Na jar sme sa s kamoškami dohodli, že si doprajeme oddych od detí a práce a spravíme si babskú jazdu na 5 dní. Na dovolenke bez muža a detí som nebola ani nepamätám, takže som z toho celého bola trošku nesvoja, no zároveň som sa veľmi tešila, že si naozaj oddýchnem a úplne vypnem. Mali sme ale limitovaný budget a aj čas, kedy sa nám podarilo všetkým trom uvoľniť a tak nám zo všetkých variantov nakoniec zostalo len Chorvátsko. „Len“ píšem preto, lebo som z toho nadšená veru nebola.  Chorvátsko som mala vždy zafixované ako predraženú masovku, kde sa budem potkýňať o slovákov na každom kroku a kde nič extra zaujímavé neuvidím. Navyše s dlhou úmornou cestou a škaredým morom. Samotná dovolenka s kamoškami mi ale bola cennejšia, ako to, kam ideme. Tak som sa teda dala nahovoriť a vo finále som im za to veľmi vďačná.

Prečo Chorvátsko vôbec nie je taká nuda, ako som si myslela?

  • Je to naozaj blízko. Za šesť a pol hodiny viete byť pri mori. Už len nájsť dobrovoľníka ktorý to celé odšoféruje. Ideálne je vyraziť cestou tam skoro ráno a cestou naspať neskoro večer, aby ste nestratili dva dni len cestovaním, ako sa to “podarilo” nám. Cestou tam sme totiž chytili dvojhodinovú zápchu kvôli nehode v tuneli a ešte pár menších zdržaní. Cesta nám trvala šialených desať a pol hodiny. Mať v tom čase deti v aute asi zošediviem. Keďže sme ale boli babinec, celý čas sme prekvákali a ušlo to pomerne rýchlo. Cestou naspäť sme si urobili zastávku v Ljublane a to bolo príjemné spestrenie.
  • Do auta môžete nabaliť čokoľvek. Nemuseli sme sa limitovať hmotnosťou a veľkosťou batožiny, a tak bolo balenie jednoduchšie. Auto by sme mohli využívať aj na cestovanie po okolí, ale nechcelo sa nám.
  • More je prekrásne čisté a priezračné. Keď natrafíte na dobrú kamienkovú pláž s ľahkým prístupom do mora, aspoň nemusíte riešiť že piesok máte úplne všade. Útesy s veľkými kameňmi sú navyše aj veľmi fotogenické.
  • Mestečká sú malebné a majú svoju typickú letnú prímorskú atmosféru. My sme navštívili mesto Rovinj a to ma úplne opantalo, viď nižšie.
  • Počasie je tak akurát– žiadne šialené 40 stupňové horúčavy a teplé more. Príjemných 30 stupňov a osviežujúca teplota mora.
  • Množstvo typov ubytovania od výmyslu sveta.
  • Množstvo reštaurácií s kvalitnou ponukou, aj keď dosť vysokými cenami.

Poďme sa pozrieť , kde konkrétne sme chorvátsku dovolenku strávili my.

Išli sme jednoduchou logikou: mesto, do ktorého sa z Bratislavy dostaneme do 7 hodín, je pekné a zaujímavé a v jeho okolí nájdeme peknú pláž. Dostali sme tip na Rovinj a tak sme začali vyberať ubytovanie. Keďže sme sa spamätali neskoro, malé apartmány priamo na pláži boli už obsadené. Kamoška však našla krásny komplex, pár kilometrov od Rovinj, ktorý má dokonca bazény a to u mňa rozhodlo. Aj keď bazén sme nakoniec  využili len na jednu foto a preferovali sme aj tak more.

Amarin Resort Rovinj ponúkal hneď 3 typy ubytovania: karavan a kepming park, apartmány a hotel. Každý si teda môže vybrať čo preferuje. Areál bol obrovský, takže aj množstvo ľudí sa v ňom roztratilo. My sme chodili radšej na pláž pri hoteli, aj keď sme bývali v apartmánoch. Mala lepší prístup a bola menej preplnená. Apartmány boli čisté príjemné, ale žiaden top luxus nečakajte. No na prespatie nám to vrchovate stačilo. V komplexe sú obchody, reštaurácie, bary, animácie, viac ihrísk pre deti. Pri hotely je veľmi príjemný parčík s množstvom tieňa, kde sa striedali kočíkujúce mamičky a bežci.

Amarin sa stal našou základňou. Dni sme trávili na pláži a večer v reštike a bare. Dvakrát sme si zbehli aj do mesta Rovinj, kam nám išla loďka každú hodinu priamo z našej pláže. Cesta trvala 10 minút.

Rovinj ma totálne opantal. Nádherné mestečko, ktoré mi pripomínalo moje obľúbené Benátky. Kamenná dlažba, domčeky s balkónmi a terasami “nalepené” priamo na mori. Úzke uličky vedúce na kopec v strede mesta, na ktorom sa vyníma kostol s vyhliadkovou vežou. Vyšlapať na ňu po drevených schodoch je trošku náročné, ale zvládli sme to a rozhodne ten výhľad stál za to. Ak však máte starch z výšok, túto aktivitu neodporúčam. Z kopca sme zošlapali nákupnou uličkou priamo do prístavnej časti plnej reštaurácií a barov. Je len na vás čo si vyberiete a čo preferujete.

Ja odporúčam reštauráciu Maestral, odkiaľ máte nádherný výhľad na západ slnka za panorámou Rovinj. Dostali sme tip aj na reštauráciu La Puntulina, ale treba si dostatočne dopredu zarezervovať miesto, nám sa to nepodarilo. Ak sa chystáte v meste pobudnúť až do večera, určite skočte do baru Valentino, kde sa sedí na vankúšoch priamo na skalách pri podsvietenom mori. Kulisu vám dotvára nádherne sfarbená obloha zapadajúceho slnka a vy máte zrazu pocit takého jednoduchého šťastia a vychutnávate si moment tu a teraz. Na mňa to urobilo nezabudnuteľný dojem.

Podobný pocit sme ďalší večer zažili aj pri našom rezorte v reštaurácii Blu, kde majú podobné sedenie na skalách a je tam rozhodne menej ľudí. Odporúčam tuniaka, lepšieho som ešte nejedla.

Precestovala som už mnoho dovolenkových destinácií a dúfam, že mnoho ešte aj precestujem. Chorvátsko sa mi ťažko s čímkoľvek porovnáva, pretože je jednoducho iné a svojské. Je nám slovákom veľmi blízke, nielen polohou, ale aj kultúrou a mentalitou a preto ho určite budem v budúcnosti brať znova do úvahy pri plánovaní kratšej dovolenky na poslednú chvíľu. Má určite čo ponúknuť. Viem si predstaviť aj roadtrip po pobreží, ale tentokrát sme potrebovali naozaj len vypnúť a nič neriešiť a neplánovať. A to sa nám v Chorvátsku dokonale podarilo.

Outfity: Biele celé plavky: Answear / Biele bikiny: staršie / Zelená tunika: F&F / Žltý overal: Forever 21 / Ružové tielko: Answear / Červená sukňa: H&M