Kým sme nemali deti, cestovali sme s manželom kade-tade po svete. Obľubovali sme “poznávačky“, kde sme za dva týždne prešli danú krajinu krížom-krážom.  Spali sme maximálne dve noci v jednom hoteli, boli sme stále na cestách a na nohách. Odkedy máme deti, sa naše dovolenky prirodzene obmedzili na predĺžené víkendy na Slovensku a v okolí a letné európske rezortové dovolenky. Cestovať s dvoma deťmi, ktoré majú svoj pomerne striktný denný režim, bola doteraz celkom výzva. Chvíľu to bolo fajn, takto si oddýchnuť od naháňačiek a presúvačiek, ale 5 rokov už bolo dosť. V lete sme si s manželom odskočili na poznávací výlet na Island a chlapci si zatiaľ užili dovolenku na dedine u starkých. Všetci sme boli spokojní a plní zážitkov. Na túto dovolenku sme však chceli vziať aj chlapcov. Zima je nekonečná a detské choroby tiež. Vedeli sme, že nám teplo a morský vzduch všetkým pomôže. A tak sme začali rozmýšľať, kam sa vyberieme.

VÝBER DOVOLENKY

Už 3 roky sa s výberom obraciame na kamarátku Denisu z Elephant Travel, ktorá je agentkou viacerých cestovných kancelárií a vždy nám perfektne poradí a pomôže. Zadanie bolo: ísť do tepla, k moru, kde je priamy let ( čím kratší, tým lepší). Chceli sme rezort, z ktorého sa nebudeme musieť pohnúť, prípadne možnosť krátkych výletov v okolí hotela. Možnosti sa týmto zúžili na Kubu, Dominikánsku republiku a Maurícius, kde sme už boli. Do úvahy prichádzala aj Srí Lanka, no tú sme si radšej chceli nechať na obdobie, keď budú chlapci ešte trošku starší a budeme už schopní robiť aj väčšie výlety. Rozhodli sme sa teda pre Maldivy a začali sme vyberať z viacerých rezortov. Naše kritériá boli nasledovné:

 1. Aby bol rezort baby friendly, nech nerušíme honeymoon-istov.
 2. Aby sa dalo šnorchlovať priamo na ostrove a nemuseli sme sa už nikam presúvať.
 3. Aby tu bola aj nejaká atrakcia pre deti– preliezky, šmyklavky alebo detský klub.
 4. Aby bol presun z letiska v MALE rýchly.
 5. Aby bol rezort fotogenický 🙂

Rezort KIHAA spĺňal všetko, a tak sme dovolenku objednali.

PRÍPRAVA

Prípravu som trošku podcenila. Brala som automaticky, že všetko potrebné máme, keďže v septembri sme boli na Cypre. No keď som 10 dní pred odletom vytiahla letné veci, zistila som, že chalani z nich už vyrástli. Problémom boli najmä topánky a slnečné okuliare. Naštastie všetko stihlo dojsť na poslednú chvíľu z online obchodov. Jediné, čo som nestihla včas objednať,  bola šnorchlovacia celotvárová maska. Mala som ju objednanú, ale niečo sa v logistike natiahlo a prišla až deň po našom odlete. Mrzelo ma to, lebo pre deti je to najjednoduchšia forma, ako sa naučiť šnorchlovať a užiť si to. Kúpili sme teda na poslednú chvíľu klasické okuliare a šnorchle a dúfali, že sa to deti naučia.

BALENIE

Deň na Maldivách vyzerá tak, že ráno vstanete, oblečiete plavky, na to prehodíte nejakú šatku alebo plážové šaty a cestou z raňajok idete rovno na pláž alebo k bazénu. Odtiaľ sa vrátite až podvečer osprchovať sa. Prezlečiete si niečo suché a čisté a idete na večeru. Nikto nerieši, čo máte oblečené. Nie sú tam žiadne obmedzenia ako v európskych rezortoch, že treba chodiť slušne, zahalene alebo v dlhých nohaviciach. Čašníci chodili bosí, a tak aj hostia. Topánky v zásade na Maldivách všeobecne vôbec nepotrebujete. Piesok nepáli, podlahy takmer nemajú. Ak by ste chceli, mohli by ste byť aj každý večer v tom istom a nikto by to neriešil. Minimalistická batožina na takúto dovolenku by mohla byť zložená z dvoch kusov plaviek, plážových šiat /kraťasov a 1 až 2 večerných oblečení. Keďže ja som sa ale tešila, že prevetrám letný šatník a v tomto raji vám aj niečo nafotím, balila som sa takto:

