December utečie ani sa nenazdáme a január otvára plesovú sezónu. Ste na ňu pripravené? Ak stále váhate, či si šaty kúpite hotové alebo si ich necháte ušiť na mieru, mám pre vás tip na slovenskú dizajnérku so skvelou fantáziou, precíznou prácou a výborným ľudským prístupom. Dovoľte mi v decembrovej časti seriálu „vyrobené na Slovensku“ predstaviť návrhárku Veroniku Lokajíčkovú. Zamilovala sa do neoprénu a tvorí z neho tričká, mikiny a dokonca aj večerné šaty. Že si to neviete predstaviť? Tak sa poďte pozrieť ako noblesne môžu neoprénové šaty vyzerať. Veronika je však ultra univerzálna a tvorí aj z rôznych iných materiálov. Ako uvidíte, každé jej šaty sú úplne iné a jedinečné.

FIALOVÉ

Fialová bola farbou roka 2018, no v decembri rozhodne nekončí jej kraľovanie. V nadchádzajúcej plesovej sezóne určite zohrá dôležitú rolu. Tieto šaty majú krásnu jednoduchú siluetu a prepracované strihové detaily, ktoré ich krásne ozvláštnili, no nepreplácali. Veronika presne našla tú správnu mieru. Čo-to odhaľujú, ale veľmi rafinovane. Mne sa najviac páčili ramienka a výstrih na nohe.

KOVOVÉ

Pôvodne som mala do tejto série vybrané iné šaty z Veronikinej tvorby, no keď mi pár dní pred fotením poslala fotku tejto látky, obidve sme hneď vedeli, že bude stáť za to posunúť fotenie a počkať si, kým z nej stihne niečo ušiť. A podľa mňa stálo. Čo hovoríte vy? Sukňa ľahučká ako pierko, presvitajúca silueta a tvárny vrchný diel, ktorý sa dá zaviazať na viacero spôsobov, v kombinácii s látkou lesknúcou sa v každom záblesku svetla z nich robia top kúsok.

MINTOVÉ

A na záver tu máme spomínaný neoprén, z ktorého je ušitá vrchná asymetrická časť. Keď si tieto šaty oblečiete, už ich nebudete chcieť vyzliecť. Neoprén je jeden z najpríjemnejších materiálov, ktorý som na sebe mala. Mäkký, poddajný, držiaci tvar, jemne hrejúci…Koniec vypasovaným, korzetovým, škriabucim, čipkovým a nepohodlným šatám. Cíťte sa pohodlne ako v mikine a vyzerajte ako princezná vďaka nadýchanej tylovej sukni.

Veroniku som pre vás aj vyspovedala:

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

U mňa to bola úplná nuda, priamočiara cesta 🙂  Pri výbere strednej škole som zvažovala  len dve možnosti:  šport a móda. Mamina ma postrčila do módy, nakoľko bola sama aktívnou športovkyňou a vedela, že by som musela byť špičková, aby som sa uživila. Vyštudovala som teda odevnú priemyslovku, odbor návrhárstvo, odtiaľ som smerovala na VŠVU v odbore voľná grafika. Prepájam tieto dve vzdelania v odevnej tvorbe, lebo veľmi úzko spolu súvisia. 

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Je mi ľúto, že ľudia majú pocit, že niečo navrhnúť a ušiť je veľmi jednoduché. Zvádza ich k tomu internet, lebo vidia len to „pozlátko“, len ten záver. Nevidia tú drinu a dielčiu prácu, ktorá je za každým modelom. A to v podstate dehonestuje celú našu prácu. Všetci si myslia, že vedia všetko urobiť rýchlo aj oni, že návrhárom môže byť hocikto. A nerozumejú potom tej výslednej hodnote.

Navrhuješ večerné šaty aj športovejšiu kolekciu. Čo najradšej tvoríš?

Najradšej tvorím 🙂. Čokoľvek. Som presvedčená o tom, že by človek nemal byť zameraný len na jednu vec, lebo to potom prestáva napĺňať a stáva sa z toho rutina, ktorá sa už nikam neposúva. Rovnako rada sa venujem akejkoľvek rade svojich modelov. Potrebujem na rozptýlenie striedať to a skúšať niečo iné. Momentálne ma veľmi bavia printové mikiny a tričká, ale rada si od nich odskočím k takýmto večerným šatám, aké si si obliekla aj ty.

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Je to úplne rôzne, nedá sa to škatuľkovať. Mám 20 aj 60-ročné klientky.

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Už 6 rokov milujem neoprén. Bavia ma rôzne jeho formy, všetko sa to stále vyvíja a je super to sledovať a skúšať,  čo všetko sa s ním dá robiť. Ako perfektne vyzerá na mikinách, a zároveň aj na večerných róbach. Ale používam samozrejme aj iné materiály.

Každá z tvojich kolekcií je úplne iná. Čo ťa inšpiruje?

Je to rôzne. Mám otvorené oči a hocikedy mi cestou niečo „cvrnkne“ do nosa. Veľakrát sa moja fantázia spustí pri jedných šatách a vytvorím zrazu celú kolekciu, lebo sa neviem zastaviťJ. Niekedy sa vrátim k starému modelu, ktorý som dávnejšie nedorobila a mám na neho chuť práve teraz s odstupom času. Niekedy je to materiál, ktorý mám v skrini roky…

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Celkovo preferujem pohodlnú módu. Tričká a rifle. Tých mám asi miliardu, aj keď nosím dokola dvoje. Zbožňujem kombináciu moderného a vintage. Mám rada kontrasty.

Čo chystáš najbližšie?

Oddýchnuť si doma cez Vianoce. Milujem ten čas, keď som doma u rodičov v Trenčíne, mám vypnutý telefón, nič ma neruší a môžem fantáziu pustiť na plné obrátky. Nerobí mi problém 24.decembra navrhovať letnú kolekciu. Milujem aj začiatok roka, lebo je to začiatok všetkého. Otvorím si prázdny novučký diár a píšem, čo by som chcela v novom roku dosiahnuť, kam vycestovať, čo zažiť. Spýtaj sa ma teda v januári, čo som vymyslela 🙂.

.

Veronike ďakujem za príjemný rozhovor a dokonalé šaty. Je to veľmi milá osoba a veľká profesionálka, takže ak zvažujete, či si dopriať na ples naozaj niečo výnimočné, Veroniku odporúčam všetkými desiatimi.

Foto: Tomáš Figura /@tom_loft

Outfity: Šaty: Veronika Lokajíčková / Šperky: Dora Fashion