Móda je hra. Toto heslo opakujem na svojom blogu pomerne často. Takto k obliekaniu a tvoreniu outfitov pristupujem ja. Skúšam, kombinujem, vymýšľam, hrám sa. Čo tým dosiahnem?

 • To, že z jedného kúsku oblečenia dokážem vytvoriť nespočetné množstvo kombinácií a nepotrebujem stále kupovať nové veci.
 • To, že môj štýl nevyzerá úplne tradične a odlíšim sa od davu chodiacich figurín.

Ako dostať do svojho obliekania hravosť a neopozeraný štýl? Dobrým začiatkom je revízia šatníka. Už párkrát som vám v Instastories ukazovala, ako postupujem pri revízii šatníkov u mojich klientiek ja.

 • Prídem ku klientke domov,
 • prezriem si podrobne šatník,
 • vyberiem veci, ktoré podľa mňa stoja za to,
 • rozložím ich na veľkú plochu (ideálne manželskú posteľ),
 • kombinujem.

Ak by ste toto spravili aj vy samé vo svojom šatníku, dosiahnete týmto spôsobom hneď dva super prínosy:

 •  vyselektujete si veci, ktoré má zmysel nosiť. Zistíte, že tie, čo ostali v skrini vlastne nepotrebujete. Môžete sa ich nejak rozumne zbaviť a zrecyklovať ich (viď článok tu).
 • zmažete konvencie a škatuľkovanie. Keď všetko vyložíte na posteľ a pomiešate, stratí sa vám kategorizácia, ktorú máte zaužívanú v skrini a v hlave. Prirodzenejšie vás napadnú kombinácie, ktoré by ste bežne v upratanej a zaškatuľkovanej skrini nevideli.

Samozrejme, nie je to jednoduché a môžete skončiť zúfalé s veľkou kopou bordelu na posteli. Ale chcela som tým povedať dve veci:

 • treba sa s vecami, ktoré už v skrini máte, trošku pohrať. Upustiť od tradičných kombinácií, ktoré nosíte bežne a skúsiť na začiatok napríklad len jednu sukňu nastajlovať na viacero spôsobov (pričom žiadny by nemal byť taký, ako vás napadne hneď alebo ste to už niekedy tak mali oblečené). Nemusíte teda hneď vyhadzovať celú skriňu. Začnete pomaly a postupne.
 • Ak si ani na toto netrúfate, obráťte sa na profesionála, ktorý vám revíziu šatníku spraví. Prinesie vám to množstvo nových kombinácií z vlastnej skrine, o ktorých ste ani len netušili, a vďaka ktorým môžete byť stále trendy, štýlová a jedinečná. Bez nutnosti kupovať stále nové a nové handry a stáť každé ráno pred skriňou s pocitom nemám si tak či tak čo obliecť.

MÔJ OUTFIT: Na tejto sukni zo secondhandu Nosene som vám chcela ukázať, ako môže vyzerať hravé pristupovanie k tvorbe outfitu. Mohli ste ju na mne vidieť už aj v tomto jesennom stajlingu.  Klasicky by som k sukni dala tielko alebo košeľu a vybavené. Veď už je aj tak dosť výrazná. Ale to by bola nuda a ja nudu nemám rada.

1, MIX VZOROV

Vzorov veľa v skrini nemám, ale postupne ich dopĺňam, lebo ma čím ďalej, tým viac baví ich mixovanie. Že je toto divočina? No a? Kým je tá divočina vkusná, je všetko OK. O tipoch na mixovanie vzorov som písala napríklad tu.

2, MIX ŠTÝLOV

Takáto dĺžka sukne mi skracuje nohy, a preto by som ju mala nosiť len s opätkami a byť v elegantnom prevedení za dámu. Ale to by som sa necítila tak pohodlne, ako keď mám tenisky. A najmä tieto moje srdcové Adidasy, ktoré som si vysnívala a pred dvomi rokmi navrhla úplne na mieru, nemôžu predsa ostať len tak nevyužité v botníku. K tomu doladiť už len jemne infantilné tričko s nápisom a ľadvinku a pohoďácky štýl je na svete.

3, MIX PÔVODNÝCH FUNKCIÍ

Šaty ako sukňu nosím často tak, že ich navrstvím a nechám vytŕčať len spodok. Nosiť však sukňu ako šaty je už trošku ťažší oriešok. Sukňa musí byť dlhšia, aby vám zakryla všetko potrebné aj po tom, ako ju vytiahnete nad prsia. Dôležité je aj ako je strihaná, aby vám to sadlo. Čo si už oblečiete pod ňu je len na vás. Ja som ju zladila s rolákom, klobúkom a „baleťáckymi“ topánočkami z bazáru.

Čo poviete na tieto tri kombinácie? Odhliadnuc od toho, či sa vám páčia alebo nie, sú to kombinácie, ktoré ani vás, ani mňa nenapadnú pri letmom prvom pohľade do skrine. Sú to kombinácie, ktoré potrebujú prípravu a zamyslenie. Oplatí sa vyhradiť si špeciálny čas a náladu na hranie sa a nakupovanie vo vlastnej skrini. Revízia toho, čo v skrini máte a čo s tým dokážete pokombinovať, vám prinesie úplne nové, neokukané outfity.

Službu revíziu šatníka ponúkam aj ja. Prebieha tak, ako spomínam na začiatku článku. Všetky kombinácie, ktoré vám vytvorím, skúšate. Všetky nafotím a spracujem do prehľadnej prezentácie, ktorú môžete otvoriť v mobile, keď sa ráno neviete rozhodnúť, čo si obliecť. Získavate:

 • viac ako 60 kombinácií z vlastných vecí,
 • nový vietor do vášho šatníka a štýlu,
 • viac ušetrených peňazí za kúpu nových vecí, ktoré vlastne nepotrebujete,
 • osobný fashion manuál
 • okrem vyššie spomenutých získavate aj príjemne strávený babský čas venovaný len a len vám.

Kto so mnou ide do revízie šatníka :)? Ozvite sa mi na zbarkova@yahoo.com a rada si s vami dohodnem detaily.

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Outfit: Sukňa: Nosené / Košeľa: Zara / Tričko: Tally Weijl / Ruksak: /Kabelka: Mango / Ľadvinka: Shein.com / Tenisky: Adidas / Sadále: Stradivarius / Balerínky: Blogerbazar  od Petra Čutriková / Klobúk : Mango