Madrid doteraz nebol na mojom top liste miest, kam by som sa chcela pozrieť. Preto som sa k nemu prepracovala až v mojich 34 rokoch. Vpodstate len vďaka tomu, že sa tu konalo finále ligy majstrov a chcel naň ísť môj manžel. Keď som si však začala o Madride niečo študovať a plánovať cestu, zistila som, že to veru nemusí byť vôbec márne vybrať sa tam a že Madrid  má rozhodne čo ponúknuť. Po jeho návšteve môžem zodpovedne prehlásiť: utekajte do Madridu. Je majestátny, pompézny, a pritom veľmi útulný a príjemný. Je čistý, bezpečný a priateľský.

V Madride je vačšina budov biela a zaujímavo zdobená. No každá je iná. Vraj Madrid nemal svoj charakteristický štýl stavieb a všetky nové, ktoré vznikali, boli ovplyvnené tým, kto v Madride práve vládol (napríklad aj Rakušania, či Francúzi).  O to väčší rešpekt že to tak pekne zladili a zachovali jednotnosť aspoň na prvý pohľad.

Na Madrid vám úplne príjemným tempom stačia tri dni. Čo v Madride za tieto tri dni určite nepremeškajte som vám spísala v tomto blogu.

DEŇ 1:

Prvý deň odporúčam začať na juhozápadnom okraji centra pri vertikálnej zelenej stene na budove Caixa Forum. Je to kratučká zastávka na obdivné pohľady, rýchly cvak a môžete pokračovať k botanickej záhrade. Z tej sme však  neodpadli, takže za mňa ju veľmi neodporúčam. No máte ju po ceste do múzea El Prado, tak je rozhodnutie na vás. V múzeu dokážete stráviť pekných pár hodín, takže čas si vyhraďte podľa svojich záujmov.

Hňeď vedľa múzea je Kostol San Jeronimo en Real. Postavili ho v 16 storočí a zažil okrem pompéznych korunovácií, kráľovských krstín a pohrebov aj ťažšie časy. Cez napoleónske výpravy v ňom vojaci mali kasáreň a neskôr cez vojnu sa stal dočasnou nemocnicou. V 19 storočí ho teda museli zrekonštruovať a podľa historikov to nezvládli úplne dobre. Ja chyby však nevidím a bola som ním očarená. Mal magickú atmosféru, ktorú perfektne dokresľoval pánko s akordeónom, ktorého tam predpokladám stretnete aj vy.

Po obednej pauze zamierte do parku Retiro. Ja milujem mestské parky. Keď z rušného veľkomestského zhonu prekročíte bránu parku, ste zrazu v inom svete. Vtiahne vás zeleň a pohodový vibe. V parku Retiro sa dá pokojne stráviť aj polovica dňa. Nájdete tu okrem množstva zelene, kde sa môžete vyvaliť na deku, aj architektonické skvosty ako pamätník  Alfonza XII pred ktorým je jazierko, kde sa dá člnkovať.

Dominantou je aj Palacio de Cristal. Bol postavený ako skleník pre tropickú faunu a flóru zo španielskych kolónií. Teraz slúži už len pre turistov a na výstavy. Slnko cez oceľovo sklenenú konštrukciu vytvára originálnu tieňohru a tak je to tu zakaždým trošku iné. Pre mňa osobne jeden z topov Madridu. Na dve sekundy sa to tu vyľudnilo a podarilo sa nám zachytiť ho v plnej kráse. Ak chcete mať na fotku viac času, odporúčam prísť radšej skoro ráno, alebo počkať do večera.

Ak ešte vládzete cestou z parku si obzrite bránu Puerta de Alcala a deň ukončite v paláci Cibeles.

DEŇ 2:

Druhý deň môžete začať kráľovsky. Palacio Real je jednou z nejstarších budov v Madride. Postavil ho emír Muhammad I., pôvodne ako pevnostný palác nazývaný po arabsky Madžrít (práve z toho sa neskôr vyvinul názov mesta Madrid). Po dobytí mesta kresťanmi v 11. storočí ho prestavili na zámok. V roku  1734 však vyhorel a nahradilo ho na rovnakom mieste toto nové sídlo, desať-krát väčšie ako londýnsky Buckinghamský palác. Odporúčam sa fotiť skôr z jeho zadnej strany od parčíka, alebo bočnej zo schodov. Pred palácom a na nádvorí zvyknú postávať davy.

Hneď vedľa paláca sa týči prekrásna katedrála Almudena, ktorá za povšimnutie určite stojí aj zvonku, ale dych vyráža najmä zvnútra.

Oddýchnite si v záhradách Jardines de Sabatini a potom zamierte smerom k Plaza de Espaňa. Keď sme boli v Madride my, tak námestie akurát prerábali. Vrchol druhého dňa bude chrám Tiemplo del Debod, ktorý Egypťania darovali Španielom za pomoc pri záchrane ich chrámu pri stavaní priehrady. Rozobrali ho, previezli a znovu postavili tu v parku, ktorý je u mňa v tesnom závese za Retiro parkom. Je odtiaľto aj nádherný výhľad na Kadetdrálu Almudena a dá sa tu stráviť príjemný podvečer. Na fotky odporúčam počkať si do 20:00 kedy vstup do chrámu zatvárajú a nebudete mať v pozadí davy. Navyše svetlo bude veľmi príjemné.

DEŇ 3:

Uchodnení po 2 dňoch budete už dosť, takže tretí deň padne vhod aj väčší oddych. Pomotajte sa po centre, navštívte Plaza Mayor a Puerta del Sol (podľa mňa však najmenej pekné časti Madridu), nakúpte na Gran Via a v priľahlých uličkách, najedzte sa v trhovisku Mercado de San Miguel a ak je nedeľa zbehnite do tržnice La Latina. Odporúčam ale doobedie. My sme boli poobede a už bola polovica prevádzok zavretá, takže nás to nijak neočarilo. Zvezte sa metrom ku štadiónu  Santiago de Barnabeu  a dajte si tour po histórií najúspešnejšieho futbalového klubu všetkých čias Real Madrid.

 

K Madridu neodmysliteľne patrí sangria a tapas, tak si ich doprajte koľko vám hrdlo bude ráčiť.

Outfity: Všetky moje outfity majú pekných pár rôčkov, takže pôvod je zbytočné uvádzať, už sa nedajú kúpiť. Možno vám pomôže aspoň jeden hint: vždy keď sa chystám do nejakého mesta, pozriem si aká farebnosť v ňom prevláda a na akých miestach by som chcela mať pamätnú foto. A podľa toho vyberám farebne zo svojho šatníka. Takisto sa celú dovolenku snažím mať v jednej farebnej škále, najmä kvôli praktickosti, aby mi vystačili jedny topánky a kabelka, ktoré sa budú hodiť ku všetkým outfitom. Áno, vo všetkých outfitoch mám rovnaké.  Nemusíte byť zrovna blogeri, ktorí bažia po zladenom feede. Stačí, že chcete mať z dovolenky estetickú fotku a vtedy sa určite oplatí ladiť s prostredím.

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana