Aprílové pokračovanie seriálu “Vyrobené na Slovensku” bude veľmi ženské, hravé a veľmi farebné. Dovoľte mi predstaviť vám návrhárku Izabelu Komjati. Toto exotické meno registrujem na slovenskej módnej scéne už dlho, ale podrobne som Izabelinu tvorbu začala sledovať až po Eurovea Fashion Forward minulý rok. Predviedla eklektickú kolekciu ktorá ma veľmi zaujala. Spojenie romantických kvetinových šiat so športovými podkolienkami a teniskami bolo neprehliadnteľné. Odvtedy som mala Izabelu na shortliste návrhárov, s ktorými by som chcela (nielen) na mojom seriály spolupracovať a dnes vám predstavujem 3 outfity z jej dielne, ktoré dokonale odfotila Peťa Bošanská. Tieto fotky boli uverejnené aj v časopise Evita, kde som dostala veľký priestor za ktorý som veľmi vďačná. Ak vás zaujíma ako robím revízie šatníkov a aké sú moje tipy na to aby ste už  nemuseli každé ráno stáť nerozhodne pred skriňou, bežte do stánkov pre aprílovú Evitu. Zatiaľ vám predstavujem tri Izabeline modely.

ŽLTÉ ŠATY

Tieto šaty sú sen. Nádherné priam architektonické rukávy, ženský výstrih a mini dĺžka z nich robia ultra ženský model, ktorý vyzdvihne to najkrajšie na ženskej postave vďaka siluete presýpacích hodín. Izabela ich má vo viacerých farbách, no mňa najviac zaujali tieto slniečkovské.

RUŽOVÉ ŠATY

Na týchto ma zaujal strih rukávov a krajkové žabó s mašličkou. Vidno, že Izabela sleduje trendy a tvorí podľa nich s výrazným náskokom, lebo práve tieto tri spomenuté veci, budú na jar a v lete veľmi trendy: Naberané rukávy, krajka na netradičných miestach a mašle. Čím väčšie, tým lepšie.  Tieto šaty má Izabela opäť vo viacerých farbách.

MINTOVÝ KOSTÝM

Že nohavicový kostým vo výrazných farbách bude neprehliadnuteľným trendom, som vám písala už v nedávnom blogu, kde som kombinovala nohavicový kostým do 3 stajlingov. Tento mintový bol pre mňa osobne veľmi zaujímavý aj svojim reliéfnym materiálom a určite aj farbou. Cítila som sa vňom veľmi pohodlne a zaujímavo.

Izabelu Komjati som pre vás aj vyspovedala:

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

Od detstva som bola súčasťou skúšok  šiat na mieru,motala som sa okolo mamy v dielni.Chcela som byť najskôr šperkárka,ale prijali ma na dizajn na ŠUV v Kremnici a keď som sa mala po škole rozhodnúť  čo ďalej, tak voľba módneho návrharstva zvíťazila na VŠVU. Vedela som, že sa týmto môžem uživiť.

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Netšíim ako ostatní, môžem hovoriť iba za seba.Učím sa stále na svojich chybách. Doba kedy som začala tvoriť bola iná ako teraz. Pre mňa je výzva zmena, ktorá je daná určitým obdobím a rýchla reakcia je najdôležitejšia v tomto obore. Prax a základy praktického marketingu mi chýbali na škole, takže po škole som sa pustila do podnikania a všetko som sa naučila a učím dodnes ako mám robiť. Kedže mám  veľmi veľa nápadov naraz, nestíham ich vyrábať. Nemám ešte vybudovaný team ľudí a systém financovania, ktorým by som zastrešila plynulý chod výroby zatiať. Učím sa narábať s časom. Obdivujem tých, čo stíhajú vyrobiť niekoľko kolekcií ročne a aj to predať. Prechádzam obdobím z myslenia HAUTE COUTURE do myslenia ESHOPU a nie je to také jednoduché. Chcem si vybudovať online store na šaty na bežné nosenie, ale zároveň si nechať aj jedinečnú tvorbu na mieru IK Luxury Line svadobné a spoločenské šaty.

Čo najradšej tvoríš?

Šaty. Dlhé krátke,letné,spoločenské, svadobné…

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Žena,ktorá sa nebojí byť ženou v rôznych podobách a užíva si to.

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Dlhé roky to bol hodvábny šifón. Teraz mám rada hodvábny crepedeshine, ale aj bavlnu, takzvanú košeľovinu a začínam sa kamarátiť aj s úpletmi. Základom je pre mňa používať prírodný materiál. Šaty na bežné nosenie by mali byť iba z prírodných materiálov vratane spodného prádla. Neuznávam PES-polyester. Človek v šatách z PES mi príde ako zabalený v igelite, pokožka nedýcha okamžite sa spotí a smrdí. Celé zle.Samozrejme, že z neho aj šijeme, keďže niekde sa jeho použitie vyžaduje alebo to chce zákazníčka. Ale je to skôr na šaty príležitostne, kde to má človek na sebe len pár hodín.

Každá z tvojich kolekcií je iná. Čo ťa inšpiruje?

Stále tá predchádzajúca, materiály a rôzne aktuálne vnemy,osobnosti. Mám veľa nápadov a milión možností medzitým čo sa pripraví jeden model.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Keď niekam idem, tak samozrejme svoje šaty. V bežný deň rifle a tričko alebo momentálne aj moju dizajnovú vychytávku teplákové šaty.

Čo chystáš najbližšie?

Chystám flitrovú kolekciu pre  finalistky MISS SLOVENSKO 2019 ,ktoré uvidíte v priamom prenose. Ďalej som práve na BMD predstavila výber 8 modelov z novej kolekcie Ikgold SS2019. A potom ďalšiu časť kolekcie, ktorá sa bude už predávať na mojom eshope.

Izabele ďakujem za rozhovor a vám prajem pestrý deň,

Zuzana

Foto: Petra Bošanská

Outfit: Šaty a kostým: Izabela Komjati / Červené plávky: Shein.com / Čižmy: H&M / Bralet: Abercrombie&Fitch / Šatka: Veronika Kostková / Náhrdelník: YaYa / Opasok: Bagit/ Topánky: Cellbes / Šatka: Luisa Spagnolli