Nový Zéland je neskutočne nádherná krajina plná prírodných krás. Skladá sa z dvoch ostrovov a keby sme ho chceli prebádať úplne celý, potrebovali by sme ideálne 2 mesiace. My sme mali 10 dní a 2 malé deti, takže bol nutný dosť veľký prvotný rešerš a výber toho, čo sa nám za týchto 10 dní dá priemerným rodinným tempom zvládnuť.

Prebrowsovala som množstvo cestovateľských blogov, webov, cestopisov a zo všetkého som si robila poznámky. Osvedčilo sa mi cestovateľské dovolenky plánovať v Powerpointe. Skopírujem si sem zaujímavé state z blogov, ktoré sa mi páčia, rovno pridám fotky, aby som si vedela predstaviť o čom sa píše a potom už len z toho selektujem a dopisujem svoje poznámky. Mojim cieľom bolo, aby sme denne strávili v aute maximálne 3 hodiny, čo je čas, na ktorý sú deti zvyknuté aj v cestovaní po Slovensku. Časovali sme to tak, aby najdlhšie presuny vychádzali v čase poobedného spánku Lukyho a teda zaspal v bode A a zobudil sa v bode B o 300  km ďalej, vôbec netušiac, čo sme zatiaľ všetko prešli. Sem tam si zdriemol aj Marky a keď nie, sledoval cez okno tú nádheru navôkol. Ale k tomu sa dostaneme.

Takýmto štýlom som sa teda po pár týždňoch plánovania dostala na finálny zoznam zastávok, ktoré chceme vidieť a nastal čas vyberať ubytovanie. Tu som prišla k pár šedinám a popravde na konci som si už nepamätala, aké som vybrala prvé ubytovanie, lebo sa mi všetky zlievali. Ale vybrala som všetky nakoniec perfektné, lebo zo žiadneho sa nám vo výsledku ani nechcelo odísť. Vyberala som na stránkach airbnb a booking.com. a hľadala najlepšie ponuky. Za 10 dní sme vystriedali 7 hotelov.

TRASA:

SEVERNÝ OSTROV: Tu sme strávili len 2 dni, no patria k mojim najobľúbenejším z celej cesty. Prileteli sme do Aucklandu, vyzdvihli sme si požičané auto a môj manžel sa obetoval na 2,5 hodinovú cestu po ľavej strane cesty do oblasti Rotorua, kde sme prespali. Je to geotermálna oblasť s nádhernými parkami. V samotnej Rotorue sa dá stráviť aj 2 týždne, no my sme to nasekali na intenzívny 1 deň.

1. DEŇ – MOJA PRVÁ TOPKA

Začali sme v parku WAIOTAPU, ktorý mi totálne vyrazil dych. Sýra sfarbená do neskutočných odtieňov farieb, gejzíry, para, krátery, bublajúce bahno… to všetko sa dá vidieť v parku, ktorý sme zvládli aj s deťmi prejsť za 2 hodiny. Odtiaľ sme prešli do druhého parku WAIMANGU, kde sme sa aj naobedovali. Tento park začínal pralesom a až po polhodine sme sa dostali ku geotermálnym jazierkam. Tie boli ešte krajšie ako v prvom parku. Cestou naspäť sme sa zviezli autobusom, ktorý je v cene vstupenky do parku. Podvečer sme sa ešte stihli okúpať v bahne v kúpeloch Hells Gate a prejsť po rebríkoch v korunách stromov Redwood forrest. Nechali sme si to až po zotmení o 21:30, pretože les je nádherne nasvietený lampiónmi. Určite by to krásne vyzeralo aj cez deň. Ideálne by preto podľa mňa bolo prísť pri západe slnka. Toto bol mega plný deň. Večer sme odpadli mŕtvi, ale plní dojmov do postelí.

