Do decembrovej časti seriálu „Vyrobené na Slovensku“ som si vybrala Dominika Orvoša, tvoriaceho pod značkou Orvo. Pokrýva totiž kompletnú decembrovú potrebu outfitov. V aktuálnej kolekcií AW20 nájdete šaty vhodné na vianočnú párty, outfity pod stromček, výrazné kúsky na silvestra, kožené modely a aj kabáty. Naprieč celou kolekciou sa nesú výrazné nariasené rukávy, ktoré kraľovali aj kolekciám svetových návrhárov. Modely od Dominika sú výrazné, neprehliadnuteľné, ale pritom stále elegantné a decenté.

 

Ako si sa dostal k módnemu návrhárstvu?

K módnemu návrhárstvu som da dostal asi pred približne 5 rokmi , keď som začal spolupracovať s jedným dizajnérom a rozbiehali sme jeho značku. Zo začiatku som sa skôr venoval len PR , stylingom, MUAH, ale postupne som začal aj strihať, šiť a navrhovať . Naučil som sa naozaj veľa a vtedy som si začal uvedomovať, že šitie ma baví, a určite by som sa tomu chcel venovať aj v budúcnosti. Preto začiatkom tohto roka som si založil vlastnú značku pod názvom ORVO.

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Myslím si, že najväčšími prekážkami sme my sami. Byť dizajnérom na Slovensku nie je ľahké, ale nie je to nemožné. Bohužiaľ veľa dizajnérov si drží odstup od ostatných, mysliac si že sme konkurencia, ale myslím si že na Slovensku nežije tisíc ľudí a musíme sa o nich biť. Pre mňa byť dizajnérom neznamená si vytvoriť bublinu a nikoho do nej nepustiť. Vzájomná spolupráca a podpora to by nás malo dostávať stále vyššie a nie vzájomné potápanie a predbiehanie sa, kto vytvorí niečo lepšie.

Čo najradšej tvoríš?

Najradšej vytvráram dámsku módu. Človek môže  experimentovať, dať trocha extravagancie do tvorenia. Rád vytváram niečo úplne nové , čo som doteraz ešte nerobil, samozrejeme nie vždy všetko vijde podla predstáv, ale stým musíme rátať.

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Asi typickú zákazníčku ani nemám, každá jedna zákazníčka má svoj štýl a každá preferuje niečo iné. Tým, že vytváram rôznorodú módu od extravagancie, elegancie až po športový štýl, si nájde u mňa každý vhodný kúsok do šatníka. Ale musím povedať, že mám šťastie na dobré zákazníčky. Vždy keď šijem na zákazku,  95% zákaziek sú moje nápady a návrhy. Nechodia za mnou  s obrázkom alebo svojou predstavou, všetko nechajú na mne za čo som nesmierne vďačný.

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Obľúbený materiál asi nemám, tým že moje spektrum materiálov je rôznorodé od  koženky, latexu, bavlny, vlny, plysu, úpletu, by som to skôr nazval, že z čoho sa dobre šije. Záleží na tom ako sa ten materiál správa pod strojom, ako sa sním pracuje. Napríklad nerád robím s úpletom alebo plavkovinou, ale srandou je, že v lete som robil aj plavky na zákazku, takže  je to úplne individuálne.

 

Čo ťa inšpiruje?

Najradšej sa inšpirujem materiálom, tým že každý materiál ma svoju štruktúru a  vlastnosti, nedá sa robiť z každého materiálu všetko. Preto svoje modely hlavne prispôsobujem materiálu, a samozrejme nevyhneme sa aj nepriamej inšpirácií, či už na internete alebo fast fashion. Človek si ani neuvedomí, dostane nápad a zrazu sa to objaví niekde v obchode. Bohužiaľ v dnešnom svete sa už nedá vytvoriť úplne niečo originálne, strihy sú všetky rovnaké jediné čo sa mení je materiál, ktorý dodáva originalitu.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

V poslednej dobe najradšej siahnem po čiernych veciach, ale samozrejme nie vždy. Milujem originálne kúsky niečo jedinečné čo nemá nikto, hoci od seba veľa veci nemám. Keď už niečo urobím, tak to musí mať šmrnc . Mám rád veľa štýlov aj v obliekaní, či elegantne alebo športovejšie. Asi najradšej mám takú rovnováhu štýlov, keď si dám niečo elegantnejšie a doplním to  o športový kúsok. Tomu hovorím , že to je také moje 🙂

 

Čo chystáš najbližšie? Aké sú tvoje ambície a sny?

Teraz momentálne sa venujem viac menej zákazkám tým že kolekcia A/W je už vonku. Zatiaľ nevytváram nič nové, mám to naplánované až po novom roku. Takým zatiaľ najbližším mojim snom je dostať sa na Fashion Live 2020. Tým, že ešte popri šití aj pracujem si musím dopredu všetko plánovať  a byť vždy o krok dopredu. N emôžem si dovoliť šiť všetko na poslednú chvíľu.

 

Dominikovi ďakujem za rozhovor a vám želám pestrý deň,

Zrzka Zuzka

Outfity: Dominik Orvoš Orvo

Foto: Tomáš Figura @tomloft

Viac na mojom Instagrame @zrzkastyle