Augustový diel môjho seriálu „Vyrobené na Slovensku“ pojmem trošku viac zoširoka. Tentokrát vám nepredstavím len jednu návrhárku a jej modely, ako to robím tradične. Predstavím vám organizáciu, ktorá zastrešuje módny biznis a pôvodnú domácu tvorbu na Slovensku. Nezisková organizácia Slovak Fashion Council vznikla v roku 2011 s cieľom podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém. Vzdelávať návrhárov, prinášať im príležitosti na promo a predaj svojich kolekcií. Okrem iných záslužných činností v prospech rozvoja módy na Slovensku, o ktorých si prečítate nižšie, organizujú aj detský letný kemp: Letná Akadémia Módy. Celý týždeň tak deti a mládež od 8 do 17 rokov tvoria ucelenú kolekciu pod vedením skúsených módnych návrhárov. Tri z týchto modelov, som sa  vám rozhodla ukázať a nafotiť s Tomášom, lebo som z ich originality a dokonalého prepracovania jednoducho odpadla. Je pre mňa neuveriteľné, že 8 až 17 ročná mládež, dokáže vytvoriť niečo takto profesionálne. Je to jasný dôkaz toho, že mladí ľudia majú obrovský potenciál. Pokiaľ sa dobre podchytí a bude rozvíjať pod vedením profesionálov, môžu tieto dievčatá v budúcnosti ešte namútiť veľa vody v módnom biznise.

Všetkým trom autorkám som položila rovnaké otázky:

LUJZA LEHOCKÁ, 17 rokov

Ťahá ťa to k módnemu návrhárstvu, chcela by si sa tým v dospelosti aj živiť, alebo si prišla len vyskúšať niečo nové?

Keď som išla prvýkrát na LAM, chcela som si to iba vyskúšať, ale ten proces od návrhu po realizáciu modelu sa stal pre mňa natoľko návykovým, že momentálne vážne uvažujem o štúdiu dizajnu. Či už módne návrhárstvo alebo úplne iný odbor.

Čím si sa inšpirovala pri návrhu tohto modelu?

Keď som spolu zošila prvé základné časti modelu zistila som, že výsledok sa vôbec nepodobá na môj prvý návrh. Zato mi svojou jednoduchou formou a zvláštnymi rukávmi veľmi pripomínal kostýmy zo Star Trek a tak som sa rozhodla volánmi celý ten „sci-fi“ nádych zveličiť a podčiarknuť.

Ako hodnotíš Letnú Akadémiu Módy? Dala ti niečo? Odporučila by si ju aj kamarátkam?

Módna akadémia je pre mňa asi tým najintenzívnejším a najproduktívnejším týždňom v roku. Našla som si tu kopec skvelých kamarátiek, s ktorými máme toho veľa spoločného. Celú akadémiu sa zabávame, vtipkujeme a ešte popri tom dokážeme za tri dni vytvoriť novú kolekciu. Samozrejme sa to všetko nespraví samé, naše teamleaderky od nás vyžadujú skoro profesionálne výkony a častokrát šijeme až do noci. Myslím však, že práve vďaka tomuto prístupu je akadémia úplne jedinečná a dokáže nás toho veľa naučiť nielen o šití, ale aj o zodpovednosti a seba prezentácii. Odporučila by som ju určite každému, kto má rád výzvy a miluje kreatívne tvoriť niečo nové.

ZUZANA VLAŠICOVÁ, 15 rokov

Ťahá ťa to k módnemu návrhárstvu, chcela by si sa tým v dospelosti aj živiť, alebo si prišla len vyskúšať niečo nové?

Povedala by som, že skôr zaujíma ako ťahá. Síce si seba samú veľmi v tomto odbore predstaviť neviem, je veľmi fascinujúce to sledovať „zo zákulisia“. Ale skôr nie ako áno.

Čím si sa inšpirovala pri návrhu tohto modelu?

