Súťaž „Nové tváre módnej scény“ na Bratislavských módnych dňoch ma každoročne veľmi zaujíma. Začínajúci návrhári dostanú tému, ktorú majú spracovať a pretaviť kreatívne do svojich kolekcií. Je radosť sledovať ako sa jednej témy zhostia viacerí úplne inak a po svojom. Dovolím si tvrdiť, že mnohokrát aj o dosť kreatívnejšie ako už etablovaní návrhári, ktorí sú už viac limitovaní nositeľnosťou a predajnosťou modelov.

Minulý rok bol témou „Folklór v móde“ a zvíťazila  Lenka Slačková. V roku 2017 zas  „Vôňa kávy“ a vyhrala Zarina Šimovič. Túto kolekciu ste mohli u mňa vidieť v prvom diely môjho seriálu „Vyrobené na Slovensku“. Tohtoročnú víťazku vám predstavujem práve teraz.

Keď som si vypočula tému, ostala som zaskočená a plná očakávania ako sa s ňou dizajnérky popasovali. Téma bola podľa mňa totiž neľahká: Milan Rastislav Štefánik. No ako postupne vychádzali na mólo modelky v ďalších kolekciách žasla som. Každá návrhárka tému poňala po svojom a veľmi kreatívne. Mohli sme tu vidieť kožu, pleteniny, perly, hodváb, aj kanady.

Víťazkou sa stala Kristína Bánovská s kolekciou SURVIVE (PREŽIŤ), ktorá M.R Štefánika obohatila aj inšpiráciou Coco Chanel.  Kolekciu predstavuje takto: „Každá žena by mala byť ako on, generál. Generál svojho života, ktorý sa nebude nikomu podriaďovať, obmedzovať sa, ktorý si pôjde za svojimi snami a prežije všetko svoje trápenie a naďalej bude vystupovať na verejnosti ako Coco Chanel. Reprezentatívna, sebavedomá no hlavne sebaistá. To je z vnútornej stránky. No nato, aby sme sa vedeli vyjadriť aj na verejnosti, potrebujeme oblečenie, ktoré to za nás povie samo. A to je hlavná myšlienka kolekcie. Vystúpiť z davu, sebaisto, aby keď nás uvidí nejaký muž na ulici v modeloch z mojej kolekcie, jednoducho si povie, tak táto žena muža naozaj nepotrebuje.“ Kristína túto ideu pretavila do desiatich modelov. Ja som nafotila 4 do ktorých som sa zamilovala na prvý pohľad.

Prinášam vám aj rozhovor s Kristínou:

Ako hodnotíš celú túto súťaž?

Túto celú súťaž hodnotím ako super skúsenosť, ktorú odporúčam každému.

Bolo spracovanie témy pre teba náročné, alebo si hneď vedela ako ju uchopíš?

Na prvý pohľad sa mi zdala náročná, ale keďže som vedela čo chcem kolekciou vyjadriť, koncept a samotné návrhy išli postupne od ruky.

Ako sa k M.R. Štefánikovi primiešala Coco Chanel?

Obaja mali spoločné to že ako osobnosti boli veľmi múdri, vzdelaní a išli si za svojim tvrdou prácou. Dokonca ani ich ťažký život ich neodradil od toho, aby si plnili svoje sny a túžby. Obaja žili v jednom období dokonca aj v jednej krajine, keďže Štefánik bol generálom Francúzskych légii a dokonca mal aj francúzske občianstvo. Keďže sa obaja pohybovali v rovnakých kruhoch, nie je vôbec vylúčené že sa vôbec stretli.

Čo ťa inšpirovalo pri vytváraní konkrétnych modelov?

Inšpirovala som sa francúzskymi képami ktoré vtedy nosili vojaci. Na jednu som ručne korálkami vyšívala kvety, ktoré pripomínali tie, ktoré mal na čiapke Štefánik. Taktiež som sa inšpirovala prvkami z vojenských uniforiem, či veľkými ramenami, ktoré boli vypchaté na znak mužnosti. Všetko som sa snažila doladiť typickými doplnkami pre Coco, perlami a zároveň ich využiť nejako inak ako bežné, ako napríklad na opasok. Chcela som však aby modeli boli dnešné, takže som sa inšpirovala oblečením ktoré sa nosí dnes, čiže klasický streetwear ale zároveň dať do nich aj niečo zo seba. Keďže my ženy máme veľkú hodnotu, aj naše oblečenie by malo mať. Preto som chcela povýšiť svoje modely ručným vyšívaním korálok ktoré som všívala do rôznych častí modelov. Najviac mi dala zabrať pilotská čiapka ktorá je veľmi husto vyšívaná perličkami a ďalšími šiestimi druhmi maličkých korálok. Tú som vyšívala aj počas svojej práce, niekoľko dní a keď som už nestíhala, prišla na pomoc moja mama.

