Slovenská blogerská scéna momentálne žije horúcou témou – súťažou Bloger roka. V prvom rade sa chcem ešte raz veľmi pekne poďakovať mojim fanúšikom a kamarátom, vďaka ktorým som skončila na štvrtom mieste v hlasovaní v kategórii nováčik. Ďalšie moje umiestnenie je v rukách poroty a mne už len ostáva dúfať, že niekoho kompetentného zaujme to, ako k blogu pristupujem a ocení to aj ďalej. Keď som vstupovala pred ôsmimi mesiacmi do blogerského sveta, jednou z mojich mét bolo túto súťaž vyhrať. Čo vám poviem, som súťaživý typ a rada si stanovujem motivačné ciele. Keď ich vidím pred sebou, ľahšie sa mi napĺňajú. Pomáha mi to aj v časoch, kedy by som inak motiváciu strácala.
Po ôsmich mesiacoch v tomto biznise môžem povedať, že som „vyrástla“ a pochopila, že súťaž nie je všetko. Samozrejme naďalej dúfam vo svoje dobré umiestnenie, ktoré by bolo pre mňa satisfakciou, ale zistila som, že blogovanie mi prináša oveľa viac hodnotnejších vecí ako súťaženie.

1, MEDZI BLOGERKAMI SOM NAŠLA NAOZAJ DOBRÉ KAMARÁTKY. Jeden by neveril, že v prostredí, kde sme si jedna druhou v podstate konkurenciou, sa dajú nájsť úprimné a čisté vzťahy. Samozrejme ako všade, aj tu sú aj napätejšie vzťahy. Pekne sa vykreslili po ohlásení top desiatky najmä vo fashion kategórii. No ja mám prirodzene v povahe, že negatívne veci si nevšímam a sústreďujem sa na to, čo mi robí radosť. Vo viacerých babách som tak našla spriaznené duše, s ktorými si vždy rada online či offline pokecám a viem, že sme na rovnakej vlnovej dĺžke. Som rada, že vás mám: JankaHairstylist, Lucididit, Unique_by_gigi, Mpaleska, Specialeditionlife, ktoré sú mi najbližšie. Výborne si ale rozumiem aj s Jankatopanka, Stanclova.ivana, Cisarovenovesaty, Drews_beauty, From_Lenka, Zuzu.sabo… Vidíte, je ich dosť 🙂
2, NAŠLA SOM FOTOGRAFA TOMÁŠA, KTORÝ TVORÍ MINIMÁLNE POLOVICU MOJHO ÚSPECHU. Posúva moje hranice a komfortnú zónu každým fotením ďalej, k stále lepším fotkám. Bez nich by moje blogovanie nebolo plnohodnotné. Okrem toho si perfektne ľudsky rozumieme a mám pocit, že sa musíme poznať už aspoň sto rokov.
3, NAŠLA SOM KAŽDODENNÚ DÁVKU DOSTUPNEJ INŠPIRÁCIE. Sledujem mnoho úžasných zahraničných blogeriek, ale predsa len inšpirovať sa nimi je finančne nedostupné. V niektorých kreáciách svetových dizajnérov by sa na mňa navyše ľudia na uliciach pozerali už naozaj cez prsty. Dávam im mnohokrát zabrať aj svojimi slovenskými stajlingami 🙂 Preto som rada, že sa môj záber sledovania rozšíril a spoznala som oveľa viac slovenských blogeriek ako som sledovala, kým som neblogovala. A tak sa mi mnohokrát stane, že sa vlastne podvedome oblečiem tak, ako sa obliekla pred časom niektorá blogerka. Vlastne si to vôbec neuvedomujem a robím to úplne prirodzene a automaticky. Až pri fotení tohto outfitu ma vlastne Tomáš upozornil, že mu pripomínam jednu blogerku. O tom ale neskôr, pri popise outfitu. Teraz som vám vlastne, v intenciách prebiehajúcej súťaže Bloger roka, chcela ponúknuť moju top desiatku v kategórií fashion. Bez ohľadu na to, ako dopadne hlasovanie poroty, toto sú baby, ktoré najradšej sledujem ja, napriektomu že sa niektoré neobjavili ani v top desiatke. Ak ich ešte nesledujete a páči sa vám môj štýl, tak vrelo odporúčam hodiť follow aj týmto kočkám a získate ďalšie inšpirácie.

1, Mojou jednotkou je Ivanka SWEETLADYLOLLIPOP. Táto baba to proste vie. Je nádherná, dobre sa na ňu pozerá a jej stajlingy sú originálne a neokukané. Navyše má blízko štýlu, ktorý sama obľubujem a nosím. Vždy sa teším na nový post a nikdy ma ešte nesklamala. Jej fotky sú originálne, páčivé a dbá na zladenie outfitu a prostredia, v čom som aj ja dosť úchylná 🙂 Rokmi napreduje, píše kvalitné blogy a prináša stále niečo nové. Pri nej ma najviac mrzí, že sa v top desiatke nenachádza, pretože si myslím, že aj objektívne je na Slovensku najlepšia a mala to proste vyhrať.

2, Janka JANATINI je moja „foto-topka“. Milujem jej fotky, najmä tie cestovateľské. Blogy píše stručné, ale výstižné a už neraz som sa jej outfitmi alebo kúskami oblečenia inšpirovala. Pre mňa je na svetovej úrovni.

