Marcové pokračovanie seriálu “Vyrobené na Slovensku” sa nesie v duchu vítania jari. Bude hrať farbičkami a pozitívnou energiou, ktorú do svojich tašiek a kožených doplnkov pretavujú Zuzka a Vilo stojací za značkou Bag!t. Sú dlhoroční kamaráti, ktorí majú vášeň pre dizajn, ručnú prácu a osobný prístup. Srší z nich dobrá nálada a ja som presvedčená o tom, že ju nejakým spôsobom všívajú aj do svojich tašiek, lebo vždy, keď som nejakú z ich dielne mala so sebou, bolo mi veľmi fajn. Mám s nimi ale jeden veľký problém: neviem si vybrať len jednu tašku. Chcem ich všetky 🙂 Sú originálne, nápadité, praktické a kvalitné. Navyše, okrem pravidelných kolekcií ktoré sezónne pripravujú, vám vyrobia na mieru takmer čokoľvek, čo si vymyslíte. Aby ste mohli mať presne tú svoju vysnívanú “IT” tašku. V tomto blogu vám predstavím 3 typy tašiek, no na ich Instagrame, alebo webe nájdete oveľa širšiu ponuku.

KOLEKCIA LOVE:

Nová kolekcia je venovaná láske a garantujem vám, že si ju zamilujete. Crossbody kabelka stredného formátu je veľkosťou ideálna na bežný deň. Zmestíte tam všetko potrebné a nenechá vám priestor na nosenie zbytočností. Kabelky sú v 7 základných farbách a ku každej máte možnosť vybrať si jedno ramienko navyše. Či teda pôjdete po klasike a zvolíte si tenké a hrubé ramienko v rovnakej farbe ako kabelka, alebo pôjdete aj do väčších úletov, aké som nakombinovala napríklad ja, je už na vás. Na ramienkach aj vysačkách sú personalizované odkazy lásky v rôznych jazykoch. Za mňa je najväčšia láska oranžová kabelka s červeným hrubým ramienkom. A čo je podľa mňa najviac mega, že to druhé ramienko môžete zatiaľ využiť ako opasok.

ĽADVINKA:

Že ľadvinky ľúbim a nosím na mnoho spôsobov ste už u mňa mohli zaregistrovať. Táto ľadvinka je ale ešte o niečo praktickejšia ako bežná. Okrem klasického uviazania na pás, alebo noseniu crossbody ponúka ešte jednu možnosť. Popruh si môžete vyvliecť a tak vám vznikne samostatný opasok a clutch kabelka do ruky. Je to teda univerzálny kúsok, ktorý využijete k športovým aj elegantným outfitom. Opäť sú k dispozícií v sviežich jarných a letných farbách.

UNIVERZÁLNA KABELKA:

Trojicu môjho výberu uzatvára univerzálna kabelka stredného formátu, ktorú môžete využiť trojako. Buď ako crossbody kabelku, alebo na plece, alebo si popruh omotajte okolo pása a máte väčšiu ľadvinku. Milujem praktické, multifunkčné a originálne kúsky.

Zuzku a Vila som pre vás aj vyspovedala.

Ako ste sa dostali k navrhovaniu a šitiu doplnkov?

Ako slepé kura k zrnu 🙂 Dlho sme premýšľali a hľadali „dieru na trhu“, všetky naše úvahy sa však niesli len v teoretickej úrovni. Až kým sme jedného dňa, myslím že to bolo práve takto v marci pred 3 rokmi, neprišli s nápadom skúsiť vyrobiť niečo z kože. Celé sa to však stále nieslo v duchu „ty máš rada kabelky, ja rád vyrábam, tak to skombinujme“ 🙂 Našťastie sme vtedy mali celkom veľa času na premýšľanie a následné realizovanie nápadu (Zuzana bola na materskej a Vikyho dcéra bola ešte bábo a nevyžadovala si všetok čas sveta), takže Vilo „zrekonštruoval“ priestory, zohnali sme prvé kože a začali sme skúšať. Pôvodný zámer bol vyrábať veci len z nefarbenej hladenice – základnej kože, ktorá časom a používaním tmavne, dostáva jedinečnú patinu a krásne vonia, dopyt nás však priviedol k používaniu v podstate všetkých druhov koží, s výnimkou tých, s ktorými máme morálny problém (kôň, aligátor, had, …).

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí handmade-isti najviac?

Najväčšia výzva pre nás bolo asi dostať sa do povedomia a presvedčiť ľudí, že koženná, čiastočne ručne šitá kabelka je tá správna cesta. Že je vzhľadom na udržateľnosť módy zodpovednejšie nosiť denne kvalitu, než striedať viacero kúskov na pár použití. Rovnako bojujeme proti presvedčeniu, že ekokoža a jej rôzne alternatívy sú ekologickejšie a humánnejšie, ako produkty z pravej kože. Všetky „neprírodné“ materiály sú prevažne vyrábané z ropy, takže o označení „eko“ nie je ani reči a takéto názvy sú zavádzajuce.

Slováci vo všeobecnosti zatiaľ nie celkom oceňujú ručnú, remeselnú prácu a radšej kupujú tovary v nákupných centrách, internetových obchodoch a neuvedomujú si, že za každým produktom je niekto, kto ho vyrobil. Známe sú podmienky v akých pracujú robotníci veľkovýrobcov… My pracujeme s každným zákazníkom individuálne, často konzultujeme jeho predstavy a až následne vyrábame jeho „it bag“. To samozrejme tvorí časť ceny produktu.

Čo najradšej tvoríte?

Naša značka je postavená na princípe „vymysli si svoju „it bag“, čiže kúsok, ku ktorému bude mať zákazník naozaj aký-taký vzťah a nebude to len ďalšia kabelka v skrini. Ideálne teda je, ak zákazník príde a prednesie nám konkrétnu predstavu namiesto vety „takú ku všetkému“ 🙂

Druhá časť tvorby sú  naše autorské výmysly, s ktorými sa dlho hráme, kreslíme, vymýšľame, prešívame,…Sme si vedomí toho, že ceny takýchto výrobkov nie sú najnižšie, preto sa snažíme, aby kúsok bol nadčasový, kvalitne spracovaný, praktický a ideálne multifunkčný.

Ako by ste opísali svoju typickú zákazníčku?

Tým, že vyrábame na zákazku zväčša podľa želania konkrétnej osoby, nie je úplne jednoduché vyšpecifikovať našu typickú zákazníčku. V zásade sú však našimi zákazníkmi ľudia, ktorí hľadajú kvalitu a pulty v obchodoch im nepriniesli to, čo by spĺňalo ich predstavy. Nezameriavame sa na nič konkrétne, v našom portfóliu figurujú tak elegantné kúsky ako aj športové ruksaky, zložité tašky na fotoaparáty, rôzne púzdra na všetko možné, pánske tašky, obaly na diáre, … Všetko veľmi špecifické 🙂

Tvoríte z rôznych druhov koží? Máte nejakú obľúbenú?

Najväčšia radosť je zrejme práve práca s hladenicou, nefarbenou hovädzou kožou, ktorá je veľmi tvárna a kúsky z nej časom dostávajú ten spravny šmrnc. Tešíme sa však porovnateľne pri každom novom kúsku , každá nová várka koží pre nás predstavuje malé Vianoce 🙂

Čo vás inšpiruje pri tvorbe?

Inšpiráciu nachádzame zväčša v bežnom živote. Niekedy si už pripadáme trošku úchylne, napríklad najmä vtedy, keď si pozeráme fotky z ciest a tretina z nich sú odfotení neznami ľudia na ulici s krásnou kabelkou či zaujímavym ruksakom 🙂

Aké tašky najradšej nosíte vy? Máte vaše, alebo klasické kupenské?

Máme už len naše. A teda ešte jednu Pradu, ktorú Zuzana dostala na narodeniny 🙂 Všetky ostatné boli postupne odstránené a nahradené „bagitkami“(na veľkú radosť Zuzaninho manžela 🙂 ). V zásade sú to vždy prototypy tých, ktoré následne šperkujeme dovtedy, kým ich ponúkneme na predaj. Pánskych tašiek robíme pomenej, preto Viky nečakal na prototyp a vo voľnom čase si vyrobil tú svoju „it bag“. Voľné ruky sú základ, preto to vyhral ruksak.

Čo chystáte najbližšie?

Pred pár dňami sme dokončili našu prvú „kolekciu“ LOVE, ktorou chceme do sveta vniesť trošku farieb a hravosti, a zároveň poukázať na to, že láska je nadčasová, internacionálna a večná – rovnako ako naše tašky 🙂 Niekoľko kusov je už v predaji v príjemnom concept obchodíku drobne_store v Bratislave, ostatné nájdete na našom e-shope.

Zároveň pracujeme na príprave krátkeho editoriálu k tejto kolekcii, v ktorom by sme chceli opäť spojiť naše výrobky s krásnymi kúskami od našej talentovanej kamarátky Veroniky Kostkovej. Viac však neprezradíme, radi prekvapíme 🙂

Zuzke a Vilovi ďakujem za rozhovor a vám prajem pestrý deň,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura

Lokácia: Gastro zóna v Avione

Outfit: Kabelky a ľadvinky: Bag!t / Šaty biele: Osker, zelené: Miestni, kvetované: Shein.com / Sako: Answear / Čižmy: H&M / Žlté lodičky: Pull&Bear / Škoricové lodičky: Answear