Je strašne zaujímavé pozorovať, ako sa ľudia časom menia, ako sa vyvíja ich vkus a štýl. Týka sa to ja mňa samotnej. Keď si pozriem svoj Instagramový feed spred roka a teraz, vidím dosť veľké upokojenie 🙂 Súvisí to aj s mojim vnútorným upokojením a možno rošku aj presýtením farbami a vzormi. V obliekaní mám rôzne fázy a ovplyvňujú ma rôzne okolnosti a ľudia. Po minuloročnej, výrazne  farebnej zime a v podstate aj väčšine roka, som sa na jeseň dostala do zemitej a jednoduchšej fázy obliekania, ktorý ma drží dodnes. Uvidíme, či ho jar prelomí…

Návrhárku Petru Weingart, ktorú vám predstavím vo februárovej časti seriálu „Vyrobené na Slovensku“,  som vnímala už dlhšie a páčili sa mi veľmi jej strihy. Keďže ale v minulosti tvorila najmä čierne, sivé, alebo biele modely, nebol to úplne môj vtedajší štýl a teda som jej nevenovala väčšiu pozornosť v domnení, že si u nej pre seba aj tak nič nenájdem.

Naše cesty sa pretli na konci leta, kedy Peťa predstavila svoju jesennú kolekciu, do ktorej vpustila škoricovú, baklažánovú, olivovú a ružovú farbu a ja som sa naopak farebne trošku ukľudnila. Zrazu teda naše štýly našli oveľa väčší prienik. A až pri skúšaní Petiných jesenných modelov som pochopila, že práve v tej jej jednoduchosti je obrovská sila. Peťa tvorí nadčasové veci, v drvivej väčšine univerzálnej veľkosti, ktoré obečiete aj ak ste veľkosť 36 aj 40 a stále v nich budete vyzerať top a najmä sa budete cítiť pohodlne. Silnou Petinou stránkou sú prepracované a originálne strihy. Tie z jej kúskov robia nadčasové neprehliadnuteľné ikonické kúsky, ktoré do vašeho šatníka prinesú unikátny štýl.

Peťa v najbližších dňoch predstaví novú kolekciu, v ktorej bude dokonca aj žiarivá žltá a celá bude tročku viac streetovejšia ako doterajšie modely. Ak ich nechcete zmeškať utekajte dať follow jej Instagramovému účtu.V tomto blogu vám prinášam ochutnávku troch modelov z novej kolekcie skombinované aj s kúskami z jesennej kolekcie.

BIELA BUNDA- STREET:

Táto biela budna rozpútala na mojom Instagrame šialenstvo a trhla môj rekord v počte lajkov. A ani sa nečudujem. Je to veľmi zaujímavý kúsok, ktorý sa dá nosiť na viacero spôsobov a štýlov. Ja som si ju obliekla s army nohavicami od Peti, ktoré sa dajú nosiť aj na páse, alebo spustené na bedrách so zníženým pudlom.

KABÁT A SUKŇA- ELEGANICA:

Tento škoricový kabát na prvý pohľad kričí kvalita a jedinečnosť. Dá sa nosiť otvorený na štýl oversize, alebo skrotený opaskom, ktorý ho pekne vytvaruje. Je veľmi pevný. Stačia vám k nemu slim jeansy a tričko a aj tak budete neprehliadnuteľná. Ja som si k nemu obliekla zavinovaciu sukňu so zvýšeným pásom a rafinovaným výstrihom na nohe a uzemnila to rolákom.

BIELE ŠATY- ŽENSKOSŤ:

A keď už spomínam rafinovanosť, tieto šaty idú ešte o krôčik ďalej. Padavý výstrih rozhodne veľa neskryje, no určite zaujme. Vyvažuje ho nevinná biela farba a jednoduchá zvyšná silueta. Sú dokonalou voľbou napríklad na letnú párty.

Prinášam vám aj rozhovor s Petrou Weingart:

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

Od malička ma bavila móda, mamina bola krajčírka, od nej som sa začala učiť šiť. Ale priamo k návrhárstvu to bolo po otvorení obchodu, čo bol najskôr plánovaný pekný, voňavý secondhand. Tam som našila niekoľko mojich kúskov a tie sa všetky vypredali v podstate prýy deň. Tak som ďalej pokračovala v tvorení, šití až vlastne dodnes 🙂

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Podľa mna je pre nás stále veľká konkurencia/prekážka fastfashion a potreba ľudí vlastniť kvantá oblečenia. Ale aj to, že ľudia maju predstavu, že dizajnérsku vec si dovoliť nemôžu. Ale začína sa to zlepšovať. A čoraz viac ľudí inklinuje k minimalizmu, čo sa životného štýlu týka. Doprajú si radšej jednu kvalitnú a nadčasovú dizajnérsku vec než 10 z bežného reťazca.

Čo najradšej tvoríš?

Nemám niečo konkrétne čo by som preferovala v tvorbe. Ale určite uprednostňujem veci na každý deň pred večernými šatami.

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Moje zákazníčky sú veľmi rôznorodé, a to aj vekovo. Ale myslím, že jedno majú spoločné. Preferujú skôr kvalitu a nadčasovosť, ako kvantitu.

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Veľmi mám rada prírodné materiály ako bavlna alebo ľan. Snažím sa čo najviac ich zaraďovať do kelkcií. Ale aj iné ako úplety, šuštak  alebo aj satén.

Každá z tvojich kolekcií je úplne iná. Čo ťa inšpiruje?

V podstate každodenný život, umenie, hudba.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Milujem pohodlné oversize kúsky. V opätkoch a minišatách ma asi nikdy nestretneš 🙂

Čo chystáš najbližšie?

Každým dňom príde nová jarná kolekcia. Tak to je asi také najbližšie. Ale zároveň už pripravujem leto. No ešte neprezradím čo to bude;)

Outfity: Petra Weingart

Foto: Adam Suchánek @adamrustman a archív Pery Weingart