Amsterdam bol na mojom cestovateľskom wishlist-e už dlho. Keďže sme si ho chceli užiť so všetkými pokušeniami, ktoré ponúka, a nie sú zrovna vhodné pre detského cestovateľa, museli sme si počkať, kým nám chalani odrastú. Tak, aby zvládli pár dní dovolenkovať u starkých a my sme si mohli Amsterdam vychutnať po dospelácky.
Návšteva Amsterdamu práve v Máji ma viacero výhod:
1, ešte nie je turisticky preplnený,
2, máte šancu na príjemné počasie,
3, zachytíte sezónu tulipánov.
DOPRAVA:
Letenky sa dajú zohnať aj na poslednú chvíľu (čo bol náš prípad), ale pri plánovaní dosť dopredu viete vychytať aj zaujímavé nízke ceny. Leteli sme z Viedne na Schiphol dve hodiny. Zo Schipholu na hlavnú vlakovú stanicu sa maximálne jednoducho a pohodlne prepravíte vlakom. Cesta trvá päťtnásť minút a tak často chodia aj spoje. Lístky sa kupujú v automatoch na letisku a stanici a stáli okolo päť eur.
Po samotnom Amsterdame sa môžete prepravovať električkami, metrom, hop- on hop-off autobusom alebo loďou, no nám vyšiel najlepšie pešobus a bicykel. Peši sme sa prechádzali prvý deň, aby sme sa zoznámili s mestom a zistili, ako fungujú cyklotrasy, aké sú vzdialenosti a mohli si dať aj pár drinkov. Od druhého dňa sme si požičali bicykle a už sme z nich nezliezli. Toto mesto je stavané pre bicykle. Všade je rovina, všade majú bicykle prednosť – pred chodcami a mnohokrát dokonca pred autami. Bicykle vidíte na každom kroku, je ich tam oveľa viac ako áut. Dajú sa požičať v rôznych požičovniach, kde vám zapožičajú aj reťaz a zámok. Bicykle sa tu dosť kradnú, takže sú väčšinou všetky čierne, ošúchané, staré, aby nepútali pozornosť. Určite treba vždy bicykel zamknúť a hlavne si pamätať, kde ste ho odložili, aby ste ho o pár hodín, keď tam pribudne ďalších x podobných bicyklov aj našli.
UBYTOVANIE:
My máme dobré skúsenosti s Air Bnb ubytovaním a potvrdilo sa nám to aj teraz. Bývali sme blízko hlavnej stanice, v typickom starom amsterdamskom uzučkom byte, ktorý mal svoju atmosféru. Na výber ubytovania je vraj veľmi dobrá aj štvrť Jordaan. Byty sú tam novšie a aj priestrannejšie.
JEDLO:
Amsterdam je multi kultúrny, žije tu veľa prisťahovalcov, takže ponuka špecialít z ktorejkoľvek časti sveta je veľmi bohatá. My sme si ulietavali na dvoch špecialitách:
1, Holandských hranolkách, ktoré sú vnútri mäkkučké a zvonku chrumkavé. Absolútne dokonalé ich robia v stánku VlemnickX neďaleko námestia Spui.
2, Wafliach s toppingami od výmyslu sveta.
Reštaurácie, ktoré nám odporúčali kamaráti a oplatia sa navštíviť sú: Foodhalen (niečo ako náš Freshmarket s bohatou ponukou všakovakých kuchýň), Momo (sushi), Sea food bar (morské príšerky), Happy Happy Joy Joy (tasting menu ), Bazaar (turecká kuchyňa) a Sweet Bob (sladké jedlá).
DEŇ 1:
CENTRUM: Je možné prejšť si ho celé pohodlne peši a je to fajn na prvý deň zoznámenia sa s mestom. Námestie DAM je lemované historickými budovami a nájdete tu húfy holubov. Hneď na námestí je Maddame Tussauds múzeum, Rippley´s believe it or not múzeum, alebo výstava Body world exhibition. My sme si vybrali Rippley´s múzeum a boli sme spokojní.
NÁKUPY: historicke nákupné centrum Magna Plaza, päťposchodový Primark alebo nákupná ulica Kalverstraat. Stačí si len vybrať.
BLOEMENMARKT: Kvetinový trh. Nájdete tu viac druhov cibuliek, ale aj pár stánkov so živými kvetmi.
DAMRAK: Fotogenické miesto. Široký kanál lemovaný krásnymi domčekmi. Pred západom slnka sa domy krásne odrážajú od hladiny a môžete tu spraviť pekné fotky. Odtiaľto aj vyráža veľa canal cruise plavieb. Trvajú väčšinou hodinu a loďkou vás vezmú okolo najväčších pamiatok. Oplatí sa spojiť aj s večerou priamo na lodi a načasovať to na koniec dňa, kedy uvidíte Amsterdam aj za svetla aj vysvietený po tme. Operátorov, ktorí ponúkajú aj večeru na lodi je však málo, treba bookovať dostatočne dopredu. My sme to nestihli, išli sme klasickou loďou a to ma až tak nenadchlo.
