Skôr ako sa pustím do  podrobného cestopisu sa chcem vrátiť k tomu, čo predchádzalo našej nedávnej dovolenke snov, ako ju už asi celý život budeme volať. Kým sme nemali deti, boli sme vášniví cestovatelia. Myslím si, že cestovanie je najlepšia investícia. Vráti sa vám to na skúsenostiach, zážitkoch, rozšírení obzorov a potvrdení si, že v konečnom dôsledku vlastne náš život doma je super. Precestovali sme s manželom cez 40 krajín a deti nás v cestovaní tak trochu stopli. 6 rokov sme sa teda uspokojovali s rezorotvými letnými dovolenkami, a čakali a snívali, že raz opäť obujeme cestovateľské topánky a pribudnú k nim 2 malé páry. Keď mi manžel v Septembri oznámil, že sa mu podarilo vybaviť v práci voľno tak, aby sme mohli v Decembri vycestovať, skákala som dva metre. Rozhodli sme sa, že je pravý čas, aby sme sa vydali na dobrodružnú dovolenku a že aspoň chlapcov takto otestujeme, čo zvládnu. Pustila som sa do vymýšľania, plánovania a vybavovania, ako tento vzácny čas využijeme čo najefektnešie. Po viacerých debatách padol finálny výber na nosné ciele našej dovolenky: Nový Zéland a Austrália po ktorých sme vždy túžili.

Vybrať sa aj do Malajzie nebol vôbec zámer. Jednoducho sme si potrebovali predeliť dlhú cestu k protinožcom (cesta späť nám trvala 32 hodín), aklimatizovať sa zo zimy a časového posunu 8 hodín a  pár dní nabrať sily pred náročnou cestovateľskou časťou dovolenky. Naši chlapci navyše zatiaľ za svoj život zažili najmä letné rezortové dovolenky (ako napíklad minulú zimu na Maldivách– prečítaj tu), takže čím viac sme doma skloňovali slovo „dovolenka“ tým viac sa v ich hlavách tvoril obraz mora, bazénu a šmyklaviek a nie tursitického objavovania prírody na  Novom Zélande 🙂 Chceli sme teda v prvom rade naplniť ich predstavu o  dovolenke, aby potom boli ochotnejší spolupracovať na tej našej predstave. Tento princíp sa potom tiahol celou dovolenkou a je to veľmi dobrý hint ako na dovolenke s deťmi fungovať efektívne. Dajte im po čom túžia a oni vám potom doprajú to, po čom túžite vy.

Pri výbere rezortu nám opäť pomohla agentka Denisa Polášková z Elephant Travel, ktorú vyúžívame už pár rokov na všetky naše cesty. Keďže sme okrem tohto hotela všetkých ďalších 10 riešili už sami, hodilo sa nám nechať predvýber na niekoho iného. Voľba padla na rezort Andaman hotel na ostrove Langkawi a nemohli sme urobiť lepšie.

Malajzia a ostrov Langkawi je nádherný, panenský, turistami ešte priveľmi neobjavený. A tak, hoci sa na recepcii tvárili, že majú obsadenú plnú kapacitu hotela, bazén a pláže takmer väčšinu času patrili len nám. Bolo tu viac obsluhujúceho personálu ako hostí. A servis musím vychváliť naozaj špeciálne. Tak milých a úslužných čašníkov ako v tomto rezorte, som ja osobne inde nezažila. Nebola to tá turecké povrchná vtieravosť, ale naozajstná milota a pokora sršiaca z týchto skromných ľudí, ktorí si svoju prácu naozaj cenia. Pracujú tu ľudia z okolitej Ázie, pre ktorých je táto práca naozaj všetkým a je to cítiť.

Keďže nás čakalo naozaj veľa cestovania a presunov, túto časť dovolenky sme poňali úplne lenivo a nerobili sme v podstate NIČ 🙂 Leňošili sme v bazéne, šmýkali sa na tobogáne, stavali hrady z piesku, kúpali sa v mori, a veľa jedli. Neskutočne dobre tu totiž varili. Ázijské kuchyne z viacerých krajín boli veľkým pokušením a moja preddovolenková diéta sa skončila v momente, ako mi prvý deň čašník povedal: Don´t think of diet, think of your vacation.

LANGKAWI MALO NIEKOĽKO ŠPECIFÍK:

  • Klíma: Väčšinu času bolo pod mrakom, každý druhý deň okolo obeda aj spŕchlo. Slnkom nonstop zaliate pláže teda nečakajte, ale keď na tých pár hodín slnko spoza mrakov vyjde, oveľa viac si to človek cení.
  • Fauna a Flóra: Keďže sa hotel nachádzal priamo v pralese, delili sme sa o areál s viacerými zvieratkami. Prvý deň ma na prechádzke prekvapil veľký varan, ktorý si vpohode vedľa mňa vykračoval. Jašteričky geko sme poznali už z Maledív, tak tých sme sa už nebáli a chalani ich zdravili ako starých kamošov.  Prehistoricky vyzerajúce stonožky, obrovské pavúky, priateľské opice a hlučné cikády boli našimi spoludovolenkármi počas celého pobytu. Objavili sme však aj nové zvieratá ako napríklad Colugo, ktorý je mixom netopiera, lemura a veveričky a plachtí zo stromu na strom. Žije len v JV Ázii.
  • V roku 2004 tu bolo veľké tsunami, ktoré zničilo 70% koralového útesu ostrova Langkawi. Pár zachránených koralov preniesli do koralových jasličiek a starajú sa tu o ne. Deťom robia túry na šnorchlovanie pomedzi tieto koraly a pre Markyho to bol veľký zážitok.

ČO SOM ZBALILA:

Keďže na Nový Zéland sme potrebovali veľa funkčných veci na turistiku, ktoré zabrali viac miesta, balenie do Malajzie bolo veľmi zjednodušené. Celý deň sme boli v plavkách, takže chalani mali dvoje a ja troje plaviek.  Chalani kvôli funkčnosti, ja kvoli radosti 🙂 Plavky najradšej kupujem online cez stránku zaful.com . Majú neskutočný výber krásnych a originálnych strihov a vzorov aj mimosezónne. Okrem plaviek som mala 2 šaty na pláž a 3 na večeru. Toto bolo naozaj jednoduchá časť balenia.

Malajzský ostrov Langkawi na nás teda zapôsobil veľmi dobre. Pohostinne, nepoškvrnene, jedinečne.

Ako sme oddýchnutí a plní síl pokračovali na Novom Zélande spíšem nabudúce.

Plavky: Zaful.com , Šaty: Shein.com