2. DEŇ 

Ráno sme vyrazili z Rotorua do mestečka Hobbiton, kde sa natáčala trilógia Hobit, aj Pán Prsťeňov. Cesta trvala hodinu. Tour vám odporúčam booknuť dopredu, ak sa chcete vyhnúť dlhým radom. Samotná tour trvá 2 hodiny. Bolo úžasné môcť sa poprechádzať po reálnom filmovom sete, a dotknúť sa domčekov, ktoré vidno vo filmoch. Už cestou na set v autobuse púštali úryvky z filmov podfarbené emočnou hudbou. O zimomriavky bolo postarané. Celé to je však dosť veľký biznis a skupiny sú od seba vzdialené len pár minút, takže je to celkom veľká naháňačka. Väčšina domčekov je zavretá, takže dnu sa nedostanete. Z toho boli naši chalani trošku smutní. Ale aj tak sa nám tam veľmi páčilo. Odtiaľ sme fičali už naspäť na letisko do Aucklandu (cesta trvala 2 hodiny) kde nás čakal let na južný ostrov. Večer sme dorazili do mesta Queenstown, ktoré ma dostalo hneď po príchode svojou atmosférou.

3. DEŇ

Mesto Queenstown leží na brehu obrovského jazera Wakatipu a obklopujú ho majestátne hory. Dokonalá lokácia a dokonalá atmosféra. V jeho okolí je nespočetné množstvo adrenalínových atrakcií pre veľkých aj menších, stačí si len vybrať či chcete adrenalín zažiť na vode, na zemi alebo vo vzduchu. Tu som prvýkrát pocítila, že ak by sme šli bez detí, náš program by vyzeral úplne inak. Keďže chalani boli na väčšinu atrakcií ešte príliš malí, spravili sme si namiesto toho chill out program a bolo nám aj tak fajn. Kŕmili sme čajky na brehu jazera, hrali sa na ihrisku pri Queenstown gardens, dali sme si výborný obed v Indickej reštaurácii, previezli sme sa po pobreží trošku ďalej od mesta a užili si opustené pláže. Nakoniec sme sa vyviezli lanovkou nad mesto a pokochali sa ním aj zvrchu. Zajazdili sme si tu na boboch a tak sme predsalen aspoň trošku naplnili aj moju túžbu po adrenalíne. Samotné mesto má úžasnú atmosféru. Breh jazera je lemovaný množstvom reštaurácií a barov, odvšadiaľ hrá hudba a ľudia sa bavia. Vedela by som si tu predstaviť život na pár mesiacov.

4. DEŇ

Plánovali sme hneď ráno vyraziť do Te Anau a stráviť deň tam, ale keďže pršalo, zmenili sme plán a skočili vyskákať sa do adrenalínového parku SITE trampoline ešte v Queenstowne. Do Te Anau sme dorazili až poobede (cesta trvala 2 hodiny) a rovno sme išli na vopred zabookovanú tour do jaskýň so svietiacimi chrobáčikmi Glowworm caves. Bol to veľmi intenzívny zážitok možno aj preto, že tam bolo zakázané fotiť a teda sme si konečne niečo vychutnali tak „staromódne“, bez telefónu v ruke. Dávam vám sem fotky stiahnuté z webu, len aby ste si vedeli predstaviť aké je to unikátne. V celej jaskyni je tma a svietia len brušká a „pavučiny“ týchto chrobáčikov. Ako hviezdna obloha. Jazero a mesto TeAnau inak nieje ničím iným extra výnimočné, ale je na polceste na top atrakciu Nového Zélandu Milford Sound, takže ak sa vám nechce stráviť v aute za deň 8 hodín, odporúčam si cestu takto rozdeliť, ako sme to urobili my.

