Si pozvaná na jednu alebo aj viac svadieb a nevieš, čo na seba? Chceš sa vyhnúť trapasu, že budeš mať na sebe tie isté šaty z obchodného reťazca, ako niekto iný? A čo tak skúsiť „omrknúť“ ponuku slovenských dizajnérov a zažiariť naozaj originálne?

V mojom seriály predstavovania slovenských módnych dizajnérov vám po Zarine Šimkovič, v ktorej modeloch ste ma mohli vidieť tu, predstavujem návrhárku Luciu Havašovú. Tvorí pod značkou Miestni a okrem spoločenských modelov, ktoré vám predstavím v tomto blogu, u nej nájdete aj množstvo pohodlných šiat, sukní a topov na bežné nosenie. Miestni je mimochodom nielen jej vlastná dizajnérska značka, ale aj obchod v Banskej Bystrici a online obchod, ktorý predáva viacero slovenských značiek. Vrelo vám odporúčam kliknúť sem.

V tomto blogu by som vám chcela prestaviť tri inšpirácie na outfity na svadbu alebo letnú párty z dielne Lucie pre značku Miestni.

VÍLA:

Zaujímavou a praktickou voľbou na svadby je slávnostná sukňa. Môžete k nej nakombinovať viacero topov, a tak ju vynosíte častejšie ako šaty. Podľa stupňa dresscode zvolíte slávnostnejší alebo ležérnejší top. Ja som tentokrát zvolila cropped top, ktorý som si doniesla z dovolenky z Islandu. Hrať sa môžete s akoukoľvek farbou, ktorá sa vyskytuje v potlači sukne. A to je ich tam teda na výber dosť. Celý stajling víly som doladila kvetinovou čelenkou, ktorú mi vyrobila kamarátka. Práve slávnostné udalosti, ako svadba alebo letná párty, sú super príležitosťou ozdobiť sa takouto čelenkou alebo venčekom, ktorý si v bežný deň proste na hlavu nedáte.

ASYMETRICKÁ INDIÁNKA:

Farebnosť a strih týchto šiat ma ťahal k môjmu obľúbenému divokému západu. Ale keďže ide o slávnostnú príležitosť, indiánku som skrotila a doplnila ju k šatám len v náznakoch. Kontrastné tyrkysové náušnice od ďalšej Slovenky – Polynasdesign majú na sebe jemné pierka, ktoré mi k indiánskemu looku stačia. Zároveň však pridali svojou noblesou celému outfitu slávnostný punc. Tyrkysovú som použila aj na doplnkoch. Chcela som vám tým ukázať, ako pekne vedia kontrasty zahrať v prospech originality outfitu. Ak budete nabudúce rozmýšľať, či si k slávnostným šatám obujete čierne, béžové alebo zlaté topánky, spomeňte si, čo dokážu farebné doplnky 🙂

ROZKVITNUTÁ:

S kvetinovou potlačou nikdy nešliapnete vedľa v bežný deň a ani na spoločenskej udalosti. Kvety, najmä v takomto väčšom prevedení, pôsobia noblesne a elegantne. Tmavší tón podkladu šiat túto eleganciu ešte umocňuje. Aby však šaty neboli až príliš nóbl a nenositeľné na bežnejšiu príležitosť, sú vyrobené z príjemného elastického úpletu. Zaujímavý detail holého chrbta upúta pozornosť. Ak si netrúfate ísť bez podprsenky, môžete zvoliť nejaký zaujímavý model s prekríženými čipkovanými ramienkami v kontrastnej farbe niektorého kvetu z potlače. Náušnice som zvolila takisto vo farbe kvetu. Ostala som verná slovenskej tvorbe – tieto sú od Elisha Fox.

A kto má všetky tieto tri modely na svedomí? Pozývam vás prečítať si zaujímavý rozhovor s ich autorkou Luciou Havašovou:

Ako si sa dostala k módnemu návrhárstvu?

Vôbec si nepamätám, že by som niekedy plánovala robiť niečo iné. Asi také prepojenie obliekania bábik a telenovely Jednoducho Mária.  Tam to vyzeralo jednoducho.

S akými prekážkami alebo výzvami bojujú slovenskí návrhári najviac?

Ja osobne bojujem len s časom. Určite je to ale konkurencia veľkých zahraničných značiek, veľkých firiem, ktoré produkujú množstvo výrobkov, ktorým sa cenovo nedá vôbec konkurovať. Avšak tešíme sa, že sa u nás udomácnila popularita domácej tvorby a výroby. Veríme, že to pôjde už len týmto smerom. Je pekné, keď ľudia vedia oceniť domácich dizajnérov, domácich výrobcov.

Videla som u teba aj kolekciu večerných šiat, aj dennú kolekciu. Čo radšej tvoríš?

Večerné šaty sú ako čerešnička na torte. Vychádzajú z našich klasických denných modelov, ktoré máme odskúšané. Už sa iba vyhráme s detailami a pridáme občas nejaký experiment.

Ako by si opísala svoju typickú zákazníčku?

Dúfam, že spokojná zákazníčka J. Inak každá žena, ktorá ma rada pohodlie, ženskosť, nadčasovosť.

Máš nejaký obľúbený materiál, z ktorého najradšej tvoríš?

Bavlnené úplety. A keď budem veľká bude to hodváb.

Čo najradšej nosíš oblečené ty?

Keď náhodou vyjdem na denné svetlo, tak naše dlhé šaty s nahým chrbtom. Nič viac k tomu nepotrebujem a sú pohodlné. Verím, že v nich schovám všetky nedostatky. Nosím veľa vlastných vecí. Rada sama testujem čo kde ako sedí, ako reaguje materiál, čo všetko zvládneme spolu.

Lucke ďakujem za rozhovor a pestrý deň vám prajem,

Zuzana

Foto: Tomáš Figura @tom_loft

Outfity: Šaty kvety: Miestni (kúpite tu) / Šaty víla: Miestni (kúpite tu) / Šaty indiánka: Miestni (kúpite tu) /  Náušnice: Elisha Fox, Polynasdesign