Z októbrového dielu môjho seriálu „vyrobené na Slovensku“ sa mimoriadne teším. Predstavím vám totiž návrhárku, ktorú sledujem už dlhšie a jej tvorbu milujem. Na prehliadkach Bratislavských módnych dní ma ohúrila jej nová farebná kolekcia Jardin Majorelle inšpirovaná Marokom. Slovo dalo slovo a ja som zrazu mala tú česť nafotiť jej nádherné a pohodlné modely a predstaviť jej tvorbu bližšie aj vám. Veronika Kostková je návrhárka z Trenčína, ktorá sa venuje tvorbe svadobných šiat, ale tiež aj kolekcií na bežné dni či na špeciálne príležitosti. Má rada ženskosť a svojimi modelmi ju vyzdvihuje. Jej svadobné modely sú vyslovene snové. Joj, hneď by som sa znovu vydávala, mať takéto šaty ☺ .

Z októbrového dielu môjho seriálu „vyrobené na Slovensku“ sa mimoriadne teším. Predstavím vám totiž návrhárku, ktorú sledujem už dlhšie a jej tvorbu milujem. Na prehliadkach Bratislavských módnych dní ma ohúrila jej nová farebná kolekcia Jardin Majorelle inšpirovaná Marokom. Slovo dalo slovo a ja som zrazu mala tú česť nafotiť jej nádherné a pohodlné modely a predstaviť jej tvorbu bližšie aj vám. Veronika Kostková je návrhárka z Trenčína, ktorá sa venuje tvorbe svadobných šiat, ale tiež aj kolekcií na bežné dni či na špeciálne príležitosti. Má rada ženskosť a svojimi modelmi ju vyzdvihuje. Jej svadobné modely sú vyslovene snové. Joj, hneď by som sa znovu vydávala, mať takéto šaty ☺ .

Kolekcia Jardin Majorelle je farebná a nápaditá. Potlače na látky pripravila Ivana Santová, a aj vďaka tomu sú modely absolútne jedinečné. Také, aké ste zaručene ešte inde nevideli. Veronikine originálne strihy a spracovanie dávajú potlačiam život a vytvárajú výraznú, páčivú kolekciu. Pracuje s neoprénom, ktorý perfektne drží tvar, a zároveň s kontrastnou jemnučkou viskózou, ktorá sa pri každom pohybe vlní. Pri vchádzaní do miestnosti alebo tanci tak urobíte nezabudnuteľný dojem. Maroko inšpirovalo Veroniku farebnosťou a orientálnou príchuťou a je ho z modelov cítiť, najmä energiou.

KABÁT:

Na tomto kabáte ma veľmi zaujala najmä netradičná farebnosť, ktorú by som na prvý pohľad dokopy nepomixovala ani ja ☺ . Veľmi pekne však spolu farby ladia a vytvárajú harmonický celok. Zaujímavé geometrické prevedenie navyše spôsobí, že v tomto kabáte budete neprehliadnuteľné. Neoprénový materiál je hrejivý a pohodlný na nosenie. Kimonový strih dáva kabátu dokonalú bodku. Dá sa nosiť len sám o sebe ako šaty alebo aj ako sako či kabát.

ŠATY:

Tak z týchto šiat som úplne odpadla. Pri každom pohybe vyzerali úplne inak. Vytvoria svojim antickým strihom nádhernú siluetu a potom ju už len pohybmi jemnučkej látky dokonale dokresľujú. Pri chôdzi a tanci sa vlnia tak, ako sa im chce a postarajú sa o to, aby sa z vás jednoducho nedali odtrhnúť oči. My sme fotili na hrade a mali sme teda poriadne veľa divákov ☺.

TOP A SUKŇA:

Dva samostatné diely, ktoré sa dajú krásne skombinovať, ale nosiť aj osobitne. Oba opäť veľmi originálne a nápadité. Opakujem sa, ja viem, ale nejak mi pri týchto modeloch dochádzajú slová a mám len padnutú sánku a už nikdy si ich nechcem vyzliecť.

ŠATY:

Tieto dvoje šaty som mala oblečené na prehliadkach podujatia FashionLive!, takže ste ich už pravdepodobne videli. Aj naživo, aj na Instagrame si vyslúžili mnoho pochvál a ja sa tomu vôbec nečudujem, lebo niečo tak originálne, krásne a pohodlné som na sebe už dávno nemala. Cítila som sa v nich fantasticky a to je polovica úspechu, aby som v nich aj dobre vyzerala.

Veroniku som pre vás aj vyspovedala.

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

Moja cesta k môjmu dnešnému povolaniu bola taká troška “klišé”. Mama s babkou boli od detstva moje módne ikony, všetky Barbie som chcela mať oblečené ako ony, a preto som stvárala svoje prvé pokusy s ihlou a niťou. Neskôr sa k tomu pridalo kreslenie a na základnej škole kúpa môjho prvého Harper’s Bazaar spôsobila, že prihláška na strednú školu putovala na Strednú priemyselnú školu odevnú /dnes Stredná umelecká škola/, odbor modelárstvo a návrhárstvo odevov. Po strednej škole bola jasnou voľbou Vysoká škola výtvarných umení, a tak sa mi odev stal láskou, hobby aj povolaním.

