Kedysi som si vyslovene užívala nákupy v obchodných domoch, no dnes výrazne uprednostňujem online nakupovanie. Všetkého, vrátane oblečenia. Najväčší zlom u mňa nastal po narodení Markyho. Bolo príliš komplikované ísť nakupovať s bábätkom v kočíku alebo si odbehnúť medzi kojeniami, keď ho mal náhodou kto postrážiť. Bola som v strese, že sa za dve hodiny musím vrátiť a nič som si nebola schopná pod tlakom kúpiť. A už vôbec nie si to vychutnať. Tak som pomaly, ale isto, začala čoraz viac vecí nakupovať online. A už som pri tom ostala. Aj teraz, kedy už slobodne opäť môžem v nákupných centrách „zabíjať“ toľko času, koľko chcem. No už ma to neláka. Za tých šesť rokov, čo nakupujem prevažne online, som si na výhody týchto nákupov tak zvykla, že už o iných ani neuvažujem. V čom je online nakupovanie pre mňa lepšie, ako behať po obchodoch?

1, POHODLIE:

Nakupujem kedy chcem a ako dlho chcem. Môžem pri tom ležať v posteli, sedieť v električke alebo variť večeru. Môžem byť nenamaľovaná, s mastnými vlasmi aj v pyžame :).

2, ŠETRÍM ČAS:

Keďže viem konkrétnu vec nájsť cez vyhľadávanie v online prostredí oveľa rýchlejšie a idem na istotu, trvá mi to mnohokrát oveľa kratšie, ako keby som sa musela dopraviť do obchodu, pozrieť ponuku tam, ísť do ďalších x obchodov a aj tak sa vrátiť s prázdnymi rukami.

3, NEKONEČNÝ VÝBER:

Potrebujem bielu košeľu? Žiadny problém, šup s ňou do Google alebo na moje obľúbené stránky e-shopov. Nemusím pobehať desať obchodov a zistiť, že v žiadnom ju nemajú. Potrebujem tigrované legíny, neónové ponožky, šaty na svadbu alebo bodkovaný pršiplášť? Na internete je nekonečný výber a kto vie hľadať, nájde naozaj všetko. Rýchlejšie a s  väčšou istotou, ako behaním po obchodoch.

4, LEPŠIE CENY:

Keď už nájdem, čo som hľadala, pre istotu ešte cez Google skontrolujem podľa názvu značky a modelu, či tento model predsa len niekde inde neviem zohnať lacnejšie alebo či stránka, kde práve nakupujem, neponúka nejaké zľavové kupóny (pripadne sa nechystá o pár dní na výpredaje). Kúpim tam, kde je to najvýhodnejšie.

5, SPÄTNÉ ODMENY:

  1. Nedávno som objavila dokonca ešte výhodnejšiu formu nakupovania online. Cashback portál Tipli.sk. Počuli ste už o tom?  Tipli združuje až 220 silných online obchodov a z každého nákupu, ktorý cez nich v niektorom z obchodov realizujete, vám vráti peniaze až do výšky 25 % hodnoty nákup. Normálne som tomu neverila, ale je to tak. No nie je to skvelé? Nakúpim výhodne a ešte dostanem aj časť peňazí naspäť. Ponuka obchodov je naozaj veľmi široká, pokrýva online obchody, kde aj bežne nakupujem a vďaka Tipli som objavila aj niektoré nové, ktoré som dovtedy nepoznala. Tu najdete aktuálny zoznam obchodov.

6, DORUČENIE DOMOV:

Nemusím sa „nadrapovať“ s ťažkými taškami. Všetko mi príde pohodlne kuriérom až domov.

