Čím viac sa počasie na nás vonku mračí, tým mám ja väčšiu chuť kompenzovať tú pochmúrnosť farbami svojho oblečenia. Výber v obchodoch sa však tiež na jeseň a zimu  scvrkne na základné a tmavšie farby a vybrať niečo žiarivejšie je celkom výzva. No nedajme sa odradiť J V tomto blogu by som vám chcela ukázať ako sa môžete jednoducho naučiť kombinovať farby a priniesť radosť do svojho dňa aj do dňa všetkých okolo vás.

Sú to totiž práve farby, ktoré si na vás ľudia všimnú ako prvé. Vďaka nim hovoríte ostatným, kto ste, ešte pred tým, ako niečo naozaj poviete. Využite to a vyberte si také farby, ktoré vám sedia a ktoré o vás povedia čo najviac.

Každému pristanie niečo iné. Je dôležité skúšať a hľadať ten najlepší odtieň danej farby ktorý pristane práve vám. Určuje to farba a tón pleti, farba očí aj vlasov. Každá farba má viac odtieňov a je to len o skúšaní nájsť taký, ktorý pristane najviac vášmu typu. Či už je to teplý, alebo studený odtieň, tmavší, alebo svetlejší.

Ja som napríklad veľmi dlho nemala rada modrú farbu, myslela som si že sa mi nehodí. A niektoré odtiene sa mi naozaj nehodia- najmä tmavé a baby blue. Ale práve preto som sa rozhodla dnes fotiť práve v modrej farbe, aby som vám ukázala jej dva rôzne odtiene vďaka ktorým som modrú začala vo svojom šatníku častejšie používať.

Moja rada by preto znela: neexistuje farba ktorá by sa vám nehodila. Treba len hľadať ten správny odtieň.

KOMBINÁCIE FARIEB

Ideálne a s menším cvikom ľahko zvládnuteľné je kombinovať 3 farby. Keď sa rozhodnete pre konkrétne tri farby, rozdeľte ich podľa dôležitosti:

  • Hlavná farba – určuje tón vášho oblečenia a zaberá najviac miesta. U mňa sú to tyrkysové šaty.
  • Sprievodná farba – druhá najdôležitejšia farba, ktorá zosilňuje efekt hlavnej farby. Je to buď farba veľmi blízka k primárnej alebo tá, ktorá k nej tvorí pekný kontrast. U mňa kontrastné žlté pančuchy.
  • Zvýrazňovaciafarba – zvýrazňuje určité časti vášho oblečenia. Zvyčajne je kontrastná k primárnej a sekundárnej, preto ju používajte s mierou. U mňa cyklámenová farba kabelky a rúžu.

KRUHOVÉ FAREBNÉ SPEKTRUM

Pomôcka na kombinovanie farieb pre ľudí, ktorí si farby nevedia vybrať intuitívne, alebo sa boja netradičných kombinácií lebo si ich nevedia predstaviť je toto kruhové farebné spektrum.  Existuje 5 základných pravidiel na oku lahodiace kombinácie, s dodržiavaním ktorých nikdy nestupite vedľa.

 

1, HARMONICKÉ  FARBY – LADIA: sú vedľa seba alebo ich delí od seba jeden výsek.

2, KONTRASTNÉ FARBY – ZVÝRAZŇUJÚ: tieto farby ležia na kruhu priamo oproti sebe a tvoria svoje protiklady. Kontrastnú farbu je dobré používať ako zvýrazňovaciu.

3, ODDELENÉ FARBY – PROTIREČIA, A PREDSA LADIA: najzaujímavejšia farebná kombinácia. Vyberte dve harmonické farby, ktoré od seba delí jeden výsek. Tretia farba je kontrastná k farbe tohto výseku (nachádza sa oproti).

4, FAREBNÁ TROJIČKA – ROZVESELÍ:  vyberte farbu a odpočítajte od nej 4 farby v ktoromkoľvek smere a ďalšie 4 farby. Takto získate  pestrofarebné oblečenie, ktoré zaujme. Ja som skombinovala modrú, žltú a cyklámenovú- ktorá je medzi ružovou a fialovou.

5, TÓN V TÓNE  – NEURAZÍ: každý výsek v kruhu ukazuje, že farba má niekoľko odtieňov a rôznu sýtosť. Takéto kombinácie sú stávkou na istotu, aj keď niekedy môžu pôsobiť nudne.

OUTFIT

Všetko to začalo pančuškami Slovenskej handmade značky Poko-Loko, ktoré som mala vybraté ako prvé. Hľadala som zaujímavý kontrast aby pančuchy vynikli, a tyrkysové šaty od ďalšej slovenskej značky Zahoni boli podľa mňa tou správnou kotrastnou voľbou. Bolo to ale príliš harmonické, tak som to ešte zaklincovala cyklámenovou kabelkou a rúžom, aby som naozaj rozžiarila deň sebe aj okoloidúcim.  Opäť som použila crossbody kabelku ako ladvinku, ako som písala tu, alebo použila aj tu. Uvedomujem si, že pre mnohých z vás už toto môže pôsobiť už dosť crazy, ale chcela som vám ukázať, že sa oplatí skúšať rôzne kombinácie.

KOMBINOVANIE VZOROV

Skombinovať vzory tak, aby nepôsobili že sme si obliekli prvé čo na nás vypadlo zo skrine je ešte väčšie umenie ako kombinovať farby. Ale my sa to spolu naučíme zvládnúťJ Aj tu platí pár pravidiel:

  • FAREBNOSŤ– Kombinované vzory by mali byť farebne vzájomne prepojené. Môžete kombinovať dva vzory v ktorých sa nachádza aspoň jedna rovnaká farba. U mňa je to žltá a modrá.
  • VEĽKOSŤ VZOROV– Vzory ktoré sú rovnako veľké, budú medzi sebou bojovať o pozornosť, takže celok môže vyvolávať nervozitu a dojem nesúrodosti. Vhodnejšie je, ak jeden vzor bude drobnejší ako druhý. Myslite pritom i na svoje proporcie a na to, ktorú časť postavy chcete viac zvýrazniť.
  • PLOCHA– Pre jeden zo vzorov vyhraďte väčšiu plochu ako pre iný, výsledok bude viac oku lahodiaci.
  • DRUHY VZOROV–Môžete ladiť kvetinové vzory so zvieracími, abstraktné vzory s geometrickými, pásiky či káro s kvetmi a podobne. Môžete tiež kombinovať dva vzory, ktoré obsahujú nejaký spoločný motív, vzor, či detail.

Základom pri kombinovaní farieb aj vzorov je príprava, pretože ide naozaj o náročnejšiu a sofistikovanejšiu výstavbu outfitu, ako len obliecť prvé rifle a tričko, ktoré máme práve čisté 🙂 Nájdite si preto čas, povyberajte farebné a vzorované kúsky zo skrine, rozložte na postel alebo zem a skúšajte prikladať jeden ku druhému. Uvidíte aké netradičné kombinácie takto dokážete zložiť a povýšiť váš štýl o level vyššie.

Do kombinovania priatelia 🙂

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Mish Neumann

Outfit 1.: Pančuchy: PokoLoko / Šaty: Zahoni / Kabelka: Mango / Topánky: Stradivarius

Outfit 2.: Pančuchy: PokoLoko / Šaty: Bloger Bazar (Tiema Timbo) / Kabelka: / Topánky: H&M / Bunda: Pull&Bear