3, Janka z blogu JANKAHAIRSTYLIST je moja spriaznená duša. Je mi veľmi sympatická tým, aká je, ako píše, no v prvom rade tým, ako streetstyle dokáže skombinovať. Tento štýl je trošku mimo môjho štandardného obliekania, ale je pre mňa veľmi inšpiratívny práve preto, že ho štandardne nenosím. Janka mi ukazuje, ako pohodlne a nenútene sa dá v streetstyle vyzerať a aké je to mega štýlové.

Ďalšie baby už napíšem v abecednom poradí, pretože každá má do seba niečo iné a nenáleží mi prisudzovať im nejaké poradie.
A začnem vlastne chlapom, nie babou. Adam z blogu ADAMRUSTMAN. Fotograf, ktorý stojí aj za mnohými fotkami Janatini, je jednou z mála lastovičiek (alebo teda orlov), ktorí sa na Slovensku venujú aj pánskej móde. Má vysoko elegantný štýl, aký málo vídať v uliciach, no o to viac ma baví svojou originalitou a kvalitou. Jeho fotky sú nemenej dokonalé ako tie, ktoré robí pre Janatini. Za objektívom väčšinou stojí práve ona alebo jeho šikovná manželka Kristína, ktorá sama bloguje o jedle ako THETOLERANTCOOK. Obaja boli nominovaní v mojej nováčikovskej kategórií, ale žiaľ nepostúpili. Adam je však pre mňa nováčikovským víťazom.

Miška z MÓDNYTUCET je tiež v podstate nováčik, aj keď začala s blogovaním o pár mesiacov skôr, ako ja. Podľa mňa sa za rok prebojovala medzi špičku. Je veľmi úprimná a robí blog z jedinej čistej motivácie: láske k móde. Robí ho srdcom a je to cítiť. Milujem čítať jej blogy, lebo sú veľmi inšpiratívne a naozaj kvalitne magazínovo spracované. Obľubuje slovenských dizajnérov rovnako ako ja.

Romi z ROMILIKES ma baví svojim eklektickým štýlom. Rozviate sukne a streetstyle topy, to je jej doména. Sama svoj štýl nazvala cigánskym, takže si to od nej požičiam. Jednoducho ma baví s tehotenským bruchom či bez neho.

Lenka zo STYLEMON.BLOG je slniečko. Farebná smršť, ktorá je vždy pozitívne naladená. Je mi na nej veľmi sympatické, že je to vlastne „baba od vedľa“. Úplne normálne dievča, ktoré sa nehrá na supermodelku, ale ukazuje svoju reálnu, mnohokrát aj nenalíčenú tvár alebo stehná s celulitídou. Rozoberá zodpovedné témy ako slow-fashion, bio alebo eko prístupy. Aj zato má u mňa palec hore.

Potom rada sledujem tri baby, ktoré nepíšu blogy vôbec alebo len málo: JANKATOPANKA, NATINSTABLOG a STANCLOVA.IVANA. Každá má iný štýl, ale každá ho má tak vyhranený, že v tej svojej kategórii je proste bezkonkurenčná. Ivka je farebná bomba, Janka streetstylová a Naty je proste svetová bomba, s ktorou sa rozhodne nudiť nebudete.

Ak by som chcela vymenovať všetky fashion blogerky, čítali by ste to ešte veľmi dlho a to nie je mojím cieľom. Chcela som len vyjadriť svoj obdiv a úctu k babám, ktoré najviac baví sledovať mňa. Z tejto mojej desiatky sú vo finále vlastne len tri: Janatini, Stylemon.blog a Natinstablog. A týmto chcem povedať, že ja baby neberiem ako konkurenciu, s ktorými by som potrebovala súťažiť, ale skôr ako inšpiráciu, ako môžem svoju prácu robiť ešte lepšie. A myslím si, že tak by to malo byť v každom odvetví. Inšpiruj a buď inšpirovaný…

MOJ OUTFIT: Blogerky sa teda navzájom podvedome inšpirujú. Mnohokrát sa mi stane, že iná blogerka spracuje tému, ktorú som spracovala pred pár dňami ja. Takisto aj ja sa inšpirujem chtiac-nechtiac ostatnými. A tak nakoniec dopadol nevedomky aj tento outfit. Keď som v ňom prišla na fotenie, Tomáš povedal, že či som sa inšpirovala podľa včerajšieho postu JankaHairstylist. Janka na ňom mala zelené oversized šaty a turban. Nebolo to teda rovnaké, ale štýlovo blízke. Dodala by som, že ja sama v tomto outfite cítim aj vplyv pohoďáckej Simi z Cisarovenovesaty, ktorá mi ukázala, ako nosiť viac casual štýl a tu som to presne využila. Jemne oversized, jemne retro šaty som navrstvila s letným rolákom, doplnila pohodlnými gladiátorkami, ruksakom a štýlovo zavŕšila turbanom a statement náramkami. Okuliare som odkukala zas od Romilikes. Celá farebnosť mi ide do štýlu mestského safari a ešte aj Tomáš vybral takú urban jungle lokáciu. Ja som bola s výsledkom viac ako spokojná. Podarí sa teda týmto outfitom inšpirovať aj mne niektorú z vás? 🙂

Pestrý deň vám prajem,
Zuzana
Foto: Tomáš Figura/ @tom_loft
Outfit: Šaty: Abercrombie&Fitch / Rolák: Shein.com / Turban: staršia šatka / Topánky: Boutiquefeel / Náramky: čo som našla doma / Ruksak: Bershka