Nakupujem vo fastf-ashion reťazcoch, pretože sa tam dá nakúpiť lacno a zaujímavo. A najmä trendovo a aktuálne. Často sa potom ale stane, že to čo mám na sebe ja, vidím na uliciach aj na mnohých iných ženách a originalita sa mení na masovosť. Toto vám nehrozí, ak sa rozhodnete investovať do jedinečného kúsku od dizajnéra. Ja som v poslednej dobe prišla veľmi na chuť objavovaniu slovenských módnych dizajnérov a ich tvorby. Som veľmi milo prekvapená, koľko šikovných ľudí sa už venuje na Slovensku vlastnej tvorbe.  Začínajúci návrhári to ale majú ťažšie. Kvalitné materiály, ručná výroba, originalita v strihoch a prevedeniach… To všetko niečo stojí, a tak si dizajnéri nemôžu dovoliť predávať svoju tvorbu za ceny ako nájdeme vo fast-fashion reťazcoch. Ich tvorba je teda hodnotnejšia a aj drahšia a pokiaľ nemajú ešte vybudované meno, je ťažšie nájsť klientelu, ktorá by bola ochotná zaplatiť za nohavice 100 eur namiesto 20 eur. Ďalší problém, s ktorým sa musia potrápiť je, ako sa o nich ľudia dozvedia a kde ich veci môžu vidieť a kúpiť.

V tomto mladým dizajnérom veľmi pomáha Drobne store & atelier. Je to milý obchod neďaleko Istropolisu, v ktorom nájdete výber toho najlepšieho od slovenských návrhárov. Vlastnia ho tri sestry Drobné, ktoré sa svojimi profesiami výborne dopĺňajú a svojim vycibreným vkusom pre zákazníkov vyberajú naozaj len to najlepšie, čo domáci dizajnérsky trh ponúka. Navyše majú aj vlastnú značku, pod ktorou vytvárajú svoje kolekcie a aj šaty na želanie. V obchode je veľmi príjemná atmosféra a garantujem vám, že si nebudete vedieť vybrať len jeden kúsok. Ja som bola na tom rovnako a aj vďaka vlastnej skúsenosti som sa rozhodla, že vám postupne budem predstavovať návrhárov, ktorých vecičky môžete nájsť v Drobne store & atelier. Určite sa o nich oplatí vedieť.

Prvou, ktorú by som vám rada predstavila, je Zarina Šimkovič. Víťazka minuloročnej súťaže Nové tváre módnej scény na Bratislavských módnych dňoch, kde bodovala s kolekciou LatteCrema. Viacero kúskov z tejto kolekcie sa už predalo, no mala som šťastie ešte na pár, ktoré určite stoja za povšimnutie a rada by som vám ich na mne predstavila.  Ja som sa v jej modeloch cítila famózne. Sú veľmi precízne vypracované. Sú z netradičných a veľmi kvalitných kontrastných materiálov. Strihy sú veľmi lichotivé postave. Skryjú, čo majú, a naopak zvýraznia to, čo je pekné. Nie sú prvoplánové, ale veľmi sofistikované. Nadčasové, a pritom aj trendové.

HRAVÉ ŠATY

Celá kolekcia je inšpirovaná kávou a na týchto šatách sa dostala aj na potlač. Napriek tomu, že kávu nepijem, farby kávy mám na oblečení veľmi rada. Táto potlač aj silueta je veľmi hravá, a to sa mi na šatách páči. Majú voľný strih s pohodlnými vreckami. Ženskosť im dodáva spodný volán a transparentné rukávy. Transparentnosť je mimochodom veľkým jarným trendom. S čižmami sú vhodné na interiérovú party už aj na jar, so sandálkami budú perfektné v lete.

