Pred pár dňami som bola na Instagrame označená v reťazovke, ktorú spustil magazín LÁV. Cieľom je ukázať pozitívny citát, ktorý sme niekde čítali a tak medzi sebou zdieľať viac pozitivizmu. Čítanie kníh je moja slabina, ale pozitivizmus našťastie silná stránka. Tak som sa rozhodla pre vás, ktorí čítate radšej, niečo pozitívne napísať.

Môj šéf mi pred pár rokmi, keď som mala pracovnú krízu povedal: „Ja ťa nemôžem motivovať, motiváciu musíš nájsť v sebe ty sama.“ A presne o tomto je aj šťastie. Nedá sa chcieť byť šťastným. Šťastnými jednoducho buďme. Neriešme či sme dosť šťastný, či sused nie je šťastnejší, či som nebola šťastnejšia pred rokom… Robme všetko pre to, čo nás šťastím napĺňa a jednoducho neriešme nič viac. Zbytočne sa vo veciach vŕtať a analyzovať je kontraproduktívne. Si zdravá? Máš kde bývať? Máš čo jesť a piť? Nebodaj máš ešte aj vlastné auto a môžeš ísť raz ročne na vysnívanú dovolenku? Máš viac, ako väčšina ľudí. Tak si to váž, buď šťastná a nechci zbytočne viac.

Podľa mňa nás nešťastnými robí táto doba. Máme milión možností, a tak sa nevieme rozhodnúť a stále skúšame niečo nové – či už v kariérach, vo vzťahoch v záľubách…Pri náznaku prvého problému od neho ujdeme namiesto toho aby sme sa ho snažili radšej vyriešiť. A tak sme nachvíľku zas bezstarostní, ale táto prelietavosť nás doženie. Problémy sú na to, aby sa riešili a zdolávali. Oveľa silnejšiu a precítenejšiu emóciu budeme mať na konci dňa z vyriešeného problému, ako z toho ututlaného, pred ktorým sme ušli. Ten v nás ostane hlboko zakorenený a nevyriešený a raz spôsobí výbuch.

Nešťastnými nás robí aj porovnávanie. Či už so sestrou, susedkou, kolegyňou, alebo niekým „ideálnym“ na sociálnych sieťach. Poviem vám, nikto nie je taký ideálny ako sa zdá. Každý má svoje problémy a starosti, ale tie si necháva väčšinou pre seba. Snažme sa od druhých ľudí inšpirovať a robiť veci tak dobre, ako ich robia oni. V žiadnom prípade sa neporovnávajme a neutápajme v tom, ak náš život nie je tak ideálny, ako vo výkladnej Instagramovej skrini influencerky XY.

ČO NÁS NAOPAK ROBÍ ŠŤASTNÝMI? Toto je veľmi dôležité si uvedomiť.  Pre mňa je základ pozitivizmu obklopovať sa vecami, ktoré ma energiou nabíjajú a vyhýbať sa veciam, ktoré mi ju odoberajú.

Šťastnou ma robia deti a tak si užívam a vychutnávam čas keď som s nimi. Aj keď mi vedia energiu aj riadne odsať, väčšinou mi ju dobijú:). Z tých ich malých neskazených hláv vychádzajú úžasné úprimné myšlienky a nefiltrované emócie. Zrkadlia mi samú seba a ukazujú, čo má v živote naozaj zmysel.

Šťastnou ma robí tanec, tak tancujem. Na diskotékach na zumbe, doma, za volantom. Vždy a všade kde mám na to príležitosť.

Šťastnou ma robí oblečenie. No našťastie čím som staršia, už nie len vo forme keď si niečo nové kúpim. Ale najmä vo forme, keď z niečoho, čo už doma mám, vytvorím niečo nové. Keď to môžem pekne nafotiť a inšpirovať tým aj niekoho z vás. Šťastnou ma robí, keď prídem k vám domov, urobím vám revíziu šatníka a vy zrazu úplne žiarite šťastím a sebavedomím. To je energia, ktorú nasávam plnými dúškami a potom rozdávam ďalej.

Šťastnou ma robí cestovanie a tak cestujem. Zďaleka nie tak, ako tomu bolo, kým sme nemali deti. Ale cestujem pokojne aj na Králiky, alebo do Kláštora pod Znievom, kde máme starých rodičov a objavujem miesta a nepoznané zákutia aj tam.

Šťastnou ma robia ľudia. A tak sa obklopujem tými, ktorých ľúbim v akejkoľvek forme. Tými, ktorý mi energiu dodávajú a sú rovnako hodnotovo a energeticky nastavení ako ja. Tým, ktorí mi energiu odsávajú a sú negativisti sa jednoducho cielene vyhýbam…

Šťastnou ma robí čokoláda, a tak si ju doprajem, aj keď by som kvôli tomu potom musela ísť odbehnúť 5 kilometrov. Šťastnou ma robí slnko, kvety, hudba, filmy a  milión ďalších drobností, ktorými vás už nejdem spamovať, no dôležité je si ich uvedomovať a tešiť sa nimi každý deň.

Ak by som teda mala vyriecť nejaký ultimátny návod na šťastie, tak by ním bolo toto: NÁJDIME TO, ČO NÁS ROBÍ SKUTOČNE ŠŤASTNÝMI A CIELENE TO VYHĽADÁVAJME A ROBME. VYHÝBAJME SA NEGATIVISTICKÝM ĽUĎOM A SPRÁVAM. A TEŠME SA Z KAŽDÉHO JEDNÉHO DŇA. NEŠPEKULUJME ŽE CHCEME VIAC. JEDNODUCHO SI TO ŠŤASTIE VYTVORME, PRIPUSTIME A UŽ NEPUSTIME.

Tak teda poďme sa zamyslieť: čo robí skutočne šťastnými vás?

Foto: Tomáš Figura/ @tom_loft

Outfit: Košeľa: Answear  / Rifle: Bershka / Espadrilky: staré / Okuliare: Optohero (kúpite tu) / Klobúk: Reserved / Traky: Aliexpress