5. DEŇ – MOJA DRUHÁ TOPKA

Ráno sme vyrazili do Národného parku Fjordlan s najznámejším fjordom Milford Sound na jeho úplnom konci. Cesta trvá 1:40, ale zaručene vám bude trvať dlhšie, preto si vyhraďte dosť času. Cesta je totiž nádherná a budete sa často zastavovať. Určite nevynechajte povinné zastávky: Eglinton Valley, Mirror lake and a Hollyford valley, ale garantujem vám, že zastanete esšte aspoň 3 krát. Milford Sound je povestný tým, že tu väčšinu roka prší a náš deň nebol výnimkou. Až v polovici cesty sa obloha začala pomaly vyjasňovať a keď sme dorazili do prístavu, zrazu začalo svietiť slnko. Zázrak. Vďaka tomu sme uvideli tento majestátny fjord v jeho plnej kráse. V prístave sme sa nalodili na dvojhodinovú plavbu (treba zabookovať dopredu), ktorá nás vzala pozdĺž tohto prírodného veľdiela. Videli sme tulene, delfíny a nechali sa ostriekať obrovským vodopádom, ktorých je tam nespočetne veľa. Na lodi nás čakal aj výborný bufet, takže hladní neostanete. Po plavbe nás čakala cesta naspäť, ktorá bola najdlhšou našou cestou v aute za celý čas. Dokopy 5 hodín. Rozdelili se si ju zastávkami v Te Anau, kde sme boli pozrieť a nakŕmiť lamy, večerou v Queenstowne a pár scénickými zastávkami po ceste  na jazero Wanaka.

6. DEŇ

Toto mal byť vrchol našej turistickej časti dovolenky, plánovali sme náročnú túru na Roys peak, ktorá trvá 6 hodín. Po prvých 500 metroch sme však pochopili, že s dvoma malými deťmi to proste nedáme ani za celý deň, ak ich nebudeme celý čas niesť. Rozlúčili sme sa teda s nedosiahnutým vrcholom s najkrajším výhľadom na jazero Wanaka, a zvolili sme alternatívnu túru, respektíve skôr prechádzku. Tá mala trvať necelé 2 hodiny a my sme ju natiahli na 5 🙂 Čo vám budem hovoriť, každý kamienok a papek popri ceste bol zaujímavejší ako vidina vrcholu túry. A tak sme si proste vychutnávali každý jeden krok slimačím tempom po ceste k Diamond Lake a následnej vyhliadke naň. Neskôr sme sa dostali aj na vyhliadku na jazero Wanaka. Rocky Mountain sme už nedosiahli, lebo to by sme sa vrátili naším tempom až vnoci J Toto bol deň, kedy sme pochopili, že program ďalších dní budeme musieť vďaka našim „turistom“ prehodnotiť a nesiliť niečo čo si neužijú ani oni ani my.

7. DEŇ

Ráno sme sa teda ešte ostali motať pri jazere Wanaka. Odfotili sme sa pri najfotografovanejšom strome That Wanaka Tree, ktorý rastie v strede jazera, cestou na cik pauzu sme pár krokov od neho objavili ďalšie nádherné obrovské stromy a doobedie sme zakončili v zábavnom svete  Puzzling world s rôznymi optickými klamami, veľkým labyrintom a rôznymi puzzle  a logickými hrami. Poobede sme sa vydali na cestu k jazeru Pukaki. Trvá hodinu a trištvrte, ale keďže je opäť nádherná scénická, dosť sa nám natiahla. Urobili sme si zastávku na vyhliadke Lindis pass a zachádzku ku Clay mountains.