Všetky strihy som si robila sama a najviac ma bavilo na tom to, že asi 4 modely sú z toho istého strihu, len premodelované, takže by ste na prvý pohľad ani nevedeli, že majú rovnaký základ. V poslednej dobe ma baví veľmi modelovať strihy, takže už dnes mám takú malú predstavu o tom akým strihovým spôsobom budem riešiť moju nasledujúcu kolekciu.

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu? Aká bola tvoja cesta pred súťažou?

To že chcem byť módna návrhárka som vedela už malého dievčatka, keď som uvidela v kamarátkinej detskej knižke ako nejaké dievčatko aranžuje látku na krajčírsku bustu. Veľmi sa mi to zapáčilo a vtedy som si povedala, že by som chcela byť návrhárkou. Dôsledok bol, že som si svoje prvé šaty ušila ako 6 ročná, ručne, z babkinej záclony. Nič pre mňa nebolo dôležité, ani to že sa už nedali vyzliecť. Hlavne že mali vlečku a ja som sa cítila ako princezná. (haha)

Keď prišiel výber strednej školy, vedela som že musím ísť na nejakú umeleckú školu lebo ja a učenie nejde dokopy. Vybrala som si Strednú školu umeleckého priemyslu ( vtedy SUŠ) v Trenčíne, kde som dostala bohaté základy krajčírstva, remesla a aj samotného dizajnu. Po strednej som nastúpila na Univerzitu

Tomáše Bati v Zlíne kde taktiež študujem odevný dizajn a momentálne som v bakalárskom ročníku.

Sú tvoje modely aj predajné? Čo s nimi bude ďalej? 

Áno, modely budú určite predajné hneď po prehliadkach a foteniach na ktoré ešte v spolupráci s BMD musia ísť.

Čo najradšej tvoríš, keď nemáš zrovna striktne zadanú tému súťaže?

Asi všetko čo sa týka dámskej módy. Od druhého ročníka na strednej šijem aj zákazkovo, väčšinou spoločenské a svadobné šaty, takže asi tie. Veľmi ma baví a hlavne teší keď ženy odo mňa odchádzajú s úsmevom a sú spokojné.

 Čo ťa inšpiruje pri tvorbe?

Keď šijem do školy, máme tému na ktorú si musím vyhľadať nejaké inšpirácie, takže vždy to je iné. Ale keď šijem na zákazku, vždy sa najskôr inšpirujem zákazníčkou. Preto niekedy môj rozhovor ani nevyzerá ako keby som mala ísť pre niekoho šiť šaty, skôr vediem rozhovor, kde daného človeka spoznávam z tej ľudskej stránky ktorá je pre mňa ako tiež len človeka, veľmi dôležitá. Takže v konečnom dôsledku, mojou hlavnou inšpiráciou sú osobnosti ľudí.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Haha, ja som veľmi pohodlný typ, takže mám rada skôr voľnejšie oblečenie, milujem veľké svetre, šaty, vysoké nohavice, obyčajné tričká s nápismi, ktoré rada doladím niečím elegantným, milujem obyč biele tenisky converse ale viac topánky na vysokom podpätku ktorých mám doma niekoľko desiatok párov 😀 Jednoducho mám rada všetko v čom sa cítim voľne a pohodlne i keď je pravda, že ak mi topánky nie sú pohodlné, tak to vydržím aj keby sa čo dialo 😀

Čo chystáš najbližšie? Aké sú tvoje ambície a sny?

Najbližšie pre širšiu verejnosť budem pravdepodobne pripravovať kolekciu na jarné BMD. Mám v pláne si dokončiť školu takže začínam pracovať na kolekcií na bakalárku po ktorej by som sa chcela dostať na magisterské štúdium do Bratislavy na VŠVU. Čakajú ma ešte tri mesiace v Indonézii na študijnom pobyte, ktorý som vyhrala na BMD, kde budem spoznávať krásy Indonézskej kultúry a získam tým nové rozmery v mojej tvorbe. A moje sny? ..hm, snívam o tom že raz príde človek ktorý ma urobí šťastnou a budem mať vlastnú rodinu ktorá je pre mňa priorita a viac než kariéra. Keďže nikoho nemám, snívam o tom že bude zo mňa úspešná módna návrhárka, haha .

Krstíne ďakujem za rozhovor a za požičanie modelov na fotenie. Tomášovi @tom_loft za super fotky.

 

Pestrý deň vám prajem,

Zuzka/ Zrzka