Nie vždy som však bola taká vášnivá “onlajnistka”. Prečo som sa online nákupov predtým bála? Najviac ma vždy strašil jeden fakt: NEMOŽEM SI PRODUKT VYSKÚŠAŤ. Teraz sa ho už nebojím, lebo som si našla pár pravidiel, ktoré mi pomáhajú, aby som sa vyhla sklamaniu, že dôjde niečo, čo vyzerá úplne inak, ako na obrázku:

1, TREBA SA DOBRE POMERAŤ: Nespoliehajte sa na to, že keď nosíte S-ko, aj si S-ko objednáte. Každá značka má iné rozmery, a preto je naozaj nutné pomerať sa a vybrať si takú veľkosť, do akej patríte vo veľkostnej tabuľke. Aj keby to malo byť zrazu XL.

2, ZNÁME OBCHODY: Je fajn, ak nájdete online obchod, ktorý má širokú ponuku a už ste pár vecí od nich nakúpili. Viete teda, že kvalita je dobrá a vyrovná sa obrázkom. Tu si teda môžete byť istá, že vám nedôjde úplná „handra“.

3, REFERENCIE: Ak nakupujete v novom obchode, spýtajte sa kamošiek, či s ním nemajú skúsenosti. Alebo ak sú na stránke uvedené aj skutočné fotky produktov alebo recenzie od zákazníkov, prečítajte si ich. Uvidíte, ako reagujú reálni ľudia na tovar, ktorý dostali a či boli spokojní alebo sklamaní.

4, VYHÝBAJTE SA LACNÝM OBCHODOM: Ak je niečo až príliš lacné, nemôžete očakávať, že kvalita bude vysoká. Toto je prípad najmä Aliexpress-u. Keď stojí tričko 1 euro, tak tak bude aj vyzerať. Nemôžete sa na nich v podstate ani hnevať, že vám dôjde „šmejd“, lebo za 1 euro sa nič iné ani vyrobiť nedá.  Takýmto obchodom je najlepšie sa vyhnúť, ak nie z praktických, tak najmä z etických dôvodov. Lebo takto „šialene“ lacné veci sa nemôžu vyrábať v etických podmienkach a niekto pri ich výrobe istotne trpí. A to by nám nemalo byť jedno.

5, PREVERTE SI PODMENKY VRÁTENIA TOVARU: Ak napriek tomu, že všetko, čo píšem vyššie spravíte, vám príde vec, ktorá vám jednoducho nesadne, vráťte ju. Preverte si ale dopredu, či je to na danom e-shope možné a za akých podmienok. Nie že vrátením tovaru do Ameriky alebo Číny zaplatíte za cestu viac ako za samotný tovar.

Outfit: Môj outfit je od hlavy po päty kúpený v online obchodoch. Sukňa, tričko a topánky sú z Answear. Keďže mám s nimi spoluprácu, mohli ste túto značku na mne postrehnúť už viackrát. Mám od nich viac vecí, takže môžem zodpovedne potvrdiť, že je to obchod, v ktorom sa ničoho vyššie uvedeného nemusíte báť. Raz som si objednala nohavice veľkosti L, napriek tomu, že nosím bežne S a sadli perfektne. Riadila som sa veľkostnou tabuľkou a neriešila zaužívané veľkosti. Jediná vec, ktorá mi kedy nesadla, boli nohavice z tohto postu. Boli mi krátke, ale vyriešila som to vo svoj prospech :).

Okuliare sú z pre mňa nového obchodu Optohero a tu som mala naozaj strach, ako sadnú. No opäť zafungovala veľkostná tabuľka. Inak to som bola prekvapená, že aj na okuliare existujú veľkostné tabuľky, lebo nikdy predtým som nemala odvahu kúpiť si okuliare bez skúšania. Predsa len na moju úzku tvár sadne máločo.  Ale som rada, že som bariéru prekonala a teším sa z originálnych a kvalitných okuliarov s UV filtrom za veľmi výhodnú cenu.

Skúsite sa do online nakupovania vrhnúť aj vy?

Pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura, @tom_loft

Outfit: Sukňa: Answear ( kúpite tu) / Tričko: Answear ( kúpite tu) / Mules: Answear ( kúpite tu) / Okuliare: Optohero ( kúpite tu)/ Kabelka: Brands made in Italy