 • plavky 6 ks (lebo som si nevedela vybrať, ktoré si mám vziať a osvedčilo sa mi opaľovať sa každý deň v iných, lebo nemám aspoň stabilné biele pásy na tele),
 • plážové šatky 2 ks (použiteľné na plavky, aj ako turban do vlasov)
 • klobúk a slnečné okuliare,
 • oblečenie s doplnkami na večeru 6 ks,
 • spodné prádlo a pyžamo,
 • 1 kabelka na cestu a na maličkosti na pláž,
 • šľapky 3 ks ( lebo som nevedela, že ich nebudem potrebovať),
 • oblečenie na cestu ( aby mi v ňom nebolo zima pri odchode z domu a klimatizácii v lietadle, a aby som sa rovno mohla vyzliecť do použitelnej varianty po prílete do tepla. Mala som teplé podkolienky, ľahké nohavice, tenisky, cropped top, tielko, košeľu, mikinu. Bundy sme nebrali, do taxíku sme prebehli v mikinách).

Deti to mali ešte jednoduchšie:

 •  plavky, plavkové tričká, plavkové šiltovky ( aby sme ich nemuseli natierať zbytočne celých opaľovacím krémom a boli chránení proti slnku),
 • tričká 4 ks,
 • kraťasy 2 ks,
 • spodné prádlo a pyžamo ( toto som zabudla doma na kôpke vedľa kufra, ale hravo sme sa zaobišli bez toho),
 • šľapky (veľmi sme ich nevyužili),
 • rukávniky a hračky do vody a na piesok,
 • obľúbená hračka,
 • oblečenie na cestu (tenisky, podkolienky, ľahšie tepláky, tričko s krátkym rukávom, tričko s dlhým rukávom, mikina).

Manžel to mal úplne najjednoduchšie, ten si zbalil len pár základných vecí.

CESTA

Nakoniec sme neleteli priamo, lebo priame lety už boli vybookované a aj dosť predražené. Leteli sme na obed nášho času z Viedne do Dubaja 6 hodín. Tam sme mali 4 hodiny čas na prestup na let do Male, ktorý trval ďalšie 4 hodiny a bol už v noci. V Male sme vystúpili ráno nasledujúci deň a prestúpili na miestny, 20 minútový let. Potom sme sa ešte 5 minút previezli loďkou na náš ostrov, kam sme dorazili na obed. Časový posun do Dubaja je 4 hodiny, na náš ostrov bol 5 hodín. Lety a presuny zabrali 1 celý deň a noc. Znie to náročne, ale chalani to zvládli nad moje očakávania. Prvý let zvládli bravúrne. Hrali sa na tablete, ktorý štandardne nemávajú k dispozícii, takže si to vážili. Pozerali aj rozprávky na televízoroch v lietadle. Ušlo to, ani nevieme ako.  Najnáročnejšia časť bolo pre mňa čakanie v Dubaji. Už bol večer a čas, kedy by chlapci štandardne spali, no očarení podnetmi z letiska sa nevedeli upokojiť. No ja som už odpadávala od únavy a najradšej by som si tam pospala. V lietadle ale zaspali hneď, ako sme doňho sadli, takže som sa konečne vyspala aj ja. Štyri hodiny spánku boli ale dosť málo pre nás všetkých, no očarení príchodom na rajský ostrov sme to nejak prežili a šli spať až večer. Chalani to celé dali bez jedinej slzy alebo nespokojnosti. Sama som bola veľmi prekvapená.

REZORT:

Tak z tohto rezortu som odpadávala od prvého dojmu až po posledný. Najlepší rezort, v akom sme kedy boli. Nemal jedinú chybu. Ostrov mal 2,5 kilometra a vilky boli rozložené po celom obvode. Každý teda pravdepodobne chodil na kúsok pláže pred svojou vilkou, a preto sa ľudia roztratili a väčšinou sme nikoho nestretávali. Len v reštaurácii a pri bazénoch.

Pláž: Nádhera, ktorá sa ani nedá vyjadriť slovami. Biely jemný piesok, tyrkysové more, modrá obloha, sem tam biely obláčik. Lehátka od výmyslu sveta. Pohodlné, fotogenické, s tieňom aj bez. A nikde nikoho… Vstup do mora bol veľmi plytký, takže veľmi vhodný pre deti. Vlny boli minimálne.