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Táto otázka je asi veľmi individuálna. Nemám pocit, že sú to nejaké vážne prekážky, ale stále mnoho ľudí porovnáva ceny od návrhárov s cenami vo fast fashion reťazcoch. Nemáme šancu sa dorovnať výrobnej cene niekde v Indonézii. Každý len spomína s nostalgiou na to, ako mu kedysi tričko vydržalo aj päť rokov a mohol ho prať stále dookola. Aj dnes vydržia, ale nie je to tričko z výpredaja za dve eurá vyrobené v Číne. Takže ak by som to mala nejak zovšeobecniť, budovať povedomie o hodnote vecí je asi najväčšia výzva slovenských návrhárov.

Tvoríš svadobné šaty, večerné šaty, aj dennú kolekciu. Čo najradšej tvoríš?

Najradšej tvorím :D. To je asi na odpoveď na túto otázku. Nemám to nijak špecifikované. Mám rada každý nový projekt, materiál. Naučila som sa to brať ako výzvy, spraviť konkrétnu vec najlepšie, ako viem.

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Záleží, ale dnes už ku mne chodia ženy s podobným vkusom, hodnotami aj názormi, ako mám ja. Takže ak by som to mala opísať nejak poeticky – pokiaľ ide o nevesty, skôr za mnou príde mestská víla ako okázalá kráľovná z paláca. A ak ide o bežné ženy, tak prídu tie, čo chcú mierne vybočiť z davu a nie doňho zapadnúť, čo ocenia kvalitu a nevyhľadávajú kvantitu.

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Nemám, rada objavujem a platí to aj pri materiáloch. Každý je iný a osobitý, ponúka iné možnosti spracovania, a to je veľmi kreatívny proces- hľadať limity a možnosti toho, s čím práve robím.

Každá z tvojich kolekcií je úplne iná. Čo ťa inšpiruje?

Moje kolekcie sú vždy reakciou na nejaký podnet, ktorý v sebe nejak vnútorne riešim alebo ktorý ma zasiahol. Keďže posledná bola marocká – tým podnetom bolo práve cestovanie po Maroku. Sú tam neuveriteľné farby, svetlo je tam úplne iné ako u nás na Slovensku, vzduchom sa šíri vôňa mäty a škorice, všetko je také príjemné a úplne inak hektické, totálne to zvádza k tomu sa stratiť v nejakom „súku“ /lokálny trh/ a ostať tam už navždy.

Počas štúdia som veľa vo svojich kolekciách riešila otázku identity, gender tematiku /ktorá je teraz veľmi populárna/, ale nejak som dospela k bodu, že tú filozofiu netreba do módy nasilu tlačiť. Nikto ti nepochváli mikinu štýlom – „jee, to je krásna mikina ponímajúca o tom, kto sme a čo chceme”. Móda je pre mňa veľmi vizuálna záležitosť a prioritne v nej treba riešiť nejakú estetiku. Samozrejme, netreba zabúdať na otázku etiky, ale to je už na inú tému.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Dlho som bola striktne za „basic“- rifle a  biele tričko bola alfa a omega môjho šatníka.  Ale postupne, tým ako stále pracujem s bielou farbou, mi začali chýbať farby a z toho vyplynula prirodzená potreba doplniť šatník práve o farby / aj keď stále nie je farebný ako tvoj :P/. V poslednej dobe si robím slušnú zbierku slovenských dizajnérov- už mám Borisa Kráľa, Zuzu Zmatek, Mira Saba, Táničku Dvořákovú, Aďku Šatkovú, ushyté aj nosené, a samozrejme sa zásobím aj vlastnými kúskami. Nosím veľa vintage- mám mnoho kúskov po babke, keďže dedo emigroval, tak babke pravidelne posielal všelijaké „vychytávky“ zo západu, veľa vecí mám zo sekáča. Snažím sa eliminovať nákupy v reťazcoch.

Čo chystáš najbližšie?

Práve dokončujem svoju tretiu svadobnú kolekciu. Aj tentokrát je určená pre výnimočnú ženu, nebojácnu, s dušou nomáda, slobodnú a ochotnú staviť všetko na lásku. Siluety sú veľmi splývavé a padavé. Už tradične spájam dohromady viaceré typy a vzory krajok a tylov, tento rok ich dopĺňam o strapce, pom-pomy, či perie. Kolekcia nesie názov “bohemian rhapsody” teda “cigánska” rapsódia.  A aj keď v našich pomeroch to môže v preklade znieť hanlivo, inšpiroval ma boho štýl – uvoľnený, nespútaný a trocha surový, ale práve to je na ňom étericky krásne. Kolekciu mi po druhýkrát doplní exkluzívnymi korunkami a venčekmi aj Michaela Ďurišová, ktorá tvorí pod svojou značkou “Magaela”. 

Veronike ďakujem za rozhovor aj za prenádherné modely a teším sa na jej ďalšie kolekcie. Tú najnovšiu “bohemian rhapsody” som mala tú česť vidieť a opäť som odpadla. Utekajte ju „omrknúť“ na jej Instagram. Stojí to za to.

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura / @tom_loft

Outfity: Veronika Kostková, kolekcia Jardin Majorelle/ Ponožky: Fusakle/ Modré členkové čižmy: Answear / Rosegold lodičky: F&F / Modré overtheknee čižmy: Public Desire / Tyrkysové tenisky: CCC