8. DEŇ – MOJA TRETIA TOPKA

Toto bol pre mňa najkrajší deň z južného ostrova. Je to paradox, lebo práve tento deň sme dosť improvizovali po zrušenej plánovanej túre Hooker valley track (ktorá je vraj fakt nádherná a raz by som si ju chcela zažiť ). A možno práve preto sa mi to páčilo najviac, lebo sme objavili miesta o ktorých som ani netušila a mala som vlastne aj ja prekvapenie. Ráno sme sa zastavili na farme kde sa pestuje levandula a dajú kúpiť aj rôzne produkty z nej. Potom sme si pohádzali kamienky do tyrkysového jazera Pukaki. Výhlad na najvyšší vrch južného ostrova Mt. McCook nám ale dopriaty nebol, lebo sa srýval v oblakoch, takže aj to si nechávame na budúce 🙂 Po ďalšej polhodinke cesty sme dorazili na najkrajšie jazero celého južného ostrova – Tekapo lake. Farby ktoré tu uvidíte nepotrebujú žiadny filter. Tyrkysová voda aj obloha, fialové lupins , žlté kvety, zelená tráva. Všetko tak intenzívne, ako keby to namaľoval maliar. Tu sme sa nevedeli vynadívať a ostali sa tu hrať a chillovať nejakú dobu. Pri jazere Tekapo je aj krásny fotogenický kostolík Church of old shepherd. Hemžilo sa to tu turistami, ale keď sme vošli dnu, zrazu tu nastalo božské ticho a pokoj. Úžasný kontrast. Pri jazere sme sa najedli a vydali na 3 hodinovú cestu do mesta Christchurch. Cesta mala byť opäť scénická, ale celú dobu lialo, takže sa k tomu neviem vyjadriť 🙂

9. DEŇ

Toto boli naše novozélandské vianoce, aj keď sme si ich spravili deň vopred, keďže 24 sme cestovali. Program sem teda úplne prispôsobili chlapcom. Vzali sme ich do lego sveta, v miestnej 4 poschodovej knižnici a na najväčšie ihrisko na akom som ja osobne bola. Vlastne inak v meste Christchurch ani nieje čo iného veľmi robiť. V roku 2007 ho zrovnalo so zemou zemetrasenie a ešte ho veľmi neobnovili. Poobedie sme teda strávili doma v súkromí a spravili sme si Vianoce.

.

10 DEŇ

Tu sme už len celý deň chillovali a večer leteli do Austrálie. Tento jeden deň by som radšej strávila v Queenstowne, kde toho bolo naozaj najviac čo robiť a z miest malo pre mňa aj najkrajšiu atmosféru. Ale zas aj oddych a ničnerobenie nám po takých intenzívnych dňoch padol viac ako vhod.

Každý deň sme vyrazili z ubytovania ráno okolo 10 a vracali sa až večer okolo 21 až 22. Dni sme mali naozaj napratané zážitkami, emócimi a presunmi. Hračky som ani nevybalovala, lebo chalani sa reálne s nimi vlastne ani nemali kedy hrať. Na to, že sú takí maličkí to zvládli neskutočne dobre. Tešili sa z každého nového miesta, všade si našli niečo svoje, čo sa im páčilo a s čím sa zabavili. Oddýchli si väčšinou pri presunoch v aute. Myslím si že takto zvolený program bol tak akurát na tento počet dní, a tento náš setup s 3 a 5 ročnými deťmi. Určite sa dá z Nového Zélandu vidieť ďaleko viac, ale ak máte obmedzený čas a deti, tento itinerár vám vysoko odporúčam.

PREČO NAVŠTÍVIŤ NOVÝ ZÉLAND?

  • Uvidíte nádhernú a rozmanitú krajinu akú takto pokope na relatívne malej ploche nájdete len málokde na svete
  • V podstate ani nemusíte vystúpiť z auta. Nádherné scenérie sa tiahnu pozdĺž hlavných ciest. Samozrejme čím viac prejdete peši, tým väčšiu nádheru ešte objavíte.
  • Ľudia sú milí, hovoria anglicky (aj keď si treba zvyknúť na ich prízvuk).
  • Služby sú vymakané. Hotely a reštaurácie sú na veľmi vysokej úrovni celoplošne.
  • Klíma je príjemná. Mali sme v priemere 16 stupňov, ale pocitovo to bolo tak 23. Vystačili sme si s dvoma vrstvami.
  • Nežijú tu žiadne nebezpečné zvieratá, čo je veľkým plusom oproti susednej Austráli.
  • Ste sami sebe pánom. Aký typ dovolenky preferujete, taký si na Zélande spravíte. No garantujem vám, že každopádne bude stáť za to.

