Milujem Vianoce! Odmalička, kedy pre mňa znamenali hlavne darčeky, až cez vysokoškolské časy, kedy boli pre mňa návratom domov a tešila som sa že v kľude strávim čas doma s rodinou bez sústavného cestovania hore dole medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. Aj keď boli Vianoce vtedy spojené s učením sa na skúšky, malo to svoje čaro, nadopovať sa cukrom z koláčov a potom sa snažiť zapájať mozog a niečo si zapamätať :). Odkedy máme deti, sú pre mňa Vianoce zas o niečom inom. Vraciam sa cez pozorovanie ich vnímania späť do mojich detských čias a vychutnávania si úplne elementárnej radosti a neriešenia zbytočností. Vidieť to očakávanie v ich očiach a už od 1 decembra dennodenne odpovedať kedy už konečne prídu tie vianoce (a vysnívané lego či transformer) je na nezaplatenie.  Deti vôbec neriešia ten stres ktorý sme si do vianoc zbytočne nanosili mi dospeláci, chcú len jediné- dostať darčeky 🙂 My dospeláci sa však za každú cenu naháňame aby tých darčekov bolo dosť, aby bolo napečené, navarené, upratané, vyzdobené…

Šialeným tempom prebehneme celý December stresujúc sa čo nám ešte chýba, až pod vianočný stromček odpadneme väčšinou s chorobou alebo na pokraji síl. A ja si hovorím dosť. Nechcem sa takto naháňať a stresovať, ale chcem si vychutnávať to ozajstné čaro Vianoc.

PRETO UŽ NIEKOĽKO ROKOV ROBÍM TIETO PREDVIANOČNÉ ANTISTRESTOVÉ OPATRENIA:

 • Darčeky kupujem väčšinou online, a najneskôr prvý decembrový týždeň.
 • Do shopping centier ani ich okolia nechodím celý December- prečo si to ľudia robíte? Veď to je epicentrum stresu a nervov.
 • Darčeky sme obmedzili v celej rodine na minimum. Dávame si maximálne 2 drobnosti. Vediem k tomu aj chlapcov, aby dostali max. 2 veci. Aj keď starkí sú niekedy nezastaviteľní a trávime Vianoce na 3 miestach, tak sa im to aj tak nakopí.
 • Všetky dekorácie vyrábame spolu s deťmi– a je nám v zásade jedno že nie sú dokonalé. Dôležité je že sme sa pri tom zabavili, a aj keď nám z adventného kalendára stále vypadávajú vrchnáky, sviečky na adventnom venci nedržia a rozbili sme 7 gulí pri zdobení stromčeka (lebo však poďme skúsiť ako sa s vianočnými guľami dá guľovať) :)… Pri všetkom sme sa ohromne zabavili, a to sa počíta najviac.
 • Koláče pečiem vždy zásadne s kamoškami najneskôr 2 týždne pred Vianocami. Máme z toho perfektný babinec kde v kľude pokecáme, a spoločnú tradíciu. Koláče tiež nevyzerajú zrovna reprezentatívne, ale chutia famózne. Zvyšok napečú starké, alebo objednám.
 • Keď už na Mikuláša počujem dvadsiatypiaty krát Last Christmas z rádia, pridám ešte zvuk. Dá sa to brať tak, že je to otravné, alebo aj tak, že je to pesnička, ktorá mi pripomína tak veľa Vianoc, že to ani neviem spočítať a navyše ju zas celý zvyšok roka nebudem počuť, tak si to užívam.

ČO SI NAOPAK NA VIANOCIACH VYCHUTNÁVAM?

To, že ich slávime v zásade 3krát. Tým, že bývame 200 kilometrov od mojich, aj manželových rodičov, počas roka je menej príležitostí tráviť čas spolu. Do Bratislavy sa všetci nepomestíme, a preto trávime Vianoce na viackrát. 24 štartujeme tento rok u Svokrovcov, 25 sa presúvame k našim kde si celý rituál zopakujeme. O rok to bude zas naopak. Potom oddychujeme, snowboardujeme, lyžujeme, maškrtíme a presunieme sa na Silvestrovskú chatu s kamarátmi a ich deťmi. Následne sa vraciame do Bratislavy, kde si dávame ešte tretie Vianočné kolečko, aj keď už bez vianočného menu, a hlavne kvôli darčekom, ktoré Ježiško nechal v Bratislave. Tak mám teda možnosť užiť si túto magickú atmosféru hneď 3 krát a vždy tak trošku inak. Nie je to skvelé? 🙂

Najviac sa mi ale rátajú také tie naozajstné Vianoce, aké si ich pamätám ešte z môjho detstva, a teda strávené v dome mojich rodičov. ČO NA NICH MILUJEM NAJVIAC?

