Žijeme v rýchlej dobe. Všade sa ponáhľame, chceme rýchlu kariéru, rýchle vzťahy, rýchle šťastie. Ale to, čo sa dosiahne rýchlo, väčšinou nemá hodnotu. A rýchlo sa aj rozplynie. Ak dosiahneme nejaký kariérny postup rýchlo, bez toho, aby sme si prešli potrebnú cestu nahor a získali skúsenosti, skôr či neskôr nás nedostatok skúseností na novom mieste dobehne. Ak sa vrhneme do vážneho vzťahu rýchlo, bez toho, aby sme si s partnerom prešli prvé “oťukávačky“, tiež nás to dobehne. Ak si kúpime trojeurové tričko, po pár praniach sa nám rozpadne. Spomaľme. Vychutnávajme si prítomný moment a investujme do kvality.
Módnemu biznisu vládne rýchloobrátkovosť, tzv. fast fashion. Minimálne dvakrát za rok (sezóna jeseň-zima a sezóna jar-leto) sa vyhlasujú nové módne trendy. Aj keď ich v podstate k šťastiu nepotrebujeme, skôr či neskôr im podľahneme. Stačí sa prejsť po obchodnom centre a z každého výkladu sa na nás usmieva niečo, čo určite musíme mať v skrini. Je veľmi ťažké odolať. A ak navyše to tričko stojí len pár eur, škoda ho nekúpiť. Všakže. Lenže netreba byť krátkozraký, ale naozaj sa pozrieť, čo to lacné tričko naozaj stojí. Mnohokrát sa takéto lacné „masovky“ vyrábajú v továrňach s neľudskými podmienkami, na úkor kvality oblečenia aj kvality života robotníkov. Nehovoriac o neekologickom aspekte, ktorý zahŕňa záťaž životného prostredia pri výrobe, ale aj pri likvidácií nadprodukcie. A takéto lacné, masové kúsky naozaj v skriniach mať nemusíme.
Naopak trend slow fashion, ktorý sa chvalabohu za posledné roky derie do popredia, je založený na ekologických a etických princípoch. Je založený na kvalite namiesto kvantity. Znamená, že je oveľa hodnotnejšie mať v šatníku dve naozaj kvalitné, nadčasové tričká, ako dvadsať lacných, ktoré boli vyrobené ktovie v akých podmienkach. Ak je vám toto spomalenie v móde s cieľom šetriť našu planétu a životy robotníkov sympatické, máte hneď niekoľko možností, ako sa dá slow fashion podporiť. Ako to robím ja?
- PODPORUJEM DOMÁCICH DIZAJNÉROV: Vyrábajú z kvalitných materiálov, ktoré neškodia planéte. Nevyrábajú masovo, ale do každého výrobku vkladajú svoju dušu a srdce. Kúpou ich výrobku oceňujete ich prácu a talent. Pred časom som vám predstavila Juli s projektom GadoGado.cz a chystám sa v predstavovaní dizajnérov, ktorých práca sa mi páči, pokračovať. Môžete sa tak v blízkej dobe tešiť na viac slovenských domácich inšpirácií a rozhovorov.
- SNAŽÍM SA O DIY (do it yourself): ale priznávam, že mi to veľmi nejde. Zručná veľmi nie som, ale pár vecí som si už amatérsky prešila, a tak im vdýchla nový zmysel a život.
- NAKUPUJEM V SECOND-HANDOCH: Dávam tým noseným veciam šancu predĺžiť svoj život. Ak sa pomocou secondhand-u oblečenie takto recykluje, využíva sa oveľa dlhšie. Môj obľúbený secondhand je Nosene. Všetci ospevujú TEXTILE house, musím sa tam ísť pozrieť.
4. NAKUPUJEM A PREDÁVAM NA BAZÁROCH: Opäť je to ten istý princíp ako v seconhandoch, ale o trošku osobnejší. Väčšinou na bazároch totiž kupujete priamo od človeka, ktorý danú vec nosil. Ja mám najradšej BLOGER BAZAR. Je to bazár, na ktorom predávajú svoje oblečenie módne blogerky. Získate tým teda zaručene kúsky, ktoré sú jedinečné a štýlové. Možno ste ich na blogerkách už aj videli a obdivovali. Zároveň získavate aj vec, ktorú nosila vaša obľúbená blogerka a bude vám ju pripomínať a možno pomôže dotvoriť váš štýl. Ja som sa BLOGER BAZARA zúčastnila na jeseň a nakúpila som si dosť vecí. Dve z nich mám na sebe aj v tomto outfite. Nuž a túto sobotu 10.3. budem na ďalšom BLOGER BAZARE už aj predávať. Veľmi sa teším, lebo je to prvá takáto akcia, na ktorej sa zúčastním ako predajca a mám pre vás pripravené naozaj krásne kúsky. Budem sa veľmi tešiť, ak sa s viacerými z vás stretnem a prehodíme pár slov. Prídťe v sobotu 10.3 do SATORI STAGE na Mickiewiczovej v Bratislave medzi 13:00-18:00.
Ak sa chceme stať súčasťou slow fashion, stačí spomaliť a uvedomiť si, že nemusíme mať v skrini všetky trendy novej sezóny. Ak už nutne musíme, skúsme to jedným z vyššie spomínaných bodov. Vsádzajme na kvalitu namiesto kvantity. Buďme originálne a nie za každú cenu masové. Nehrám sa na svätú, aj ja nakupujem vo fast fashion reťazcoch, ale snažím sa limitovať množstvo takýchto nákupov a kompenzovať to vyššie spomenutými bodmi.
MÔJ SLOW FASHION OUTFIT
Spodnú vrstvu tvoria najdrahšie šaty, ktoré mám vo svojom šatníku. Kúpila som si ich pred štyrmi rokmi na jednu spoločenskú udalosť. Odvtedy som ich vynosila už nespočetne veľakrát ako šaty, aj akoby sukňu s nejakým topom. Majú nadčasový strih aj farbu, takže ich ešte pár sezón určite ponosím. Ich cena teda stála za to, lebo som ich využila a ešte aj využijem. Kožená bunda, ktorá tvorí strednú vrstvu, je tiež moja parťáčka už viac rokov. Opäť nadčasový kúsok, ktorý sa hodí k viacerým farbám aj štýlom a tvorí základ môjho šatníka. Navrch som si obliekla ružový kabát, ktorý mám z jesenného Bloger Bazaru od Timey Timbo. Inak práve ona mala nádherné kúsky a v mojej skrini skončili až tri jej veci. A bude predávať aj túto sobotu. Perfektne sa k tejto modro-ružovej kombinácii hodila veselá a originálna kabelka, ktorá je tiež z Bloger Bazaru, tentokrát od blogerky Stylemon .
Čo hovoríte na slow fashion vy? Robíte aspoň jeden z krokov, ktoré spomínam vyššie, alebo ste ešte v zajatí neustálych nových kolekcií a fast fashion?
Pestrý deň vám prajem,
Zuzana
Foto: Tomáš Figura /@tom_loft
Outfit: Šaty: Pinko / Bunda: Pull&Bear / Kabát aj kabelka: Bloger Bazar / Čižmy: Public Desire / Šál: Reserved / Odznaky: Stradivarius