Koľko kabeliek máte? Ja ich mám podľa mňa viac, ako potrebujem 🙂 .  Ale jednoducho neviem nosiť každý deň tú istú. Aj keď je to prácne prekladať (niekedy rovno presypávať) veci z jednej kabelky do druhej, stojí mi to za to.  Môcť úplne doladiť outfit kabelkou, ktorá k nemu tip top zapasuje a neskončiť len pri neutrálnej farbe, ktorá sa hodí ku všetkému a k ničomu zároveň.

Kabelkou sa dá nielen pekne doladiť, vyšperkovať  a uzavrieť outfit, ale vie opticky pomôcť aj vyrovnať proporcie postavy.

AKO SI KABELKOU VIETE OPTICKY POMÔCŤ:

  • Ak máte malé prsia, super ukáže ľadvinka, ktorú si dáte crossbody. Zrazu máte na hrudníku super objem, a navyše je to posledný rok mimoriadne trendy.
  • Ľadvinka pekne ukáže aj na páse, kde nahradí funkciu opasku a vytvaruje postavu do presýpacích hodín.
  • Mini kabelky spravia pri mini dámach veľkú službu, lebo ich opticky zväčšia.
  • Veľké kabelky zas pomáhajú objemnejším dámam pôsobiť útlejšie.
  • Od širších bokov odvedie pozornosť kabelka pod ramenom alebo kabelka v ruke nosená až pod úrovňou bokov.

AKO VIE NEVHODNE ZVOLENÁ KABELKA UBLÍŽIŤ:

  • Ak máte širšie boky a dáte si crossbody kabelku, ktorá končí presne v oblasti bokov a nosíte ju navyše na boku postavy, ešte vám pridá na objeme.
  • Ak ste maličká a vezmete si XXL shopper bag, budeme pri nej pôsobiť ako trpaslík.
  • Ak ste nízke a vaša kabelka na ramienku končí až v polke stehien, bude vás opticky robiť ešte nižšími a ťahať k zemi.

Akú kabelku nosíme najradšej, vraj vypovie veľa o našej osobnosti. Ja nie som odborník, ale načítala som si viacero prieskumov a ponúkam vám ich sumár. Akú kabelku nosíte najradšej vy?

VEĽKÁ SHOPPER BAG KABELKA: Ste praktický typ a potrebujete mať všetko po ruke. Notebook, diár, malé občerstvenie, vreckovky, parfum, knižku, nožnice, make-up, deodorant, kefu na vlasy, bublifuk, vlhčené servítky… Toto všetko môžete cez deň potrebovať a čo ak by ste to zrovna nemali pri sebe? Veľké tašky milujú workoholičky, praktické dámy a mamy.  Sú to aktívne ženy, ktoré majú veľa záujmov aj povinností.

CROSSBODY KABELKA: Ste energická žena. Potrebujete a chcete mať voľné ruky, máte všeobecne radi slobodu a nezávislosť. Pravdepodobne patríte aj medzi mladšie ročníky. Ženy, ktoré nosia crossbody kabelky, sú vraj sebavedomé, veselé, akčné a priateľské.

MALÁ KABELKA: Viete presne, čo chcete a idete za tým. Nepotrebujete so sebou vláčiť zbytočnosti, vystačíte si so svojimi overenými klasickými pomocníkmi ako peňaženka, mobil, kľúče. Nestrácate čas a ste veľmi efektívna. Ste viac citovo založená a materiálne veci pre vás nie sú až tak dôležité.

RUKSAK: Ak ste spontánna, bláznivá a rada sa bavíte, pravdepodobne máte vo svojej zbierke kabeliek aj nejaký ruksak alebo najnovšie aj ľadvinku. Nemusíte byť vyslovene športovo založená, ale máte rada slobodu.

Tak čo, našli ste sa v tejto typológii?

V tomto kabelkovom špeciále by som vám chcela predstaviť Mariannu Petrincovú, ktorá vyrába kvalitné, kožené, slovenské handmade kabelky Marima. Vybrala som si ju do septembrovej časti môjho seriálu „vyrobené na Slovensku“. Všetky fotky v tomto blogu sú s kabelkami z jej dielne a musím povedať, že sú perfektné. Z kvalitnej kože, precízne ušité, nápadité. Ponúka všetky typy kabeliek: veľké shopper bag, ktoré sa mi mimoriadne páčia,  malé elegantné listové kabelky, trendové ľadvinky, dokonca aj pánske tašky. Určite odporúčam pozrieť si jej ponuku.

Ako si sa dostala k výrobe kabeliek?