RED LIGHT DISTRICT: Keď vystúpite z okružnej plavby, namierte si to rovno do neďalekého Red light district a poobzerajte si to, čo nikde inde na svete neuvidíte. Uličky s červenými nasvietenými výkladmi, v ktorých sa na vás usmievajú fešandy v spodnom prádle a lákajú vás do svojej mini izbičky stráviť pár príjemných chvíľ. Býva to tu extrémne preľudnené, ale je to must see. Oplatí sa prejsť si to tu aj cez deň, vtedy má táto štvrť pohodovú, príjemnú restauračno-historickú atmosféru. Nachádza sa tu aj kostol skrytý vo vnútri nenápadného domu: Ons lieve heer museum.
DEŇ 2:
RIJKSMUSEUM:
Múzeum klasického aj moderného umenia. Najväčšie v Amsterdame, dokážete sa tu premotkať aj 3 hodiny. Pred múzeom je pekný parčík a 3D nápis I AMSTERDAM, pred ktorým sa fotia húfy turistov. Pokojne vylezte na písmenká, ale nečakajte, že sa vám podarí vyľudnená fotka.
VONDELPARK:
Nás múzeum dosť unavilo, tak sme sa šli vyvaliť do populárneho Vondelparku. Je dlhánsky a určite sa vám podarí nájsť miesto na oddych buď v tieni, na slnku, pri jazierku alebo v kaviarni. Veľa ľudí si sem chodí vychutnať svoje úlovky z coffee shopov, takže vôňu marihuany, tak typickú pre Amsterdam, budete cítiť na každom kroku. Pár uličiek od hlavného vchodu nájdete zaujímavé foto miesto Sevenlandenhauzen – sedem domov vedľa seba, ktorý je každý úplne iný, ale spolu tvoria krásny celok.
VAN GOGH MÚZEUM:
Ak vám umenia nestačilo, zbehnite aj do neďalekého Van Gogh múzea. Nám už stačilo, takže sme ho už neabsolvovali.
HEINEKEN EXPERIENCE: Vraj jedna z najlepších atrakcií, zábavnou formou predstavený pivovar a ochutnávka pív. My sme neskúsili, ale vraj sa veľmi oplatí.
ALBERT CUYPMARKT: Trhovisko, ktoré mňa veľmi neoslovilo, lebo mi ponukou pripomínalo našu Miletičku, ale dajú sa tu nájsť rôzne vychytávky ako na blších trhoch.
ADAM LOOKOUT: Vyhliadka na celý Amsterdam s obrovskou dvojhojdačkou na vrchu. Hojdáte sa poza hranu budovy – adrenalínový zážitok, odporúčam všetkými desiatimi. Na streche je aj bar s hudbou a tulivakmi, veľmi príjemný chill out. Dostanete sa sem loďou ktorá je zadarmo a premáva z vlakovej stanice kyvadlovo. Cesta trvá dve minúty. Cestou z lode budete míňať restauráciu s veľkým terasovým sedením a hojdacími sieťami. Oplatí sa zastaviť. Hneď pri budove Adam Lookout je architektonicky zaujímavá futuristická budova Film Eye Institut. Táto mestská časť sa oplatí navštíviť večer kvôli zapadajúcemu slnku a príjemnej atmosfére s barom a hudbou.
DEŇ 3:
KAUKENHOFF: Obrovské lány tulipánov, ktoré nenájdete nikde inde v Európe. Je to však s cestou päť hodinový výlet mimo Amsterdamu, takže sa oplatí rozmyslieť si, či vám stojí za to a bookovať dostatočne dopredu. My sme ho nakoniec nedali, ale aspoň máme dôvod ešte sa sem vrátiť. Otvorený je od marca do mája, kedy je sezóna tulipánov. Ako alternatíva sa dá zvoliť botanická záhrada, zoologická záhrada alebo jediný mlyn, ktorý je v centre Amsterdamu, De Gooyer. Nachádza sa tu aj malý lokálny pivovar.
ČASŤ JORDAAN: Novšia štvrť na západe Amsterdamu popretkávaná kaviarňami, reštauráciami a zaujímavými obchodíkmi najmä v uličkách 9 street. Nájdete tu tvorbu domácich dizajnérov, secondhandy, vintage obchody a menšie butiky. Otvárajú väčšinou však až okolo obeda.
ANNA FRANKS HOUSE: Dom Anny Frankovej, kde sa skrývala so svojou rodinou počas vojny pred nacistami. Vraj je to veľmi silný zážitok, no je potrebné rezervovať tri týždne dopredu a to sme nestihli, takže sme sa sem nedostali.
Amsterdam sú bicykle, typické historické domčeky, ktoré lemujú kanály, tulipány, marihuana, fešandy vo výkladoch. Je to ale aj neskutočná pohoda, pokoj, široká gastro a zábavná ponuka. Malé veľkomesto, ktoré má svoju typickú a nezameniteľnú atmosféru, a do ktorého sa určite ešte chcem vrátiť.
Pestrý deň vám prajem,
Zuzana