ORIGINÁLNY KOSTÝM

Tento kostým ma úplne dostal. Je vyrobený z hrubšieho tvídu, ktorý super drží tvar a aj zahreje. Strih nohavíc lichotí postave a opäť je veľmi pohodlný. Top je veľmi ženský, ale nie vulgárny. V kombinácii s vysokým pásom nohavíc odhaľuje len malú časť drieku a pôsobí veľmi rafinovane. Nepotrebujete mať vôbec sixpack a budete v tejto kombinácii vyzerať super. Sako je univerzálny, a veľmi originálny kúsok. Dá sa nosiť k týmto nohaviciam ako kostým, ale aj bez nohavíc zaviazané ako šaty. Opakujú sa priesvitné rukávy z predošlého modelu. Tu sú však ešte výraznejšie a krásne tvarujú siluetu postavy. Takýto originálny set už nepotrebuje výrazné doplnky, no keď som v Drobne zbadala tieto prstene od Mya Javorková, ktorá tvorí pod značkou Woodbug, musela som ich ku kostýmu skombinovať. Pôsobia ako keby boli k nemu vyrobné 🙂

UNIVERZÁLNY OVERAL

Máloktorý nohavicový overal mi sadne. Väčšinou mi robí problém oblasť brucha a bokov, ktoré na overaloch nemám rada obtiahnuté. Tento však sedí perfektne. Tým, že na bruchu je naskladaný a pokračuje dole do rozšírenej siluety, je veľmi pohodlný a lichotí postave. Keďže som chcela zachovať podobnú farebnosť pri predstavovaní celej kolekcie, zvolila som hnedé výrazné náušnice a čelenku a neutrálne lodičky, ktoré vždy perfektne predĺžia nohy. Viem si ho predstaviť aj v letnej sviežej verzii s farebnými doplnkami a šatkou na hlave, aj v jarnom prevedení s koženou alebo rifľovou bundou. Naozaj univerzálny a veľmi zaujímavý kúsok.

Zarinu Šimkovič som pre vás aj vyspovedala:

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

K módnemu návrhárstvu som sa dostala náhodou, aj keď to bol môj sen už od malička. Ako bežné dievčatko som obliekala barbíny a vymýšľala im nové zaujímavé outfity. Neskôr som dlhé roky tancovala spoločenské tance, kedy som si začala pre seba šiť tréningové veci a súťažné šaty, kým sa ma nespýtali známi či ušijem aj im. Vtedy som oficiálne začala so šitím oblečenia aj pre iných ľudí. Takto som si zarábala celú vysokú školu, aj keď celý čas som túžila vytvoriť nejakú ucelenú dizajnérsku kolekciu. Tou prvou bola práve LatteCrema a hneď sa mi s ňou podarilo vyhrať prvé miesto na BMD.

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Myslím  si, že množstvo tých prekážok si vytvára dizajnér sám. V prvom rade je dôležité, aby vaša tvorba bola kvalitná. Čo znamená, že sa tomu musíte venovať naplno a mať naozaj veľa trpezlivosti. Na to, aké je Slovensko drobné, je dizajnérov celkom veľa. Preto vaša tvorba musí byť niečím odlišná, zaujímavá. Ďalej treba rátať s tým, že do tvorby vložíte veľa peňazí a zo začiatku sa vám to len pomaly bude vracať späť, takisto aj energia, ktorú do toho vložíte. Je ťažké začať tvoriť len tak, bez akéhokoľvek zázemia. No ak človek chce, dá sa to. Som jasným príkladom. Dlho som musela svojmu okoliu dokazovať, že to myslím vážne, a že práve toto je moja cesta. Nemusím hovoriť, že všetky úspory išli vždy na látky. Ďalšou vecou je, že vás ľudia musia spoznať. O to všetko sa budete musieť postarať sami. Musíte skúšať, kde sa dá, prezentovať sa. V dnešnej dobe už máme výhodu Facebook-u a Instagramu, kde sa dá naša tvorba ľahšie ukázať svetu. Dizajnér musí byť človek s fantáziou, no musí sa vedieť predať a vycítiť, čo sa bude predávať, o vytrvalosti nehovoriac. Častokrát je ťažké skĺbiť všetky tieto predpoklady do jednej osoby. Toto sú určite výzvy, s ktorými sa vo svojom živote, a hlavne na začiatku kariéry, stretne každý dizajnér.

Myslíš, že Slovensky už vedia oceniť domácu dizajnérsku tvorbu a namiesto drahšej zahraničnej značky investovať do slovenskej?

