Vianoce, výpredaje, nové kolekcie, plesy, blížiaca sa jar… Stále sú nejaké nové a nové dôvody na nákupy. Stále nakupujeme nové veci, chvíľku sa z nich tešíme, ale potom ich nastrkáme  do preplnených skríň, až sa nám tam stratia a zabudneme, že ich tam vôbec máme. Nemáme si čo obliecť, a tak dokupujeme ďalšie veci, ktoré nám opäť v tom preplnenom šatníku zaniknú. Ja som si túto sezónu veľmi vstúpila do svedomia. Napriek tomu, že som začala blogovať a očakávajú sa odo mňa stále nové veci a outfity, som si za túto sezónu jeseň/zima kúpila len pár nových vecí. Skôr recyklujem staršie nadčasové kúsky, ktoré mi dlhšie stáli v skrini a tie, ktoré tam už nemali miesto, som zo šatníka vyradila.

AKO SOM SI UROBILA DETOX V ŠATNÍKU JA?

1, AK SOM NIEČO NEMALA NA SEBE ROK, IDE TO PREČ. Viacero zdrojov uvádza pravidlo pól roka, ale mne to prišlo na prvú veľkú čistku šatníka veľmi kruté. Rok je podľa mňa akurát, pretože zohľadňuje v sebe obe sezóny – jar/leto aj jeseň/zima. Nech už si to obdobie stanovíte akokoľvek, dôležité je byť naozaj nemilosrdný a odložiť nostalgiu bokom. Všetko, čo ste si tak dlho neobliekli, dajte na jednu kopu. Ak sa s tým neviete rozlúčiť hneď, a máte v byte dostatok miesta, skúste to nechať tyždeň-dva uložené vo veľkej taške alebo krabici a zistíte, že vám to naozaj nechýba a môžete to pokojne posunúť kamarátkam alebo dať do bazáru.

2, AK MI NIEČO NESEDÍ, IDE TO PREČ. Nechávať si motivačné krátke nohavice veľkosti 34, do ktorých sa proste nezapnem, ani keby som týždeň nejedla, nemá zmysel. Takisto ani boyfriend rifle veľkosť 42, ktoré som milovala cez obe svoje tehotenstvá, už nemajú v šatníku čo hľadať. Dúfam, že do takejto veľkosti sa už nikdy nedostanem a držať ich tam nostalgicky nemá zmysel. Ak vám je niečo príliš malé alebo príliš veľké, dajte to preč. Zaberá vám takto miesto nenositeľná vec a tie nositeľné nemáte kam uložiť.

3, AK SA MI NEHODÍ NEJAKÁ FARBA ALEBO JU NEMÁM S ČÍM NOSIŤ, IDE PREČ. Darmo máte žlté tričko, keď ho ani za svet nemáte s čím skombinovať. Ak to nie je zrovna Burberry alebo tričko, ktoré má naozaj obrovskú hodnotu a oplatí sa k nemu dokúpiť pár kúskov, ktoré k nemu budú ladiť, tak sa ho zbavte. Vyrábate si tým totiž zbytočné nové nákupy len kvôli jednej veci. Namiesto toho by ste sa mohli sústrediť na nákup vecí, ktoré zladíte s väčšou časťou šatníka.

4, AK SA NIEČO NOSILO PRED 5 ROKMI, IDE TO PREČ. Tak skoro sa totiž capri nohavice alebo neónové oblečenie do módy nevrátia a je zbytočné ich držať v šatníku 10 -20 rokov. Ak sa do módy po tak dlhej dobe predsalen vrátia, prídu jemne obmenené a tie vaše budú aj tak pôsobiť retro. Opäť tento princíp neplatí, ak máte niečo so silnou nostalgickou hodnotou a nezaberie to celý šatník – ako klobúk po babke…

5, AK JE NIEČO POŠKODENÉ, IDE TO PREČ. Ak ste ten deravý sveter nezašili doteraz, nezašijete ho ani ďalšieho pól roka. Ak ste tú škvrnu na saku nevyčistili doteraz, nepodarí sa vám to už nikdy. Zmierte sa s tým a takéto veci rovno vyhoďte.

Na týchto fotkách môžete vidieť, ako to to v mojom šatníku vyzeralo pred detoxom (vrchné fotky) a po detoxe (spodné fotky). Veci sú uložené prehľadnejšie. Tie ktoré nenosím nezaberajú zbytočne miesto a ja na prvý pohľad vidím čo v šatníku mám a čo mi v ňom chýba.

RECYKLÁCIA: Zo všetkých vyradených vecí si potom urobte kôpky a roztrieďte veci na:

  • POŠKODENÉ: Idú do koša.
  • ZACHOVALÉ, ALE UŽ OBNOSENÉ: Darujte kamoškám alebo rodine.
  • MÁLO NOSENÉ: Predajte. Nám sa v partii s kamoškami osvedčili whatsappové bazáriky. Keď má niekto viac vecí, ktoré už nenosí, nafotí ich a pošle do skupiny. Väčšina vecí sa takto hneď medzi kamoškami rozchytá. Tie, ktoré ostanú, putujú na online bazáre alebo si nejaké moje kúsky budete môcť už v marci kúpiť na Bloger Bazar. Píšte do diárov termín 10.3. Ešte vás o tomto super evente budem vopred informovať. Podstata je veci nevyhodiť, ale niečo málo peniažkov za ne získať späť a niekomu urobiť radosť. Podporíme tak slow fashion.

Princíp celého detoxu šatníka je zbaviť sa všetkého, čo nenosíte a zbytočne vám to zaberá miesto. A aby ste si urobili prehľad o tom, čo nositeľné máte v skrini a urobili miesto pre nové kúsky. Ak sa samé neviete odhodlať a rozhodnúť niečo vyhodiť, spýtajte sa frajera, mamy, kamošky. Tí sú odosobnení a objektívne vám povedia, že tá sukňa je už fakt úplne mimo.

Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si aj pár iných tipov, ako na  jesenný detox šatníka.

V ďalších blogoch sa dozviete, ako si z prečisteného šatníka vyskladať šatník funkčný a štýlový.

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Comments (2)

  1. Super článok, inak pri tomto mi normálne napadlo, že niekedy by sme my blogerky mohli doma povyraďovať tieto veci čo nechceme/nepotrebujeme a stretneme sa u niektorej a môžme si veci vzájomne povymieňať 🙂 Takto bude mať každá nejaké nové kúsky a zadarminko 🙂

Comments are closed.