 

ČO SOM ZBALILA:

Tu to bolo už o dosť náročnejšie ako pobaliť sa na rezortovú dovolenku na malajzskú pláž (blog o Malajzii nájdete tu). Potrebovali sme vrstvené funkčné turistické oblečenie, ktoré v mojom prípade malo ešte aj dobre vyzerať na fotkách 🙂 Siahla som teda do ponuky môjho obľúbeného answear.sk a bola som milo prekvapená, že som tam našla veľkú ponuku funkčného športovo-turistického oblečenia. Veľa vecí som mala teda práve odtiaľ.

Balila som princípom, ktorý som vám spomínala už aj na Instagrame a tu ho trošku viac rozpíšem:

1, FUNKČNOSŤ:

  • Dohromady sme na mesiac boli zbalení do 2 veľkých a 2 malých kufrov, aby sme ich zmestili do auta, ktorým sme jazdili celý čas. Keďže sme takmer každú noc spali inde, vždy sme vyberali z auta len 1 veľký kufor s oblečením (v druhom boli veci na pláž v Malajzii a teplé mestá v Austrálií) a 1 malý s kozmetikou a hračkami (v druhom malom boli iné drobnosti, ktoré sme momentálne nepotrebovali).
  • Teploty sa mali podľa predpovedí hýbať medzi 10 až 20 stupňov, čo je rozpätie 3 vrstiev. Keďže sme plánovali byť celé dni vonku, potrebovali sme byť pripravení na všetko. Nosili sme teda so sebou vždy aj budny, aj krátky aj dlhý rukáv. Spodná časť bola v drvivej väčšine dlhá.

2, FAREBNOSŤ:

  • Keďže som tak trošku maniak na to aby všetko farebne ladilo, a k zeleným nohaviciam a okrovému topu si predsa nemôžem dať červené topánky 🙂 Vsadila som na princíp kapsulového šatníka. Keď si všimnete fotky, väčšinou nás všetkých vidíte v kombináiách zelenej, béžovej, okrovej, alebo bielej, modrej a šedej. Oveľa jednoduchšie sa tak dá pobaliť, keď sa držíte jednej-dvoch farebných schém. Stačia vám potom jedny topánky a jeden ruksak, ktoý sa bude hodiť ku všetkému.
  • Týmto princípom mi teda ladili nielen moje veci, ale zladila som do tejto farebnosti aj deti, takže sme ladili aj spolu. A vôbec nevadilo, keď si jedny nohavice hneď na raňajkách zašpinili, lebo všetky ostatné im k outfitu ladili tiež. Stačil nám tak menší počet vecí.
  • Túto farebnosť som vybrala úplne cielene. Jednak si na nej v poslednej dobe dosť ulietavam a mám ju rada, a jednak som vedela podľa plánu aké miesta navštívime a a ako budú vyzerať a chcela som ladiť nielen k deťom, ale aj k lokácii 🙂
  • Našlo sa aj pár výnimiek, ako fialové šaty, ale tie som si brala vyslovene pre fotku.

3, VARIABILITA:

  • Doma som si poskúšala kombinácie tak, aby som väčšinu vecí využila viac ako len raz. Mala som len 5 spodných časti a k tomu vieacero vrchov, ktoré som rôzne menila a dolaďovala. Turistické topánky som nosila aj do mesta. Tenisky som si pribalila naozaj len pre istotu a využila som ich len pár krát, kedy bolo na turistické topánky už priteplo.
  • Kabelku som na Novom Zélande ani nevytiahla. Všetko s gráciou ustál ruksak alebo vrecká.

Dúfam, že bol tento blog pre vás zaujímavý aj ak sa cielene zatiaľ na Nový Zéland nechystáte. Možno vo vás prebudil takú malú zvedavosť a raz sa predalen na tieto prekrásne dva ostrovy vyberiete.

Outfity: Answear.sk: Legíny zelené ,  modrékošeľa, overal, ľadvinka  /Bunda: Cellbes, / Topánky: CCC