Ako malé, šesťročné dievčatko som už snívala o vlastnom dome, rodine a o svojej značke  Vyštudovala som odevníctvo, nejakú dobu som mala pauzu od šitia, pretože som sa zamestnala v inom obore. Potrebovala som zarábať, našetriť si s priateľom peniaze a splniť si časť svojho sna – rodinu a domček. Po materskej to prišlo. Oslovila ma jedna firma, ktorá sa zaoberala šitím a hľadala manažéra. Vedela som, že budem bližšie k svojmu vytúženému cieľu, tak som ponuku prijala a zamestnala sa. Po troch rokoch chodenia do práce ráno o 5.00 a odchodom poobede o 16.00 a občas aj neskôr, som si povedala dosť a začala som to robiť sama a po svojom.

S akými prekážkami alebo výzvami bojuješ pri vlastnom podnikaní najviac?

V tomto čase pred rokom som bola na úrade práce a žiadala som o nenávratný finančný príspevok. Za ten som si zakúpila stroje. Priestor v pivnici postupne mením na dielničku, v ktorej vonia koža. Keďže žijem v chudobnom regióne, tak kúpyschopnosť je tu slabá až biedna. Ľudia radi nakupujú veľa a lacné veci. Vôbec si neuvedomujú, ako ubližujú prírode. Ani to, že tie veci sa hneď zničia. Ich netrápi, že prišli o 10 eur alebo 5 eur, nejdú to reklamovať, lebo to bolo lacné. Kúpia si lacné a za rok aj päťkrát, čo je cca 50 eur. Moje kožené výrobky vnímajú ako drahé. Čakala som to, ale nie až v takomto rozsahu. Je to náročné a konkurencia je silná. Verím, že ľudia si budú ručnú prácu vážiť a vyhľadávať. Túžim a snívam o tom, že sa presadím na slovenskom trhu, že jedného dňa bude MARIMU poznať celé Slovensko a bude aj na módnych mólach vo svete.

A čo ťa na tejto práci najviac baví?

Že som sama sebou, že to maličké dievčatko si splnilo sen aspoň čiastočne, lebo ešte neviem, ako to dopadne J. Že mám vlastnú dielničku a šijem, čo mi napadne. Že robím radosť mojim zákazníkom a ušijem im to,  čo chcú a po čom túžia a sú spokojní. Ten pokoj, tá vôňa, ten zvuk stroja, teším sa samotnému výrobku. Je v ňom kúsok mňa, mojej lásky. Hlavne to špekulovanie, chcem to mať tak ako nikto, jedinečné. Teším sa každé ráno, keď otváram dielňu a cítim tú vôňu a kúsok mňa a vidím tam to malé dievčatko.  Túžim mať vlastnú firmu a zamestnancov, ohodnotiť ich za ich prácu a prejavovať im úctu a hlavne to, že ich firma potrebuje a vďaka nim a ich šikovnosti rastie.

Aké kabelky najradšej nosíš?

Ja rada nosím veľké alebo elegantné alebo žiadne J, preto tá ľadvinka. Keď idem do mesta na nákup, potrebujem veľkú kabelku, pretože tam napchám menší nákup. Keď sa idem prejsť s mojim Martinkom, tak žiadnu. Zoberiem si ľadvinku a dám si do nej čo potrebujem a som voľná. Mám rada aj elegantné a extravagantné, keď idem na kávu alebo stretnutie J.

Tvoje kabelky sú najmä v základných farbách – bielej, čiernej a béžovej, no ponúkaš aj veľa červených kúskov. Prečo si si vybrala práve tieto farby?

Moja obľúbená je čierna, farebné veci mám rada na iných. Moje zákazníčky zatiaľ vyhľadávali tieto odtiene a vychádzam v ústrety hlavne im. Navyše sú kombinovateľné ku všetkému. Keď objednám kožu, tak mi príde vo veľkosti jednej kravy a je drahá. Takže sa potom snažím ušiť ďalšie produkty z nej.  Zatiaľ nemám prostriedky na iné kože, ale postupom času to určite bude :). Pracujem na tom.

Čo ťa inšpiruje pri vymýšľaní nových kabeliek?

Ak sa mám priznať, rada pozerám módne prehliadky svetových značiek. Keď si nájdem čas raz do roka 🙂 . A potom snívam a špekulujem nad tým, aká tam nie je, čo som ešte nevidela a ako ju budem vedieť ušiť. Rada sa odlišujem od iných výrobcov hlavne strihovo, jednoducho neustále špekulujem.

Mariannke ďakujem za rozhovor a držím palce v plnení sna.

Foto: Tomáš Figura/ @tom_loft

Outfit 1: Kabelka: Marima (kúpite tu)/ Náramok: Marima (kúpite tu) / Šaty, čižmy, bakerboy hat: staršie

Outfit 2: Kabelka: Marima Marathon (kúpite tu) / Šaty, nohavice, košeľa,čižmy: staršie

Outfit 3: Ľadvinka: Marima ( kúpite tu) / Rolák: Answear (kúpite tu) / Nohavice a baretka: staršie / Ponožky: Fusakle / Tenisky: Converse