Dnes nejdem písať o žiadnom konkrétnom stajlingovom tipe, ale o tipe na sebavedomie . Stále častejšie sa totiž stretávam s vašimi reakciami v štýle: „Ty si taká krásna, že si môžeš na seba obliecť aj vrece a budeš v tom vyzerať super“, prípadne „Tebe sa tie farby tak veľmi hodia, ale ja na ne nemám odvahu“. Tak viete čo? Vôbec to nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Ja keď ráno vstanem z postele nenamaľovaná a neučesaná, nevyzerám ani spolovice tak, ako keď ma vidíte na fotkách. Tiež celý život bojujem s tým, že mám vystúpenejšie brucho, a teda nemôžem nosiť obtiahnuté veci na bruchu. Mám hrubé členky a nohy do písmena O, preto najlepšie vyzerajú v overtheknee čižmách, ktoré tieto nedostatky zamaskujú. Mám vysoké čelo, úzku tvár, zapadnuté oči atď atď… Proste nikto nie sme dokonalý a ja už vôbec nie, verte mi. To, že na vás pôsobím tak, že sa mi všetko hodí, tiež nie je úplne tak. Skôr je to o tom, že som sa naučila za tie roky, ktoré si na móde ulietavam, nosiť to, čo mi lichotí a užívať si to.

Takže v tomto blogposte by som sa rada venovala tomu, aby ste po jeho prečítaní boli schopné povedať na moje fotky namiesto „jéj, ako ti to pristane“, „hmm, to vyzerá zaujímavo, idem skúsiť, ako by to pristalo mne“.

Všetko stojí a padá na sebavedomí. Ako som ho získala ja, som sa už trošku rozpísala tu. Ako by ste ho mohli získať vy je, že si proste začnete viac veriť a začnete sa mať rady presne také, aké ste. Prepínam sa z oslovovania masy na teba, babu, ktorá ma práve čítaš. Ak sa totiž nebudeš mať rada ty sama a budeš sa vyhýbať zrkadlu, obliekať sa stále do nenápadnej čiernej, nepresvedčíš ani svoje okolie o tom, že stojíš za ich pohľad a nebodaj lásku. Tak sa ráno usmej na seba do zrkadla, povedz si, čo môžeš napraviť make-upom a účesom a urob to. No a to, čo sa upraviť nedá, začni mať na sebe rada 🙂 .

To isté platí aj o obliekaní. Skúšaj, hraj sa, testuj, v čom sa cítiš a vyzeráš dobre. Zabudni na bezhlavé nasledovanie trendov. Poznaj svoje silné a slabé miesta a pomáhaj si oblečením – buď ich vyzdvihnúť alebo skryť. Nikto to neurobí za teba, zvládneš to len ty sama tým, že budeš skúšať.

V neposlednom rade všetko závisí od tvojej povahy. Ak si introvert a jednoducho ti pohľady iných nerobia dobre, pokojne sa obleč menej nápadne. Ale nemusíš kvôli tomu chodiť len v rifliach a tričku, prípadne tej nudnej čiernej. Pokojne to znesie pár experimentov, ktoré nebudú kričať o pozornosť, ale spravia z teba krajšiu a potom aj šťastnejšiu a veselšiu babu.

Ak ti pohľady okolia nevadia a dokonca ich máš tak trochu aj rada, (ako aj ja) tak smelo do experimentovania. Vyber zo skrine nejaký výraznejší kúsokskombinuj ho tak, ako sa v ňom ty budeš cítiť dobre. Inšpiruj sa Instagramom alebo Pinterestom, ale prispôsob si to na to, čo sa hodí k tvojej postave a povahe. Ak si nie si istá, či to už nie je príliš, pošli svoju fotku frajerovi, kamoške, sestre a počkaj si na reakcie. Základ je mať frajera, kamošku a sestru, ktorí ťa podporia a poradia, nie udupú tvoju snahu o zmenu.

Ak sa necítiš tak sebaisto, že by si v novom outfite dokázala vydržať celý deň, zbehni v ňom len na prechádzku alebo do obchodu. S hlavou vztýčenou hore si všímaj reakcie okolia. Opäť si nevšímaj hejerov, tí aj nad mojimi kreáciami často krútia hlavami. Všímaj si, koľko ľudí si ťa zrazu premeria pohľadom dlhšie ako štandardne, tých, ktorí sa na teba spontánne usmejú alebo sa za tebou aj obzrú. A tieto reakcie stoja za to a znamenajú, že tento stajling nebol krokom vedľa.

Na začiatku platí samozrejme menej je viac, takže si nemusíš dať rovno ponožky do lodičiek ako ja. To sa ešte stále nestretáva s veľkým pochopením u priemerného okolia. Stačí ale staviť na výraznú farbu a mať v nej napríklad len topánky alebo kabelku. Ak už si o krok ďalej, siahni po výraznej sukni, akou je aj moja, a doplň ju už len rifľovou košeľou alebo jednoduchým tričkom. A keď si už všetky tieto levely prešla a zistila si, že vystúpiť z davu je veľmi príjemné a povzbudzujúce, doplň výraznú sukňu aj výrazným topom a užívaj si svoje vystúpenie z davu naplno. Vztýč hlavu, vypni hruď, stiahni brucho a sebavedomo vykroč vpred. Minimálne polovica úspechu je to, ako to, čo máš na sebe predáš, nie to, čo máš oblečené. Keď budeš kráčať ulicou sebavedomo, usmievať sa na okoloidúcich a nie pozerať sa do zeme, úsmevy sa ti vrátia.

Tento celý proces nemusí trvať mesiace, je len o preprogramovaní hlavy a vieš ho zrealizovať aj za jeden týždeň. Ak chceš. Ak chceš vystúpiť z davu. Ak chceš zažiť obdivné pohľady okolia. Ak chceš, aby si ťa konečne všimol ten kolega, ktorého už rok tajne pozoruješ a miluješ. Ak chceš, aby sa tvoj manžel na teba pozrel presne tak, ako keď sa vám pohľady stretli prvýkrát. Ak chceš získať späť svoje sebavedomie a začať sa opäť páčiť sama sebe.

Tak čo, ideš do tejto výzvy vystúpiť z davu so mnou?

Ak si netrúfneš na zmeny v šatníku a experimentovanie sama, veľmi rada ti pomôžem. Revíziám šatníkov a vyskladaniu osobného štýlu sa venujem popri blogovaniu a rada ti ukážem kombinácie, ktoré by ťa z tvojich vecí ani nenapadli, a prinesú nový vietor do tvojho šatníka aj života. Napíš mi správu cez Instagram alebo na zbarkova@yahoo.com a určite sa dohodneme :).

Pestrý deň prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Outfit: sukňa: Zoot (kúpiš tu) / tričko: Zoot (kúpiš tu) / lodičky: Stradivarius / Ponožky: Calzedonia /Sako: Pull&Bear / Okuliare: H&M

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.