Bazény: Jeden bol tzv. infinity pool, ktorý vyzeral, akoby sa vlieval priamo do mora. Bol pri bare, kde namiesto stoličiek boli hojdačky. Geniálny nápad. Užívali si to deti aj dospelí. Tento bazén bol najfrekventovanejší, čo ale znamená, že tu bolo tak 10 ľudí v bazéne najviac. Bol hneď pri reštaurácii.

Druhý bazén bol obkolesený palmami, ktoré tvorili príjemný tieň. Bolo pri ňom veľmi veľa oddychových možností a altánkov. Bol tu ale len platený bar, to asi viacero ľudí odrádzalo a boli radšej v prvom bazéne. Vodu nám ale bez problémov naliali a viac sme nepotrebovali. Bazén mal detskú časť s vodou po prsia a dospelácku s hĺbkou od 1 do 2 metrov . V tomto bazéne ponúkali aj skúšku potápania, ktorú sme absolvovali aj my.

Reštaurácia: Prvý dojem ponuky jedál bol sklamaním. Čakala som obrovskú all inclusive ponuku, na akú som bola zvyknutá z Turecka a Cypru. Bolo tu však na výber len z 8 hlavných jedál, pizza, cestoviny, grilované kura a polievky. Akonáhle som však tie jedlá ochutnala, zlý prvý dojem bol zažehnaný. Všetky boli veľmi dobre ochutené a zaujímavé. Každý deň bolo niečo iné. Na ázijskú kuchyňu nie som veľmi zvyknutá, takže som nemohla ísť na istotu. Ale experimenty sa mi osvedčili a ochutnala som aspoň veľmi chutné jedlá, ktoré štandardne doma nejedávam. S deťmi to bola ale trošku výzva.  Do experimentov sa púšťať nechceli, a tak Luky strávil 7 obedov a 7 večerí s cestovinami. Aspoň omáčky striedal. Marky prežil na ryži alebo hranolkách s grilovaným kuracím mäsom. “Dotlačili“ sme sa vždy zmrzlinou, ktorá bola naozaj fantastická, a tak mi vôbec neprekážal slabý výber koláčov. Ovocie bolo tiež príjemným osviežením, čerstvý kokos úplnou závislosťou.

Vilka: Vybrali sme si garden vilu, ktorá nebola priamo na pláži, ale v druhom rade. Čo znamenalo, že sme museli urobiť o 10 krokov naviac. Mali sme veľké šťastie, lebo nám dali vilu, ktorá bola najbližšie k reštaurácii, takže sme mali všetko naozaj na pár krokov. Vila bola priestranná. Manželská posteľ s baldachýnom a 2 detské prístelky. Mala vlastnú terasku so sedením v tieni. Kúpeľňa bola pod holým nebom, to bol obrovský zážitok.

Pre deti: Na ostrove bolo aj detské ihrisko aj detský miniklub. Ten sme ale nevyužili, lebo bol otvorený len cez deň a ten čas sme radšej využívali na pláž a bazény. Na ihrisko sme chodili podvečer, ale prežili by sme aj bez neho. Toto je pre mňa veľké ponaučenie. V budúcnosti sa už nebudeme musieť obmedzovať rezortami, ktoré majú ihriská. Deti sa vedia prebaviť aj inak. Sú skvelí parťáci a vystačia si navzájom, dokonca aj bez hračiek.

Diving centrum: Ponúkali rôzne platené možnosti vyžitia na vode. Pre nás bola väčšina nerealizovateľná, keďže sme nemali kde “odložiť deti“, ak sme chceli ísť spolu s manželom. Sama by som sa bála a ani by ma to nebavilo. Skúsili sme ale plavbu na katamarane, ktorý sa ukázal ako výborný uspávací prostriedok pre Lukyho. Pre mňa bolo plaviť sa medzi ostrovmi veľký zážitok.

Šnorchlovanie: Keďže nám nestihli prísť celotvárové masky, zahájili sme tréning hneď prvý deň v bazéne. Markyho (5 rokov) to chytilo veľmi a na tretí deň už veselo šnorchloval aj v mori. Lukyho (3 roky) to nechytilo vôbec. Dýchanie cez šnorchel nevedel pochopiť, tak sme to nesilili. Používal ho ale ako meč, takže sme ho aspoň neniesli zbytočne. Rybičky boli všade, viditeľnosť výborná. Najlepšie miesto je začať z móla pri diving centre a preplávať až k príjazdovému mólu.

