Do októbrového pokračovania seriálu „Vyrobené na Slovensku“ som si vybrala návrhárku s kolekciou so silným odkazom. Dnes to teda nebude len o pekných modeloch, ale chcela by som tento blog venovať aj osvete k téme domáceho násilia, ktorú spracovala Anita Virág stojaca a značkou AWA Clothes vo svojeje kolekcii 09/98 . Mňa osobne sa táto téma chvalabohu netýka, ale žial stretla som sa s ňou sprostredkovane cez mne veľmi blízku osobu a dosť vo mne rezonuje.

Vedeli ste, že každá 3 a poltá žena na Slovensku trpí nejakou formou domáceho násilia? Nemusí ísť len o fyzické týranie, horšie vie byť aj psychické, či ekonomické. A čo na to tieto ženy? Mlčia. Boja sa o tom rozprávať, veria násilníkovi s ktorým žijú, že tentokrát to bolo naposledy a už sa zmení. A v takýchto vzťahoch žijú dlhé roky bez nádeje na normálny život.

Cieľom kolekcie (ktorá vznikla z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia)je rozprávať sa o tejto téme a šíriť osvetu. Pomôcť týmto ženám a deťom vyrastajúcim v takomto nezdravom vzťahu. Ja som sa o téme aj kolekcii porozprávala s jej autorkou Anitou a zanechalo to vo mne silné emócie:

Prečo si si vybrala práve tému domáceho násilia?

Dlho som plánovala novú kolekciu, chýbala mi len konkrétna téma. Vedela som, že sa chcem zaoberať vážnou témou, že chcem módu využiť aj ako informačný kanál, na šírenie odkazu. Rozprávala som sa o tom s kamarátkou psychologičkou Žofiou Szapuovou, ona sa už dlho zaoberá problematikou domáceho násilia. Keď mi to opísala a dala mi knihy,  ja som hneď vedela, že toto je téma ktorú musím spracovať.

Bolo spracovanie témy pre teba náročné, alebo si hneď vedela ako ju uchopíš?

Na začiatku som mala milión nápadov, bolo to hektické, ako samotná téma. Má to veľa uhľov, veľa podkategórií, veľa tém s ktorými by sa dalo pracovať. Na koniec som našla inšpiráciu v mojom okolí, v ľuďoch ktorých poznám a ktoré tieto horory prežili, a v ľuďoch ktorý majú tú silu pomáhať týmto ženám na dennodennej báze.

Čo hovorí príbeh ženy na tričku ktoré predchádzalo kolekcií? Aký odkaz nesie?

Grafika na tričkách je vytvorená z pravdivého príbehu jednej ženy. Ona bola ochotná mi prerozprávať jej príbeh do poslednej bodky a dovolila mi to použiť v mojej tvorbe. Je to klasický love story dvoch mladých ľudí, ktorí sa zoznámili na strednej škole a po pár rokoch sa vzali. Príbeh popisuje do podrobna ich vzťah, ako sa začínalo násilie v ich vzťahu, ako sa to gradovalo, až kým to puklo v nej. Aké následky má takýto vzťah nie len na telo, ale hlavne na psychiku. Vždy hovorím, že príbeh je „šťastný“, končí sa rozvodom, ale ozajstný úspech je to, že po toľkých rokoch (20) ona dokázala o tom hovoriť tak otvorene, s túžbou, že vypočutie jej príbehu pomôže aj ostatným.

Aké máš ďalšie plány s touto kolekciou? Budú sa modely dať aj kúpiť, alebo sú to len prehliadkové kúsky?

Kolekcia 09/98 ktorá sa prezentovala na Fashion Live bola vytvorená tak, aby prerozprávala príbeh. Celé prevedenie bolo myslené teatrálne, ale samotné kúsky sú praktické, nositeľné. Kvôly efektom som použila systémy, ktoré slúžili na vyjadrenie filozofie, v budúcnosti chcem tieto technológie trošku pretransformovať, ale samotné kúsky ostávajú. Biela farba v ktorej bola celá kolekcia vytvorená dáva dobrý základ, ale kúsky budú dostupné a objednávateľné aj v iných farbách.

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

Ja som vždy chcela byť módnou návrhárkou, len som nevedela ako sa to robí. Preto popri hľadaní cesty som vyskúšala viac vecí. Tak som sa dostala na STU kde som študovala krajinnú architektúru, kde som sa uistila, že určite chcem robiť módu. Tam som sa ale naučila základy grafiky, a prácu s programami, ako photoshop, illustrator a technické myslenie, ktoré využívam v mojej tvorbe aj doteraz.

Čo najradšej tvoríš ?

Grafiku. Mám rada ten pocit, keď vidím môj originálny materiál. Preto bolo trošku výzvou pre mňa táto kolekcia, lebo na začiatkoch som tam chcela vtlačiť grafiku silou mocou, ale na druhej strane nechcela som narušiť tému, nechcela som, aby toho bolo  too much. Ale mám isté vzory v hlave a určite ešte bude potlač k tejto téme ?

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe?

Snažím sa navrhovať, ako spisovateľ píše a inšpirovať sa z toho, čo poznám. Či už je to moja babka a jej záhrada, moje rodné mesto, architektúra, alebo moja mama a jej život. Úprimne prerozprávať viem len to, čo poznám.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Ja som asi najhoršia návrhárka, nosím to čo mám čisté 😀 Najčastejšie sa mi v poslednom čase stáva, že testujem moje oblečenie. Musím vedieť, či sa to dlhodobo osvedčí tak nosím tričká, nohavice, bomberu. A keď vidím, že to funguje a ja som háklivá na oblečenie, tak to môžem predávať.

Čo chystáš najbližšie? Aké sú tvoje ambície a sny?

Momentálne sa chcem vyspať a potom pokračujem. Ešte mám toľko nápadov k tejto téme a mám pocit, že sa s touto kolekciou budem ešte dlho zaoberať.

Ak poznáte vo svojom okolí niekoho, kto trpí akoukoľvek formou násilia, obrátiť sa môžete na linku záchrany Aliancie žien.

Ďakujem Anite za rohovor.  Mne osobne sa táto kolekcia páči aj prevedením, nielen myšlienkou. Modely sú hravé a modulárne, čo ma veľmi baví. Z jedného modelu si viete samy vyrobiť viacero verzii a tak kúpou jedného modelu získate vlastne modelov viac.

Pestrý deň vám prajem,

Zuzka Zrzka

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Modely: AWA Clothes by Anita Virág, kolekcia 09/98