 • Stavanie a zdobenie vianočného stromčeka hneď ráno v pyžame s deťmi, ktoré zásadne všetky ozdoby navešajú na jedno miesto a zo zvyškom hrajú futbal 🙂 . Trvá to teda 2 krát tak dlho, ako keby som to robila len ja so sestrou, ale zďaleka by sme sa pri tom tak nenasmiali 🙂
 • Rozprávky sú podprahovo zapnuté celý deň a nikto ich vlastne nepozerá, ale ich zvuková kulisa k Vianociam proste patrí.
 • Milujem ak celú prípravu vianočného menu, ktorú máme v rodine pekne podelenú a každý robí to, čo mu ide najlepšie: ja napríklad excelentný zemiakový šalát. V celej kuchyni a dome to už od rána nádherne rozvoniava.
 • Od rána ládujeme koláče, lebo však normálne sa jesť nemôže, aby sme videli zlaté prasiatko, a koláče sa nerátajú. Či áno? 🙂
 • Chalani si doobedie užívajú s tatinkom a dedkom väčšinou vonku totálne rozmočení od snehu, hranie, rozprávky, poobedný šlofík…
 • Chystanie sa za pekných, lebo za sviatočný stôl sa predsa nesadá v teplákoch.
 • „Hádanie“ sa s mojim ocinom, kedy konečne môžeme začať jesť, keďže on má tendenciu vždy to posúvať na neskôr a my sa už nemôžeme dočkať kedy sa najeme a pôjdeme darčekovať.
 • A JE TO TU: ten magický moment, keď si posadáme okolo slávnostne prestretého stola (v čom je expert moja sestra) a nachvíľu všetko stíchne. Počuť len koledy a príhovor môjho ocina.
 • Ako každá rodina, aj my máme svoje špecifické rituály: medový krížik na čelo ako požehnanie od mojej babičky, prekrojenie domáceho jabĺčka ako symbol šťastného a hojného roku, surový cesnak na pevné zdravie. A ide sa večerať. Kapustnica, kapor so šalátom, bobaľky – makové pupáky.
 • S deťmi je aj táto časť Vianoc hektickejšia, ako predtým, a v zásade za 5 rokov čo ich trávime už s deťmi ešte ani raz ani jeden z nich nevečeral to čo by mal, lebo im to proste nechutí, a sedieť pri stole dlhšie ako 10 minút je strata času, ale nechajte ma snívať, že tento rok sú už dosť veľkí a zmení sa to 🙂
 • A zrazu zvoní zvonček (ako to ten ježiško robí?), utekáme do obývačky a pod stromčekom je tolkooo darčekov (hlavne že sme si sľúbili že sa budeme krotiť 🙂 ).
 • Chalani pomáhajú pri hľadaní adresáta každého darčeka a snažia sa to spraviť čo najrýchlejšie, aby mohli konečne otvoriť tie svoje darčeky.
 • Strašne sa tešia, lebo dostali presne to čo ježiškovi napísali (ako to ten ježiško zas spravil? 🙂 ) a dostali ešte oveľa viac (ako to tí starkí robia, že sa proste nevedia krotiť pokiaľ ide o vnúčatká? 🙂 ).
 • Kým sa vytešujú zo svojich darčekov, prichádza rada aj na zvyšok rodiny a celé roky nasledujeme tradíciu otvárania darčekov od najstaršieho– teda babička, ocino, maminka, sestra (tento rok prvýkrát už aj s manželom), môj muž a na koniec KONEČNE aj ja 🙂 Ale viete čo ? Mňa to čakanie už aj baví. A hlavne ma z roka na rok stále viac baví vidieť ako sa z darčekov tešia všetci ostatní. Lebo o tom presne Vianoce sú: VIDIEŤ ŠTASTIE V OČIACH VŠETKÝCH SVOJICH BLÍZKYCH A CHVÍĽKU NEMYSLIEŤ NA NIČ INÉ, IBA NA TO AKÍ SME ŠŤASTNÍ A VĎAČNÍ, ŽE SME SPOLU, ŽIVÍ, RELATÍVNE ZDRAVÍ A ŽE MÁME JEDNE DRUHÉHO, ĽÚBIME SA A MÁME AJ NA TO, ABY SME SI NEJAKÉ DARČEKY NAVZÁJOM MOHLI DOVOLIŤ KÚPIŤ. ČO VIAC NA TOMTO SVETE MOŽNO CHCIEŤ?
 • Strašne ma baví aj ten pocit „po“. Spoločné fotenie, vrhnutie sa na koláče, každý sa ponorí do svojho mikrosveta, niekto má chuť sa rozprávať, niekto pozerať telku, iný ťukať do mobilu, niekto sa hrať s darčekmi, a niekto len tak sledovať aká šťastná a bezstarostná je aspoň na tento okamih celá rodina…

VIANOČNÝ OUTFIT: Nejak sme si zvykli byť na vianoce v červenom. Je z toho taká malá nepísaná rodinná tradícia, ktorú ťaháme už pár rokov. A tento rok je viac ako aktuálna, keďže červená je top farbou sezóny jeseň/zima. Ja vsádzam na jednej strane na pohodlnosť – hlavne nič vypasované, lebo tá trojchodová večera brucho teda riadne nafúkne :), a na druhej strane na zaujímavé detaily – tentokrát na tento netradičný náhrdelník/bodychain, ktorý zaujal hlavne mojich chalanov. Fotenie prežil, som zvedavá či prežije aj reálne vianoce:) Mám ho odtialto. Je už vypredaný, ale nájdete tak hromadu zaujímavých a netradičných šperkov a s kupónom „Zrzkastyle“ máte na ne až 70% zľavu.

Keďže mám veľmi rada, keď spolu ako rodina ladíme- chlapcov som doladila do červeno-modrej kombinácie. Dostať ich do košelí, ktoré štandardne nenosia, bola veľká výzva, ale dali sme to 🙂

AKÉ OBLEČENIE VOLÍTE NA ŠTEDRÝ VEČER TRADIČNE VY?

Pokojné a magické Vianoce vám prajem, Nech sú pre vás všetkých presne také, aké ich milujete.

Vaša Zuzana

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Outfit: Tričko: Zaful /  Nohavice: Bershka / Bodychain:  ChicWishList

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.