PLAVKY

Všetky plavky som nakupovala pred minuloročným letom, a keďže som vtedy ešte neblogovala, nezapisovala som si, čo mám odkiaľ. Presne teda neviem, ktoré sú odkiaľ, ale všetky sú objednávané online cez Shieinside.com, Zaful.comBoutiquefeel.com. To platí aj pre väčšinu outfitov, ktoré som na ostrove prevetrala. Ja osobne mám rada, keď sú plavky niečím zaujímavé. Ulietavam si na rôznych pásikoch, netradičných strihoch a odvážila som sa aj na celé plavky. Tie boli veľkým hitom minulej sezóny, a budú in aj nadchádzajúce leto. Vždy som mala celé plavky zafixované ako niečo, čo ženskému dekoltu veľmi nelahodí, pokiaľ teda nie ste zrovna Pamela Anderson. Začali sa ale vyrábať tak úžasné celé plavky s rôznymi prestrihmi a asymetriou, že pri výbere správneho strihu vedia postave veľmi lichotiť. Mne sa osvedčil tento pásikový strih. Zakryje brucho, keď si doprajem väčšie raňajky, nesploští prsia a super sedí aj na zadku. Plavky sú tak zaujímavé, že priťahujú na seba pohľady. Nikto však nerieši nedostatky postavy, ale je fascinovaný plavkami. Vrele vám ich odporúčam. Na opaľovanie sú ale výsostne nepraktické J. Mala som ich na sebe v deň po tom, ako som sa dosť spálila, tak som sa tak či tak pred slnkom viac-menej skrývala. Určite si túto SS2018 sezónu kúpim ešte aspoň jedny celé plavky. Výhodou online nákupov je, že si môžete objednať vrch a spodok v rôznych veľkostiach. Musíte sa ale nazoaj precízne pomerať, aby vám všetko sadlo. No taký široký výber modelov, ako v online obchodoch, v tých kamenných nezoženiete.

OUTFITY

Vytiahla som zo zazimovaných letných vecí všetky svoje obľúbené kúsky, ktoré mi už chýbali. Doma som si k nim nakombinovala aj doplnky, ale keby som vám ich nefotila na Instagram a blog, tak by sa mi ani nechcelo sa s doplnkami priamo na Maldivách zaoberať. Všetko tam bolo veľmi uvoľnené, nikto neriešil žiadne výrazné stajlingy.  Nosila som tieto outfity reálne tak pólhodinu, len vyslovene na večeru. Predtým sme boli v plavkách a  po večeri sme už oddychovali len na našej teraske a vile, a to sme sa už väčšinou prezliekli do pyžama.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

 • Očkovanie ani víza na Maldivy nepotrebujete.
 • Stretnete tu veľa jašteričiek, netopiere, havrany a dosť komárov. Vnoci zvyknú vydávať dosť hlasné zvuky, takže odporúčam štuple do uší. Na komáre sa zíde repelent. Stretnete aj žraloky, ale len malé neškodné druhy. Iné zvieratá tu nežijú.
 • Teploty boli celý deň stabilné: 28 až 30 stupňov. Klimatizáciu máte len na izbe, a je na vás či si ju zapnete. V reštaurácii sa točia len stropné ventilátory, keďže je celá otvorená a klimatizácia by bola zbytočná. Dlhé rukávy sme využili len na cestu. Na ostrove vôbec.
 • Voda v mori aj v bazénoch bola príjemná. Ani studená, ani teplá.
 • Slnko vychádzalo 7:30, ale piecť začalo až okolo 9:30. Zapadalo 19:30. Počas dňa bolo ale veľmi silné. Deti sme natierali ochranným faktrom 50, a väčšinu tela mali pokrytú plavkami a tie ich ichránili. My sme začínali s OF 50po 3 dňoch sme prešli na OF 30. Spáleniu som sa ale nevyhla, no bola som na slnku prakticky celý deň a starala som sa viac o priebežné krémovanie celej rodiny, ako o seba, takže som si to zaslúžila. Ďalšie dni som už bola starostlivejšia aj k sebe.

ZÁVER

Urobiť si leto v zime bol najlepší nápad. Slnko nás nabilo obrovskou energiou. Vyhriali sme premrznuté telá, a tak trošku aj duše. Dúfam, že sa to odzrkadlí aj na imunite chlapcov. Po ceste späť síce niečo chytili na letisku, lebo ležíme doma s horúčkami, ale stálo nám to za to. Aspoň si predĺžime čas, kedy môžeme byť spolu, a nemusíme ísť von do tých mrazov. Chlapci zvládli celú cestu aj pobyt fantasticky, a už teraz viem, že budeme veľmi tvrdo pracovať, aby sme si mohli takýto výlet za teplom dovoliť aj cez budúcu zimu. Neviem, či som vám to už hovorila, ale ja zimu totiž neznášam…

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.