Dovolenkový čas je v plnom prúde. Či už vás čaká výlet k vode alebo idete objavovať uličky nejakého mesta, mám pre vás pár tipov, ako sa rozumne, efektívne, a zároveň štýlovo zbaliť. Ukážem vám, akými pravidlami sa riadim ja.

1, PLÁNUJEM, NEIMPROVIZUJEM

Outfity, ktoré chcem mať na dovolenke oblečené, si vyskúšam a naplánujem už doma. Od hlavy po päty. Zvažujem, na aké príležitosti budem potrebovať outfity. Idem behať po meste alebo sa skôr vyvalovať na pláži? Budem potrebovať aj niečo slušné na spoločenskú večeru alebo budem tlačiť hotdog na terase? Bude tam klimatizácia alebo veľké výkyvy teplôt počas dňa? Zbalím tak naozaj len to, čo potrebujem a nestresujem potom na dovolenke s plným kufrom vecí, ktoré k sebe nepasujú, že si nemám čo obliecť.

2, BALÍM VECI V PRÍBUZNEJ FAREBNEJ ŠKÁLE

Najviac miesta mi vždy zaberali topánky a kabelky, lebo ku každému outfitu sa mi hodili iné. V posledných rokoch som sa už naučila outfty plánovať a baliť tak, aby všetko so všetkým pasovalo. Stačí mi tak menej kúskov, ale viem vytvoriť rôzne kombinácie. Každý deň tak vyzerám trošku inak a veci sa mi zmestia aj do príručnej batožiny namiesto do obrovského kufra.

3, LETNÉ MUST HAVES

Balím sa prakticky. V lete mi nemôžu v kufri chýbať:

 • pokrývka hlavy,
 • slnečné okuliare,
 • niečo ultra letné, ak je veľmi teplo,
 • niečo na chladnejšie večery,
 • pohodlné topánky, v ktorých sa dá ísť k vode aj behať po meste,
 • veľká taška/ruksak, kde zmestím všetko potrebné,
 • fľaša na vodu.

Poďme si to teraz pozrieť v praxi. ČO SOM SI ZBALILA NA PREDĹŽENÝ VÍKEND?

 • Kvetované dlhé nohavice,
 • krátke rifle na traky,
 • šaty,
 • body,
 • „bomberku“,
 • ruksak,
 • kabelku,
 • sandále,
 • šatky, klobúk a bižutériu.

Všetky tieto veci sú v základnej farebnej palete ružová, červená, zelená a ich odtiene. Jednoducho tak k sebe ladia, ale pritom sú dosť pestré, aby som celú dovolenku nechodila len v jednej farbe a nepôsobila rovnako.

NOHAVICE sú perfektnou letnou voľbou. Tým, že sú široké, sú veľmi pohodlné. Svojou potlačou sú zaujímavé, a tak budú pekne vyzerať aj na fotkách z dovolenky aj priamo na mieste. Jeden deň si k nim oblečiem výrazné červené body, ktoré doma veľmi nemám odvahu nosiť. No na dovolenke rada popustím hranice a oblečiem si aj niečo odvážnejšie. Druhý deň využijem šaty, z ktorých spravím zakasaním do nohavíc top. Keď sa večer ochladí, prehodím si cez to „bomberku“ a pohrám sa trošku s mixovaním potlačí. Opäť kombinácia, ktorú by som si možno štandardne na seba nedala, ale dovolenka znesie experimenty 🙂 Na dlhé prechádzky volím ruksak, na kratšie si uviažem kabelku ako ľadvinku.

RIFLOVÉ KRAŤASY –  to je absolútna klasika, ktorá sa hodí ku všetkému. Aby to však nebola nuda, zvolila som kraťasy na traky a pridala turban. „Bomberku“ môžete uviazať okolo pása, nech ju máte poruke. Keď sa ochladí,len si ju prehodíte. Pod rifľové kraťasy si oblečiem body, ale pokojne by som si vystačila aj s plavkami.

ŠATY na osvieženie. Univerzálny kúsok, ktorý dotvorím na rôzne príležitosti rôznymi doplnkami. Na behanie po pláži k nim nepotrebujem nič, len beach waves. Na večeru k nim pridám výrazné slávnostné náušnice a kabelku. Šatku môžem použiť ako zaujímavý doplnok a ak sa večer ochladí, prehodím si ju cez plecia. Šaty využijem aj ako tričko, ako som písala vyššie. A aj k nim mi pasuje „bomberka“.

S týmito kúskami v rôznych kombináciách si pokojne vystačíte aj 5 dní. Ak vám to ale príde nudné opakovať, pribaľte si ešte 1-2 univerzálne tričká, ktoré sa hodia ku kraťasom aj nohaviciam a už naozaj nič viac nepotrebujete.

TOPÁNKY. Zaujímavé a pohodlné. Toto pre mňa spĺňajú tieto sandále. Dokážem v nich prechodiť celý deň, hodia sa aj na slávnostnú večeru, aj na pláž. Ak by som išla ale naozaj vyslovene na poznávaciu a chodiacu dovolenku, pre istotu by som si pribalila ešte náhradné topánky. Pre mňa by boli ideálne tenisky.

DOPLNKY dokážu spraviť veľkú službu a jednotlivé kombinácie tých istých kúskov oblečenia od seba odlíšiť a aj prispôsobiť na rôzne príležitosti. Keďže sa mi väčšinou nechce potiť s rozpustenými vlasmi a klobúk sa mi nechce vždy vláčiť so sebou, vsádzam na šatky. Ako rôzne sa dajú uviazať, nájdete v tomto článku alebo v mojich highlights na Instagrame. Náušnice a náhrdelníky sú „spratné“, takže si ich môžete pribaliť hneď niekoľko a zakaždým ich striedať. Pozrite si tipy, ako si môžete bezpečne zbaliť šperky na dovolenku, aby ste sa vyhli strateným prsteňom, náušniciam, či zamotaným retiazkam.

Takto pripravená môžem každé ráno rýchlo vyraziť bez zbytočného špekulovania čo si oblečiem a mám záruku, že som oblečená pohodlne, a zároveň zaujímavo.

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura, @tom_loft

Outfity: Nohavice: Answear (kúpite tu), Rifle: Answear (kúpite tu)/ Bomberka: Stradvarius / body: Answear (kúpite tu)  /  Šaty: Pull&Bear / Topánky: Answear (kúpite tu)/ Ruksak: Stradivarius  /Kabelka: Mango / Doplnky: rôzne staršie