Čím som staršia tým menej otrocky podlieham trendom a snažím sa obliekať viac nadčasovo. No stále mám rada prehľad o tom, čo je aktuálne in. Vyberiem si z trendov to čo ma osloví, a vo väčšine prípadov v šatníku už aj mám, a presuniem to len na viditeľnejšie miesto.

Vždy sa pred sezónou snažím zorientovať pomocou 3 zdrojov:

  • Prečítam si zahraničné reporty z fashion weekov, najčastejšie Vogue.
  • Sledujem, čo nosia svetové fashion bloggerky.
  • Pozriem si ponuku v našich obchodoch.

Poväčšine mi z toho vychádza rovnaký výsledok. V našich obchodoch sú trendy tak sezónu pozadu a v dosť jednoduchšej verzii, ako ich vídať na prehliadkach. Preto som vám aj článok o trendoch na túto jeseň a zimu prispôsobila skôr slovenským ako svetovým trendom, keďže tie u nás veľmi neoženiete. Tieto oslovili mňa:

KOŽA: Je na výslní dlhodobo v rôznych obmenách a u nás sa drží už od minulej jesene. Pridáva sa stále viac kožených kúskov, okrem klasických čiernych nohavíc. V obchodoch nájdete kožené blúzky, kožené šaty, kožené overaly, kožené čiapky. Tak smelo oži v koži 🙂

Koža sa dá krásne kombinovať s viacerými materiálmi a rozhodne je krásna nielen v čiernej farbe. Na večer ju dotvorí čipka, či sieťovina, na deň k nej pridajte rifľovinu, alebo sveter.

KOVBOJKY: Kovbojské čižmy sa vo veľkom začali objavovať už v lete. V kombinácií so vzdušnými šatami pôsobili veľmi štýlovo, ale pri 30 stupňoch toršku neprakticky. Teraz keď sa v nich už neroztopíte, smelo kombinujte k šatám, sukniam aj nohaviciam.

SAKOVÉ ŠATY: Dámske kostými sú všeobecne na výslní už dlhšie a ešte sa dlho udržia. Ak vlastníte kostým s predĺženým sakom, skúste ho využiť bez nohavíc, len ako šaty. Pánske sako v takejto verzii pôsobí mimoriadne sexi a žensky.

VEĽKÉ RUKÁVY: Či už siahnete po veľkýchplecových  vypchávkach na sakách, alebo rôznych nariasených rukávoch nešliapnete vedľa. Dominantné rukávy dominujú tejto sezóne.

MATERIÁLY

TVÍD: Tak ako rifľovina nevyjde nikdy z mody, tak aj tvíd je najtradičnejším materiálom na chladnejšie mesiace. Nájdete ho na kostýmoch, kabátoch, čiapkáchaj tažkách.

MENČESTER: Menčester sa takisto objavije na viacerých kúskoch oblečenia a savím sa, že niečo z neho nájdete nielen u maminy v skrini ale istotne aj u tatina 🙂

VZORY

DARK ROMANCE: Tak ako sa farby všeobecne s klesaním teplôt tlmia a tmavnú, tak je to aj s kvetmi. Na jeseň a zimu sa dostávajú na tmavšie podklady a nosia sa v drsnejších prevedeniach, nie romanticky a boho ako v lete. Ideálna kombinácia k tmavým kvetom sú biker boots a kožená bunda.

KÁRO: Káro je tiež nesmrteľné. Tentokrát je trendom kombinovať viac kár dohromady, ale pokojne postačí aj jeden károvaný kúsok. Tiež k jeseni dlhodobo patrí.

FARBY: Pantone Institut tradične vydal škálu najtrendy odtieňov. Už si len nájsť ten, ktorý najviac pristane práve vám. Colorblocking strieda ladenie tón v tóne od hlalvy po päty.

SVETOVÉ TRENDY:Svetovým mólam kraľovali aj ďalšie špecialitky: často sa objavovalo perie, glitre, XXL páperové budny, kabelky buď v extrémne malých prevedeniach, alebo extrémne veľké. Farebné pančuchy, volány a veľké zdobené čelenky.

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Pestrý deň vám prajem,

Zuzka Zrzka