Jednoznačne áno, aj keď vnímam také dva rôzne tábory, ak to tak môžem nazvať. Ženy, ktoré si potrpia na drahé značkové oblečenie zahraničných dizajnérov a potom tie, ktoré radšej podporia slow fashion a domácich, aj začínajúcich dizajnérov. Viem, že Dior znie lepšie ako Zarina Šimkovič. No vždy máte istotu, že kúsok bol vyrobený v limitovanom počte, ak nie len jeden, a je tvorený s láskou. Jeho kúpou ste nejakému dizajnérovi splnili sen a priblížili ho o krok bližšie k jeho celoživotnému cieľu. Nevravím, že tieto dva tábory sa vylučujú. Čoraz viac žien, ktoré investujú do drahých kúskov, s radosťou podporia aj domácich dizajnérov, za čo im veľmi ďakujem a vážim si, že sa môžem zaradiť medzi Givenchy alebo Balenciaga v ich šatníku.

Videla som u teba aj kolekciu večerných šiat, aj túto dennú kolekciu, ktorú som si vyskúšala aj ja. Čo radšej tvoríš?

Zvyknem tvoriť podľa období, jar/leto, jeseň/zima, obdobie plesov, svadieb. V každom ročnom období je dopyt po inom type šiat, čomu sa musí prispôsobiť aj dizajnér. Tak vznikla moja už druhá kolekcia večerných šiat. Samozrejme ma to aj veľmi baví. Každé šaty môžu byť iné špeciálne. Nemusím sa pridržiavať pravidiel celistvosti ako pri bežných kolekciách.

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Túto otázku by som skôr pozmenila na to, ako si predstavujem svoju typickú zákazníčku, pretože každá žena je úplne iná a inak sa správa. Aj keď za tých sedem rokov už ľudí viem trochu odhadnúť, vždy ma dokážu prekvapiť.

Moja predstava o typickej zákazníčke je jednoduchá. Zaujímavá žena, s lichotivou postavou, príjemnou povahou a ochotou zaplatiť za kvalitnú módu. Ale to je sen každého dizajnéra, však? 🙂

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Obľúbený je taký, s ktorým sa mi ľahko pracuje, čiže to môžu byť rôzne typy látok.

Viem, že chystáš novú kolekciu na nadchádzajúce BMD. Aká bude?

V tejto kolekcií som zhmotnila predstavu úžasného leta, dlhých večerov s priateľmi, nekonečných nočných rozhovorov, zábavy a tú zvláštnu, fascinujúcu vôňu letného vzduchu. Farebnosť a samotný názov ešte neprezradím, no už teraz som si istá, že sa vám bude páčiť.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Ako každý správny dizajnér, nosím väčšinou čierne veci :). Najradšej by som chodila len v čiernych slim rifliach a rozgajdanom čiernom tope. Aj keď priznávam, na výnimočné príležitosti si rada oblečiem niečo špeciálne, samozrejme, z mojej tvorby.

Zarine ďakujem za rozhovor a teším sa na jej ďalšie kreácie. Verím, že tak ako mňa si získala aj vás a zbehnete sa do Drobne store & atelier presvedčiť na vlastnej koži a postave 🙂 .

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Za priestory na fotenie ďakujem vinárni Bakchus na Hlbokej.

Outfity: Zarina Šimkovič kupite v Drobne store & atelier, Prstene: Woodbug

Comments (4)

  1. Pekná tvorba aj článok – rada som si ho prečítala. Normálne som sa v ňom až našla v tej prvej časti aké je ťažké presadiť keď začínaš s niečím sám … A okrem toho mne je čím ďalej takisto viac bližšia práve tá neokukaná móda, ktorú prinášajú práve takíto dizajnéri. Takže ja im v tom len veľmi držím palce a veľa veľa vytrvalosti a dobrých nápadov 🙂

    • zrzkastyle

      Dakujem Domi, som rada ze sa ti pacil aj clanok a ze si sa vlastne aj nasla 🙂

  2. Katka

    Zrzka, malá chybička vbehla na stránku. Dizajnéri sa píšu s mäkkým i

Comments are closed.