Kvalita nad kvantitou. Toto heslo si stále viac a viac pripomínam a zapájam do svojho každodenného života. Nielen do obliekania, ale aj do vzťahov, do jedla, do záľub… Oveľa viac si dávam záležať na trvácnosti vecí a na udržateľnosti. Čím som staršia, nechce sa mi zahlcovať zbytočnosťami a uvedomujem si že plytvanie nemá zmysel. Plytvanie času, plytvanie energie, plytvanie vecami, bez ktorých vieme žiť. Samozrejme do toho vstupuje aj ekologický aspekt, ktorý si už všímam pri všetkom.

Zahlcovať sa kvantami oblečenia, ktoré použijeme len pár krát a vlastne si to nemáme ani viac k čomu obliecť je úplné plytvanie. Na klasický kapsulový šatník som ešte nedorástla, no chcela by som sa mu v tomto blogu povenovať principiálne.

Kapsulový šatník pozostáva z cca štyridsať kúskov oblečenia, ktoré sú nadčasové a dajú sa jednoducho navzájom kombinovať. Tu som sa vždy zastavila, lebo keď si predstavím svoj šatník, do štyridsať kusov sa nezmestím ani náhodou. Princíp kapsulového šatníka mi je však blízky. Myslím si, že treba mať šatník vystavaný na pár ikonických basic kúskoch, ktoré sú medzi sebou ľahko kombinovateľné a nadčasové. Takéto kúsky by mala vlastniť každá žena a všetkým svojim klientkam, ktorým robím revízie šatníka to vždy aj radím. „Nie, nepotrebuješ si kúpiť leoparda, potrebuješ klasickú bielu košeľu.“

O pätnásť basic kúskoch, ktoré by mali tvoriť základ šatníka som písala v tomto staršom blogu. Dnes vám to chcem trošku pripomenúť a názorne ukázať koľko rôznych outfitov dokážete nakombinovať z päť základných kusov oblečenia, pokiaľ spolu ladia.

Pietro Filipi som si vybrala nadčasové, kvalitné, univerzálne basic kúsky:

 • Nohavicový kostým,
 • bielu košeľu,
 • modrý sveter,
 • sukňu vo farebnosti modro-bielo-béžová.

Už keď som ich videla vedľa seba na vešiaku, bolo mi jasné, že všetky budú spolu pekne „hrať“ a tak som sa začala hrať ja s ich kombinovaním a dopĺňaním.

SUKŇA: Ako rôzne sa dá nosiť a kombinovať plisovaná sukňa som písala už aj tu. Dnes vám ju ukazujem v štyroch verziách, pričom základ tvorí vždy košeľa a sukňa.

 • DÁMA: Kožušinový šál som si prehodila okolo krku na spôsob vesty a zafixovala opaskom. Takáto kombinácia pôsobí dosť luxusne a výborne ma hriala.
 • DIEVČATKO: Pohoda nadovšetko a táto XXL mikina je synonymum tohto slova. Mám ju z Blogerbazaru od LadyKejmy a vláčim ju naozaj ku všetkému. K tomu ruksak a kovbojky a hravý outfit je na svete.
 • DŽOKEJKA: Kostýmové sako previazané ľadvinkou, overtheknee čižmy a najmä jazdecká čiapka spôsobili, že táto kombinácia vyzerá trošku dostihovo. Ak je to na vás už príliš, stačí zložiť čapicu a ľadvinku, a máte biznis look ako vyšitý.
 • CASUAL: Veľmi príjemne a teplučko som sa cítila v kombinácii so svetrom a šálom, kde som sa pohrala aj s pattern mixingom.

Vo všetkých štyroch verziách pôsobí sukňa inak a zaujímavo. Aj keby ste hneď v nej išli štyri dni po sebe, budete vyzerať vždy inak.

KOSTÝM: Ako sa dá variovať nohavicový kostým som zas písala v tomto článku. Dnes som vám chcela ukázať ako funguje ako celok aj ako rozdelený a prečo je naozaj fajn mať jeden kvalitný nohavicový kostým doma.

 • KLASIKA: Kostým s košeľou je úplná klasika. Čo tak ju ale oživiť niečím nezvyčajným? Vsaďte na doplnky. Exkluzívna kožušinová kabelka Marima povýši klasiku na luxus. Náušnica namiesto brošne zas ukáže že nieste až taká vážna a strojená a drieme vo vás kreativita.
 • NOHAVICE: Nohavice, ktoré vám dobre sadnú a sú v neutrálnej, ľahko kombinovateľnej farbe sú základom nespočetného množstva outfitov. O tom by som mohla napísať pár ďalších blogov. Tu som však chcela použiť len tie veci, ktoré som mala, takže som ich skombinovala so svetrom. Ten som tentokrát vytvarovala opaskom. Klobúk, veľký náhrdelník a kontrastné topánky sa postarali o príjemnú bodku a pútače pozornosti.
 • SAKO: To som použila v odstavci vyššie ako top k sukni. Či už previazané, rozopnuté, alebo zapnuté môže pôsobiť zakaždým trošku inak.

Ak by ste takto pokračovali ďalej a dokupovali veci v podobnej farebnosti, smerujete ku kapsulovému šatníku. Ak sa zatiaľ neviete obmedziť na štyridsať kúskov, berte toto možno ako chrobáka do hlavy, na dlhodobé uvažovanie, ako pristupovať k výstavbe svojho nadčasového, ale štýlového šatníka.

1, ZADEFINUJTE SI FARBY ktoré nosíte najradšej a máte najčastejšie zastúpené v šatníku. Vždy keď budete mať nutkanie kúpiť niečo nové, spýtajte sa sama seba, či sa vám to hodí do farebnej škály, ktorú už doma máte. A či to teda budete mať s čím kombinovať.

2, ZADEFINUJTE SI ÚČEL na ktorý oblečenie najviac využívate. Ak potrebujete mať každý deň kancelársky look, tak uživíte aj tri nohavicové kostýmy. Ak pracujete v teréne, sukne asi z praktických dôvodov nebudú vašou top voľbou.

3, NAKUPUJTE S ROZUMOM. Vždy, ale vždy sa snažte uvedomiť si, čo vám v šatníku najviac chýba a zároveň najviac prevažuje. Do prvej kategórie sa oplatí dokúpiť na základe dvoch vyšších pravidiel. Do druhej ani náhodou. Lebo keď si domov donesiete len siedme čierne tričko, veľa s ním nenašpekulujete a boli to len výhodné peniaze.

Ako ste na tom? Má váš šatník aspoň nábeh na princípy kapsulového šatníka, alebo je mu na míle vzdialený?

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura /@tom_loft

Outfity: Kostým, košeľa, sukňa, sveter, klobúk: Pietro Filipi / Mikina, kovbojky: bloger bazar / Hnedé čižmy: Public Desire / Modré čižmy a koňakové lodičky: Answear / Biela kabelka: Marima / Hnedá veľká kabelka: Burberry / Hnedá menšia kabelka, modrá ľadvinka: Zara