Inšpirovala som sa samozrejme aj rôznymi časopismi a návrhmi, ale ako aj v mojom citáte, kukuričným polom. Je pravda, že prvá myšlienka nebola „chcem kukuričné pole na šatách“, ale nejako sa to tak vyvinulo a príde mi to svojím spôsobom slobodné.

Ako hodnotíš Letnú Akadémiu Módy? Dala ti niečo? Odporučila by si ju aj kamarátkam?

Veľmi pozitívne. Dala mi veľmi veľa zo sveta módy, ale aj z marketingu a iných
odvetví tohto odboru. Áno, odporučila som LAM už viacerým ľuďom.

PAULA SOFI POLÓNYI, 15 rokov

Žiaľ Paula Sofi nestihla na moje otázky odpovedať, nakoľko je odcestovaná. Ukážem vám však aspoň jej model, ktorý sa nosil úplne dokonale. Krásne vytvaroval siluetu a bol ľahučký ako pierko.

Pár otázok som položila aj zakladateľke SFC Danke Kleinert.

Čo je cieľom Letnej Akadémie Módy? Vidíš tam aj reálny potenciál niektorých účastníčiek stať sa návrhárkami?

Cieľom je ukázať reálny svet módy, čo všetko je za tým, aké profesie, remeslá. Cieľom je však aj prostredníctvom módy prepájať svety nepočujúcich a inak hendikepovaných detí s deťmi zdravými, či zo zvýhodneného prostredia.

Čo bude ďalej s modelmi, ktoré sa vytvorili na LAM? Dajú sa napríklad kúpiť?

Ak ho chcú autorky predať, tak áno. Je to tiež súčasť módneho sveta, vedieť spraviť cenotvorbu, vedieť model predať. Prvý model sme predali hneď v úvodnom ročníku akadémie a kúpila si ho redaktorka televízie, ktorá s nami točila spot do správ 🙂

Aké sú najzaujímavejšie, alebo najúspešnejšie aktivity SFC?

Organizujeme predajný event Dizajnerské showroomy, kde spájame dizajnérov a ich kolekcie s ich zákazníkmi. Každoročne vydávame Bratislava Fashion Map, ktorá mapuje dizajnérsku tvorbu v Bratislave. Plánujeme ju rozšíriť na celé Slovensko a preklopiť aj do mobilnej aplikácie. Organizujeme Letnú Akadémiu Módy a prehliadkový maratón Fashion Live! Vyhlasujeme aj víťazov dvoch ocenení: Best Fashion Graduate a Best Fashion Film Award, ktoré sú zamerané na absolventov módneho dizajnu.

Ako je na tom podľa teba slovenská módna scéna?   

Zlepšuje sa. Veľa začínajúcich domácich značiek a dizajnérov rozbieha svoje kariéry správne, profesionálne a majú obrovský potenciál  do budúcnosti, ale bez pomoci to pôjde len ťažko. Celé odvetvie potrebuje zmenu a vývoj. Hovorím o prepojení značiek s výrobou, B2B, showroomami, zákazníkmi. Celkové veľkoobchodné fungovanie.

.

Sú Slovenky pripravené priplatiť si za kvalitu a originalitu a investovať do dizajnérskeho kúsku, namiesto výpredajového kúsku?

Už áno 🙂 Každá zmena vyžaduje čas, ale každým rokom pribúda ľudí, ktorí sa o slovenskú módu viac zaujímajú.

Aké veci najradšej nosíš ty sama (či už vlastné, návrhárske, alebo aký štýl) ?

Najradšej nosím jednoduché veci, som stále väčšou a väčšou fanúšičkou capsule collections a túžim nosiť rovnaké veci 🙂 Samozrejme, férovo a lokálne vyrobené 🙂

Danke a dievčatám ďakujem za rozhovor a prajem vám pestrý deň,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura, @tom_loft

Outfity: Letná Akadémia Módy: Zuzana Vlašičová, Lujza Lehocká, Paula Sofi Polónyi